آرشیو برای می, 2013

چرا علی‌رغم رکود در بازار رایانه‌های رومیزی، سهام مایکروسافت در اوج است؟

اگر خیلی اخبار فناوری را دنبال می‌کنید، در وهله‌ی نخست به نظر می‌رسد که اوضاع و احوال مایکروسافت بر وفق مراد نیست. اما گول اخبار مقطعی را نخورید چرا که علی‌رغم رکود فزاینده در بازار رایانه‌های شخصی و افت ۱۴ درصدی آن در سه ماهه‌ی نخست سال جاری میلادی، که بدترین افول در این بازار تاکنون است، سهام غول بزرگی چون مایکروسافت همچون لقمه‌ی کره و مربا‌ی آلبالوی تازه، چرب و شیرین و خواستنی است! اما به نظر شما کاسه‌ی زیر نیم‌کاسه‌ی ماجرا کجاست!؟

بنا به تازه‌ترین اظهار نظر موسسه‌ی تحقیقاتی IDC، سیستم‌عامل جدید ویندوز 8 مایکروسافت, حتی موجب شده تا ترس نهفته در دل کاربران بیدار شود و کاخ موریانه‌زده‌ی رایانه‌های رومیزی روز به روز به انهدام تاریخی خود نزدیک‌تر شود! کارشناسان این موسسه معتقدند که رابط مبتنی بر کاشی ویندوز 8 موجب شده کاربران بترسند؛ مایکروسافت نیز در تلاش برای رفع این موضوع برآمده است. اما حتی اگر آن‌ها این نقیصه را نیز رفع کنند، دیگر دیر شده است چرا که مدت‌هاست از نقطه‌ی بدون بازگشت گذر کرده‌ایم!

در سوی دیگر میدان، مهم‌ترین رقبای مایکروسافت، یعنی گوگل و اپل موفق شده‌اند کنترل تمام عیاری بر نسل آتی از دستگاه‌های محاسباتی و گجت‌ها داشته باشند. در حالی که اپل سهم بزرگ‌تر از دنیای تبلت‌ها و گوشی‌های همراه را به نام خود و سهامدارانش زده است، گوگل تعداد بیشتری از گوشی‌های هوشمند را با خود همراه کرده است.

حال، مایکروسافت می‌کوشد تا جایی برای خود در این آشفته‌بازار بدست آورد اما از سویی با تفاوت‌های بنیادین در ذائقه و تمایلات مشتریان مواجه است و از سوی دیگر نمی‌داند با سهم ۳.۲ درصدی از بازار گوشی‌های هوشمند و ۳.۷ درصدی از بازار تبلت چه گُلی یا چه گِلی به سر خود بزند!

حال با تمام این مفروضات شاهدیم که ارزش سهام مایکروسافت علی‌رغم تصور اغلب افراد جهشی ۲۶ درصدی داشته و توانسته به بالاترین سطح خود در پنج ساله‌ی اخیر برسد! اینجاست که مغز آدمیزاد سوت معناداری می‌کشد! در حال حاضر ارزش سهام مایکروسافت قدری بیشتر از ۳۴ دلار است.

اما این به چه معنی است؟

تا مدت‌ها ابرهای بارانی نابودی ویندوز دست از سر مایکروسافت بر نمی‌داشت و هر جا که آن‌ها پا می‌گذاشتند این ابرهای بارانی و طوفانی نیز همان جا بودند. اما ظاهراً روزهای سختی گذشته و سهامداران به سهام مایکروسافت اعتماد راسخی پیدا کرده‌اند.

در سه ماهه‌ی گذشته، گزارش مالی مایکروسافت حاکی از آن بود که درآمد آن‌ها معادل ۱۸.۸ میلیارد دلار بوده است، و نسبت به سال پیش از آن رشد ۸ درصدی را نشان می‌دهد. این گزارش حاکی از آن بود که درآمد بخش ویندوز تنها ۴.۶ میلیارد دلار بوده است و فاقد درآمدهای حاصل از به روزرسانی ویندوز می‌باشد. این آمار و ارقام نسبت به سال پیش از آن افتی را نشان نمی‌دهد.

بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت علی‌رغم تمامی تلاطم‌های بازار، کسب و کار مایکروسافت نسبت به سال قبل هیچ افتی از نظر مالی نداشته است؛ که این موفقیت را مدیون تبلت سرفیس و خریداران وفاداری است که ویندوز 8 را تهیه کرده‌اند. از طرف دیگر بازار ویندوز مایکروسافت همچنان خریداران بزرگی در سازمان‌ها و مؤسسات دولتی و عمومی دارد که خریدهای چند ساله انجام می‌دهند، به همین خاطر از افت و خیز ناشی از تغییر ذائقه‌ی خریداران نهایی در امان مانده است.

 

تعداد بازارهای هدف دلیل اصلی این است که هنوز درآمد کلی مایکروسافت با رشد همراه است. در حالی که استیو بالمر، مدیرعامل شرکت، بارها بر بازارهای گوناگون تاکید داشته اکنون مشخص می‌شود. حقیقت آن است که بخش‌هایی نظیر سرورها و ابزارها و بخش تجاری آفیس هم اکنون به ترتیب با ۱۱ و ۸ درصد از درآمد، چراغ حجره‌ی مایکروسافت را روشن نگه داشته‌اند.

در اوایل سال جاری، پس از آنکه ValueAct اعلام کرد که سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در مایکروسافت صورت خواهد داد، ارزش سهام این شرکت افزایش مناسبی پیدا کرد. جفری اوبن، مدیرعامل ValueAct در همین رابطه سرمایه‌گذاری شرکت مطبوعش در مایکروسافت را اعلام کرد:

در سه تا پنج سال آینده، که افق پیش روی ماست، دیگر درباره‌ی چرخه‌ی رایانه‌های رومیزی صحبتی نخواهیم کرد و در عوض از مایکروسافت به عنوان بزرگ‌ترین سازمان ذخیره‌سازی ابری در جهان صحبت خواهیم کرد.

البته در گذشته نیز سرمایه‌گذاران متعددی پول‌های خود را در مایکروسافت به هدر داده بودند، و کم و بیش همین احتمال برای ValueAct نیز متصور است شاید هم این طور نشود و آن‌ها سود سرشاری از این قبل بدست آورند. کسی چه می‌داند دنیای فناوری پر از عجایب و غرایب است.

اما هر چه باشد، نگاه‌ها به مایکروسافت در حال تغییر است و این شرکت توانسته خود را به عنوان یک بازیگر مهم در عرصه‌ی سازمانی بدل کند و نه تنها از منافع مالی سرشار این حوزه منتفع شود که از تلاطم‌های آتلانتیک‌وار دنیای فناوری قدری دورتر شود.

همکاری نـاسـا و گوگل برای استفــاده از رایانـه‌ی کوانتــومی D-Wave2

شرکت رایانه‌ای D-Wave که مقر آن در کانادا قرار دارد، نخستین سازنده‌ی رایانه‌های کوانتومی در جهان است که به تازگی یکی از محصولات خود را به ارزش ۱۰ میلیون دلار به انجمن تحقیقات فضایی دانشگاه امریکا فروخته است. برای استفاده از این رایانه‌ی کوانتومی قرار است شرکت گوگل با سازمان ناسا و انجمن مذبور همکاری متقابلی داشته باشد.

این رایانه در لابراتوار جدیدی در مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا نصب و راه‌اندازی می‌شود و تا سه ماهه‌ی سوم سال جاری میلادی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. علاوه بر فروش این دستگاه، شرکت D-Wave تعهداتی برای ارائه‌ی خدمات و پشتیبانی‌های فنی را با این مجموعه به امضا رسانیده و قرار است با گوگل، ناسا و انجمن تحقیقات فضایی دانشگاه‌ها ارتباط نزدیکی داشته باشند.

