هر حساب کاربری ما در فیس‌بوک چقدر برای زاکربرگ هزینه دارد؟

فیس‌بوک به تازگی آمار و ارقام مالی سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۲ را منتشر کرده که این نتایج حاکی از افزایش در درآمدهای کلی اما کاهش در میزان سود است.

درآمد کلی این شرکت با ۴۰ درصد افزایش از ۱٫۱۳ میلیارد دلار در مدت مشابه سال ۲۰۱۱ به ۱٫۵۹ میلیارد دلار در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۲ رسیده است. فیس‌بوک اکنون ۱٫۰۶ میلیارد کاربر دارد که بطور ماهانه و از ماه پایانی سال ۲۰۱۱ فعال بوده‌اند و از سویی شاهد ۲۵ درصد افزایش سالیانه تعداد کاربران این غول شبکه‌های اجتماعی هستیم.

اما در پایان سال ۲۰۱۱ این شرکت، از طرح سرمایه‌گذاری بلندمدت سخن گفت که همین طرح باعث افزایش هزینه‌ها و مخارج در سه‌ماهه پایانی سال گذشته شده است. این شرکت هزینه‌های انجام شده در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۲ را ۱٫۰۶ میلیارد دلار اعلام کرده که ۸۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۱ را نشان می‌دهد.

facebook-earnings-resultsاما اینکه بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که مارک زاکربرگ چقدر برای هر کاربر هزینه می‌کند به راحتی می‌توانی از این موضوع نتیجه بگیریم که وقتی فیس‌بوک ۱٫۰۶ میلیارد دلار هزینه و ۱٫۰۶ میلیارد کاربر فعال دارد مانند آن است که هزینه حساب هر کاربر را (به همراه سرویس‌های مختلف) ۱ دلار حساب کنیم.

در همین حال و بر اساس گزارش منتشر شده، درآمد این شرکت از تبلیغات بر روی گوشی‌های همراه شگفت انگیز است. تنها در ماه دسامبر ۶۸۰ میلیون کاربر از طریق گوشی‌های همراه به فیس‌بوک متصل شده‌اند که افزایشی ۵۷ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۱ را نشان می‌دهد.

جلب اینکه برای اولین بار شاهد آن هستیم که کاربران بیشتر از طریق دستگاه‌های دیگر به جز رایانه‌های شخصی و یا از طریق وب‌سایت به این شبکه اجتماعی متصل می‌شوند. به عقیده کارشناسان اگر فیس بوک باهمین روند به رشد خود ادامه دهد و از طرفی هزینه‌هارا نیز سروسامان دهد، می‌تواند فراتراز همه پیش بینی‌های صورت گرفته عمل کند.

چیزی برای گفتن دارید ؟ بگو ببینیم !