مایکروسافت و بیل گیتس: چه کمکی از دست او ساخته است؟

یک بار دیگر. همراه با احساسات. همه بعد از نارنجی تکرار کنید: قرار نیست بیل گیتس مانند یک شوالیه سفیدپوش به وسط میدان بیاید و دوباره مدیرعامل مایکروسافت شود.

بیزینس تایمز بین المللی٬ شعبه استرالیا٬ اخیرا نوشته که چنین بازگشتی٬ آنقدرها هم دور از ذهن نیست٬ اما باید پذیرفت که هست.
بعد از وقوع یکی از بزرگترین افت قیمت های ۱ روزه در تاریخ سهام مایکروسافت به نظر می رسد این شرکت در مسیر سنگلاخی از مشکلات قرار داشته باشد٬ زیرا سرمایه گذاران هنوز نگران حال و روز آن هستند.
تقاضای پایین برای سیستم عامل جدید مایکروسافت و نیز فروش ضعیف تبلت این شرکت٬ سرفیس٬ سرمایه گذاران را نگران آینده و مسیر حرکت مایکروسافت کرده. برای پاسخ به همین نگرانی ها بود که استیو بالمر اقدام به سازماندهی مجدد شرکت عظیم تحت امرش کرد٬ به خصوص در بخش سیستم عامل ها.
با این حال تحلیلگران معتقدند این تغییرات راه حلی برای مشکلات شرکت نیست:
«سازماندهی مجددی که اخیرا انجام شد مشکل مایکروسافت در زمینه تبلت ها و تلفن های هوشمند را حل نمی کند. سرفیس آرتی ضرری ۹۰۰ میلیون دلاری روی دست مایکروسافت گذاشته و شاید حتی در بین سرمایه گذاران علاقه ای به سرمایه گذاری مجدد در این بخش ها نباشد.»
بنابراین شاید تا چند وقت دیگر فقط ناخدا بالمر بماند و کشتی بزرگی که نه در حال غرق شدن است٬ نه در حال پیشروی به سمت ساحل.
اما درباره احتمال بازگشت بیل گیتس به دایره اجرایی مایکروسافت باید نکاتی را ذکر کرد. او در حال حاضر رئيس غیراجرایی هیئت مدیره است و سخت مشغول امور خیریه اش در بنیاد بیل و ملیندا گیتس. از آن طرف حضور او مساوی است با رفتن بالمر از شرکت٬ زیرا او گفته که هرگز مقامی کمتر از مدیرعاملی را قبول نمی کند. بنابراین طرح های فعلی بالمر شاید ناتمام بمانند.
بیل گیتس از سال ۲۰۰۸ به این طرف دیگر مسئولیت اجرایی در مایکروسافت ندارد و شرکتی که زمانی تاسیس کرد٬ حالا خیلی با آن دوره فرق کرده. در اصل دغدغه اصلی بیل گیتسی که الآن می شناسیم٬ امور عام المنفعه است و البته که اگر او احساس کند مایکروسافت در حال خارج شدن از ریل است٬ اقدامی خواهد کرد. ولی این اقدام لزوما بازگشت او به مدیرعاملی شرکت محبوبش نیست.
گیتس مایکروسافت را تاسیس کرد. ولی مایکروسافت امروز نیازی به مدیران دیروز ندارد٬‌ بلکه مدیریتی جدید با ایده های جدید می خواهد. شاید این کاری است که بیل گیتس باید انجام دهد. انتخاب یک مدیرعامل جدید.
شما فکر می کنید استیو بالمر می تواند مایکروسافت را از این وضعیت سخت نجات دهد یا باید امور را به شخص دیگری سپرد؟

چیزی برای گفتن دارید ؟ بگو ببینیم !