«بو اوالد»، مدیر ایالات متحده‌ی شرکت D-Wave در مصاحبه‌ای با نشریه‌ی فوربس اذعان می‌کند که

به نظرم این فروش با همکاری بلند مدتی همراه خواهد بود. برخی از دانشمندان، ریاضیدانان و محققان رایانه شرکت ما قرار است در محل نصب خدمت رسانی کنند.

پیش از انتخــاب و بســتن قرارداد با شرکت D-Wave، تحقیــقاتی پیرامون توانمنــدی‌های فنــی رایانه‌ی 512 کوبیتی D-Wave2 صورت گرفته است. با توجه به حائز شرایط بودن این دستگاه، خریداری نیز صورت گرفته است. از سوی دیگر قرار است این رایانه به یک سیستم کوانتومی 5048 کوبیتی (Qubit) ارتقا یابد. لازم به ذکر است که این دستگاه شباهتی به رایانه‌های همه کاره‌ای که در خانه یا ادارات مشاهده می‌کنید ندارد. و در عوض با بهره از تأثیرات کوانتومی به حل برخی از مسائل پیچیده می‌پردازد.

اینکه این دستگاه برای حل مسائل خود از رویه‌های پردازش کوانتومی بهره می‌برد، موجب بروز بحث‌های گوناگونی در محافل دانشگاهی شده است. با این حال، بنا به نتایج تحقیقات تازه‌ای که در امریکا صورت گرفته، محققان به بررسی نخستین نمونه از این رایانه‌ها که پیش‌تر به شرکت لاکهید مارتین فروخته شده بود پرداختند و مشخص شد این رایانه از تأثیرات کوانتومی برای تسریع در روند حل مسائل و دست‌یابی سریع‌تر به نتایج مورد نظر بهره می‌برد.

قرار است لابراتوار ایمز از این رایانه برای حل مسائل گوناگونی بهره ببرد، که عموماً تمرکز اصلی بر روی بهینه‌سازی الگوریتم‌های حل مسئله و بهبود یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی خواهد بود. این لابراتوار همچنین امیدوار است از این رایانه برای تحقیقات پیرامون حیات در خارج از منظومه‌ی شمسی نیز بهره ببرد.

از سوی دیگر گوگل در بیانیه‌ی رسمی که در این باره منتشر کرده اذعان می‌نماید:

امیدواریم این رایانه به محققان کمک کند تا مدل‌های کارآمدتری برای مسائل گوناگون بسازند و از تشخیص صوتی گرفته تا جستجوی وب و کاوش‌های بیولوژیکی را حل کنند.

با توجه به شرایط این قرارداد، ۲۰ درصد از توان پردازشی این دستگاه به تحقیقات دانشگاهی تعلق خواهد داشت. و گروه‌های تحقیقاتی می‌توانند با توجه به موضوع تحقیق و با متعاقد کردن کار گروه‌های مربوطه، مجوز استفاده رایگان از این رایانه‌ی پیشرفته را دریافت کنند.

در پایان، سخنگوی شرکت D-Wave با خوشحالی ابراز می‌دارد:

برای ما بسیار خوشحال کننده است که پس از خریداری نخستین محصولمان از سوی شرکت لاکهید مارتین (یکی از شرکت‌های برجسته تولید محصولات نظامی و هوا-فضا در امریکا)، حالا ناسا و گوگل به این محصولات علاقه‌مند شده‌اند. به نظر ما این شروع بسیار خوبی برای شرکت است.

رایانه کوانتومی ماشینی است که از پدیده‌ها و قوانین مکانیک کوانتوم مانند برهم نهی و درهم تنیدگی برای انجام محاسباتش استفاده می‌کند. کامپیوترهای کوانتومی با کامپیوترهای فعلی که با ترانزیستورها کار می‌کنند تفاوت اساسی دارند. ایده اصلی که در پس کامپیوترهای کوانتومی وجود دارد به خواص و قوانین فیزیک کوانتوم برای ذخیره‌سازی و انجام عملیات روی داده‌ها معطوف شده است.
اگر چه محاسبات کوانتومی تازه در ابتدای راه قرار دارد، اما آزمایش‌هایی انجام شده که در طی آن‌ها عملیات محاسبات کوانتومی روی تعداد بسیار کمی از کوبیت‌ها اجرا شده است. تحقیقات نظری و عملی در این زمینه ادامه دارد و بسیاری از مؤسسات دولتی و نظامی از تحقیقات در زمینه کامپیوترهای کوانتومی چه برای اهداف غیرنظامی و چه برای اهداف امنیتی مثل تجزیه و تحلیل رمز، حمایت می‌کنند.

همه چیز درباره تبلت هیبریدی جدید 8.1 اینچی ایسر همراه با ویندوز 8

بنا بر اطلاعات بدست آمده از Acer، این تبلت، اولین تبلت ویندوزی است که در ابعاد کوچکتر از 10 اینچ تولید می‌شود و برآورد قیمت آن در حدود 380 دلار می‌باشد. حال اطلاعات بیشتری از آن منتشر شده که جالب هستند.

شعبه فنلاند ایسر با راه‌اندازی پیش از موعد یک وب‌سایت، تقریبا تمامی اطلاعات مربوط به این محصول جدید را قبل از معرفی رسمی‌اش منتشر کرده و الان دیگر تقریبا مطمئن هستیم که این محصول جدید از چه مشخصات فنی بهره‌مند است. پیش از این نیز اطلاعات این تبلت در سایت آمازون مشاهده شده بود.

در ابتدا می‌پردازیم به صفحه نمایش؛ همانطور که پیش‌تر خواندید ابعاد صفحه نمایش در این محصول کوچک، 8.1 اینچ و از نوع LCD با رزولوشن 1280 در 800 را در مقیاس 16:10 است. پردازنده این تبلت نیز از خانواده اتم اینتل و مدل Z2760  است که قابلیت‌های خود را قبلا ثابت کرده و از تکنولوژی کلاورتریل بهره می‌برد. این تبلت همچنین دارای 2 گیگابایت حافظه رم می‌باشد.

از مزایای دیگر این تبلت فضای حافظه تقریبا زیاد آن است که حدود 64 گیگابایت می‌باشد و نسبت به ابعاد این تبلت قابل قبول است. همچنین درگاه MicroSD برای اضافه نمودن حافظه بیشتر بر روی آن تعبیه شده است.

از دیگر امکانات این تبلت می‌توان به دوربین 2 مگاپیکسل، کارت شبکه بی‌سیم با استاندارد b/g/n 802/11، بلوتوث نسخه 4 و پورت‌های Micro USB و Micro HDMI و همچنین باتری با توانایی 8 ساعت شارژدهی هنگام پخش ویدئو اشاره کرد.

این تبلت همراه با سیستم عامل جدید Windows 8 Pro مایکروسافت عرضه خواهد شد، که طبق تجربیات گذشته احتمال نصب بودن مجموعه آفیس بر روی آن خیلی زیاد است، هرچند که احتمالا نسخه آزمایشی از این مجموعه ارائه خواهد شد. همچنین یک کیبورد متصل شونده نیز به عنوان آیتم انتخابی در دسترس مشتری خواهد بود که ایسر پیش‌تر نیز از این نوع کیبورد در محصولات خود استفاده کرده بود و احتمالا همچون گذشته در این کیبورد یک جای خالی برای قرار دادن باتری اضافه نیز تعبیه شده تا سیستم مدت زمان بیشتری روشن بماند؛ اما فعلا در صفحه مخصوص این محصول خبری از تایید این موضوع نیست.

جیمیل و برنامه‌ی ایمیل اندروید در مجموع بیش از 100 میلیون کاربر دارند

ویکرام آگاروال، یکی از مهندسان نرم‌افزار گوگل که بر روی پلتفرم اندروید کار می‌کند، امروز اعلام کرد برنامه‌های کاربردی جیمیل و ایمیل که به طور پیش‌فرض در سیستم‌عامل اندروید وجود دارد، موفق شده‌اند در مجموع بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از کاربران اندروید را به خود جلب کنند. این آمار از آن جهت حائز اهمیت است که برنامه‌های یاد شده تنها ابزارهای مدیریت پست الکترونیکی در اندروید نیستند؛ با این وجود موفق شده‌اند مورد توجه کاربران زیادی قرار بگیرند.

با توجه به این عدد قابل توجه, می‌توان پذیرفت که رقم قابل ملاحظه‌ای از کاربران یعنی بالغ بر چندین میلیون نفر از سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کنند. از طرف دیگر اغلب آمار و ارقام تنها مربوط به تعداد دریافت‌های نرم‌افزار است که به درستی نشان نمی‌دهد چندین نفر در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند؛ اما این آمار تازه به خوبی نشانگر تعداد کاربران فعال این برنامه‌های اندرویدی است.

همچنین در نشست سالانه‌ی گوگل که اواخر هفته‌ی گذشته برگزار شد، اعلام گردید که در حال حاضر بیش از ۹۰۰ میلیون نفر دستگاه‌های اندرویدی خود را فعال کرده‌اند. که با در نظر گرفتن ۱۰۰ میلیون نفر کاربر فعال برنامه‌های مدیریت پست الکترونیکی جیمیل و ایمیل در این پلتفرم می‌توان تصویر درستی از ذائقه‌ی کاربران اندروید بدست آورد.

از سوی دیگر، محصولات رقیب سرسخت اندروید، یعنی گجت‌های اپل تاکنون حدود ۵۰۰ میلیون دستگاه به فروش رفته‌اند و قدری بیش از ۳۰۰ میلیون دستگاه مجهز به نسخه ششم سیستم‌عامل iOS نیز فعال شده‌اند. و با توجه به بروزرسانی پلتفرم و فعالیت‌های کاربران مشخص است که تعداد بسیار زیادی از خریداران محصولات اپل همچنان از آن‌ها استفاده می‌کنند.

ال‌جی در حال آماده سازی تلفن ضد آب Optimus GJ است

سونی اولین تلفن هوشمند برجسته بازار که در مقابل نفوذ آب به داخل دستگاه مقاوم بود را وارد بازار کرد. حال به نظر می‌رسد تلفن اکسپریا Z که بررسی آن را پیش‌تر در زومیت خواندید، راه را برای دیگر تولیدکنندگان ابزارهای اندرویدی باز کرده تا محصولات ضد آب خود را تولید و روانه بازار کنند. شواهدی به دست آمده که نشان می‌دهد، ال جی قصد دارد نسخه ضد آب تلفن Optimus G را به زودی برای بازار تایوان معرفی کند.

اطلاعات و شایعات مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهند، سامسونگ در تلاش است، نسخه ضد آب تلفن گلکسی اس 4 را با نام Galaxy S4 Active روانه بازار کند. از طرفی بدون شک سونی راه اکسپریا Z را ادامه خواهد داد و تلفن‌های ضد آب بیشتری را طراحی و تولید خواهد کرد. اما این همه ماجرا نیست و ال جی نیز در تلاش است تا نسخه ضد آب تلفن شیشه‌ای اپتیموس جی خود را به زودی وارد بازار تایوان کند.

به این ترتیب موج تازه‌ای از تلفن‌های اندرویدی ضد آب در راه است که احتمالا امسال شاهد آن خواهیم بود. یکی از موارد رایج در بروز آسیب‌های جدی در تلفن‌های هوشمند، نقوذ مایعات است و اگر تلفن‌های هوشمند از این قابلیت پشتیبانی کنند، بدون شک به دوام این محصولات کمک خواهد کرد.

تلفن Optimus GJ در واقع از همان مشخصات سخت افزاری اپتیموس G بهره می‌برد با این تفاوت که ضد آب شده است. گفته می‌شود که این تلفن مجهز به صفحه نمایش 4.7 اینچ با رزولوشن 720p، پردازنده 4 هسته‌ای S4 Pro و 2 گیگابایت حافظه رم است.

هایسنس سرو 7 پرو: تبلتی 7 اینچی با تگرا 3، دو دوربین و اندروید 4.2

tablet

همیشه قیمت یکی از مسائلی بوده که برای خریداران تبلت ها، تعیین کننده ظاهر شده. از همین رو است که تبلت های ارزان قیمت، از محبوبیت بالایی برخوردارند. امروز یک تبلت جدید که به نظر می رسد رقیبی برای نسل اول نکسوس 7 باشد، لو رفته. Sero 7 Pro متعلق به شرکت چینی Hisense است. مشخصات آن نیز شبیه نکسوس 7 و سیستم عاملش هم اندروید 4.2.1 است. چکیده ویژگی های آن عبارت است از:

پردازنده تگرا 3 با فرکانس 1.3 گیگاهرتز، 1 گیگابایت رم، 8 گیگابایت حافظه داخلی، نمایشگر 7 اینچی با رزولوشن 1280 در 800، شکاف میکرو اس دی، خروجی mini-HDMI برای ویدیو، دوربین دو تایی (5 مگاپیکسلی در عقب و 2 مگاپیکسلی در جلو)، باتری 4000 میلی آمپری، وای-فای، بلوتوث، جی پی اس، و ان اف سی.

قیمت Sero 7 Pro معادل 149 دلار ذکر شده ولی گویا مدل دیگری به نام Sero 7 lite نیز وجود دارد که قیمت آن 99 دلار خواهد بود.

رونمیای از اولین تلفن Jolla با سیستم عامل Sailfish: نمایشگر 4.5 اینچی

jolla

یک شرکت فنلاندی که توسط تعدادی از کارمندان اسبق نوکیا و تیم توسعه MeeGo تاسیس شد تا این سیستم عامل پایه-لینوکس را از مرگ نجات دهد. Sailfish نام جدیدی بود که برای این پلتفرم برگزیده شد و امروز جولا اولین محصول خود بر پایه آن را معرفی کرده. البته یک معرفی مختصر.

با مراجعه به سایت Jolla اولین تلفن این شرکت جلوی چشم شما قرار خواهد گرفت که طراحی جالب، ساده و سر راستی دارد و به نوعی “دو تکه” است یعنی می توانید بنابه سلیقه خود قاب پشت آن را از بین چند رنگ موجود، انتخاب کنید. با اسکرول به پایین، ایده های طراحی و توضیحات کلی شرکت راجع به این تلفن را خواهید دید.

نمایشگر 4.5 اینچی HD (رزولوشن 720p)، پردازنده دو هسته ای، 16 گیگابایت حافظه داخلی به همراه شکاف میکرو اس دی، دوربین 8 مگاپیکسلی، پشتیبانی از 4G LTE، باتری قابل تعویض، سیستم عامل جسچر-محور Sailfish و سازگاری با اپلیکیشن های اندروید، جزو مشخصات کلی این دستگاه هستند.

نمایشگرهای سامسونگ برای تبلت و نوت بوک، با رزولوشن بالا در راه هستند

دقایقی قبل از قصد شارپ برای رونمایی از نمایشگرهای لپ تاپ با رزولوشن بسیار بالا خبر دادیم، اما گویا سامسونگ نیز برای حضور در نمایشگاه سالانه SID برگ های برنده ای در آستین دارد. یکی از آنها نمایشگر 13.3 اینچی برای نوت بوک با رزولوشن 3200 در 1800 پیکسل است.

برای آنهایی که به مقایسه علاقه دارند، ذکر می کنیم که مک بوک پرو رتینا دارای یک نمایشگر 13.3 اینچی با رزولوشن 2560 در 1600 است که در مقابل این پنل سامسونگ، حرفی برای گفتن ندارد.

سامسونگ در متن خبری خود اشاره کرده که این LCD از نظر مصرف انرژی تا 30 درصد بهتر از LCD های موجود است که دلیل آن، کاهش تعداد مدارهای انتقال داده و استفاده از نور پس زمینه بهینه تر است.

در بخش تبلت ها هم سامسونگ قصد معرفی پنل LCD با قطر 10.1 اینچ و رزولوشن 2560 در 1600 پیکسل را دارد که مصرف برق آن نیز 30 درصد بهینه تر از LCD های به کار رفته در تبلت های فعلی است.

هفته نمایشگرها در ونکوور کانادا از فردا آغاز می شود و قطعا تصاویر این اعجوبه های دنیای فردا را به نظر شما خواهیم رساند.

شروع فروش جهانی تبلت اکسپریا زد از امروز

حتما تبلت اکسپریا Z را به خاطر دارید، تبلتی که با زبان طراحی مشابه تلفن هوشمند اکسپریا Z معرفی شد تا خونی تازه در رگ های سونی جاری کند. سونی اعلام کرده که عرضه جهانی این تبلت از امروز آغاز شده و به زودی از طریق اوپراتورها و فروشگاه های مختلف به دست مشتریان خواهد رسید.

برای یادآوری بد نیست به مشخصات این تبلت اشاره ای گذرا داشته باشیم:

نمایشگر 10.1 اینچی با رزولوشن 1920 در 1200، دوربین عقب 8.1 مگاپیکسلی با سنسور Exmor R؛ دوربین جلو 2 مگاپیکسلی، پردازنده 4 هسته ای اسنپدرگون S4 پرو کوالکوم با فرکانس 1.5 گیگاهرتز، 2 گیگابایت رم، حافظه داخلی 16/32/64 گیگابایت، شکاف حافظه جانبی microSD تا 64 گیگابایت، باتری 6000 میلی آمپری، و اندروید 4.1.2 (به زودی اندروید 4.2).

همه این ویژگی ها در بدنه ای مقاوم در برابر آب و گرد و خاک با ابعاد 266 در 172 در 6.9 میلیمتر و وزن 495 گرم گنجانیده شده.

به نظر می رسد عدم معرفی نسل دوم نکسوس 7 در کنفرانس توسعه دهندگان گوگل، فرصت مناسبی را برای شرکت ها ایجاد کرده باشد تا تبلت های خود را روانه بازار و سهم مناسبی را تصاحب کنند.

قیمت پایین ترین مدل تبلت اکسپریا Z یعنی مدل 16 گیگابایتی وای-فای، 499 دلار و قیمت مدل 32 گیگابایتی 599 دلار تعیین شده ولی هنوز قیمتگذاری رسمی مدل های LTE اعلام نشده.

وجود تلفن گلکسی اس 4 مگا تایید شد

سامسونگ چندی پیش، سری جدید تلفن‌های غول پیکر خود را با نام گلکسی مگا معرفی نمود و دو تلفن 5.8 و 6.3 اینچی را از این سری وارد بازار کرد. حال به نظر می‌رسد این کمپانی کره‌ای قصد معرفی نسخه غول پیکر گلکسی S4 را با نام Galaxy S4 Mega دارد.

هنوز اطلاعات دقیقی از مشخصات فنی و حتی زمان عرضه گلکسی S4 مگا در دسترس نیست؛ اما در اطلاعات مربوط به تغییرات ایجاد شده در نسخه جدید نرم افزار WhatchOn سامسونگ، ذکر شده که پشتیبانی از تلفن‌های آینده سامسونگ شامل S4 Mega و S4 Mini و S4 Active اضافه شده است.

s4_scr

 

اگر شایعات پیرامون محصولات سامسونگ را دنبال کرده باشید، احتمالا به خاطر دارید که S4 Active قرار است، نسخه ضد آب گلکسی اس 4 باشد. گلکسی اس 4 مینی نیز نسخه کوچک‌تر و گلکسی اس 4 مگا، نسخه بزرگ‌تر این تلفن خواهد بود.

احتمالا گلکسی اس 4 مگا، سایزی بین 5.8 تا 6.5 اینچ خواهد داشت و از مشخصات سخت افزاری ضعیف‌تری نسبت به Galaxy S4 برخوردار خواهد بود.