آرشیو برای فوریه 3rd, 2013

گوگل پلاس و صعود به رتبه دوم بزرگترین شبکه‌های اجتماعی جهان!

سال گذشته افراد زیادی، سرویس اجتماعی گوگل پلاس را شهر مجازی ارواح می‌نامیدند. اما اکنون اوضاع متفاوت است و براساس گزارش گلوبال وب ایندکس، سرویس گوگل پلاس با ۳۴۳ میلیون کاربر فعال، دومین شبکه اجتماعی بزرگ جهان به حساب می‌آید و شاید بتوان گفت تعداد ارواح در این شهر مجازی افزایش یافته است.

بنابر آمار منتشر شده فیس‌بوک همچنان با اختلاف زیادی، درصدر بزرگترین شبکه‌های اجتماعی قرار دارد و این شبکه اجتماعی، قریب به ۷۰۰ میلیون کاربر فعال دارد.

منظور از کاربران فعال هم افرادی هستند که درطول ماه گذشته از خدمات این سایت‌ها استفاده کرده‌اند. هرسه شبکه اجتماعی بزرگ یعنی فیس‌بوک، گوگل پلاس و توییتر شاهد افزایش تعداد کاربران بوده‌اند.

601141_524145767606238_1430474113_nاین گزارش که برمبنای اطلاعات جمع‌آوری شده درسه ماهه پایانی سال ۲۰۱۲ است، کوچ کاربران از شبکه‌های اجتماعی محلی و منطقه‌ای به شبکه‌های اجتماعی جهانی را نشان می‌دهد.

سریعترین رشد شبکه در سال ۲۰۱۲ در زمینه “استفاده فعال” هم مربوط به توییتر است که ۴۰ درصد رشد را شاهد بوده و در ۳۱ منطقه مورد بررسی (تقریبا ۹۰ درصد از جمعیت اینترنت جهانی) تعداد کاربران فعال به ۲۲۸ میلیون نفر رسیده است.

بنابر این گزارش ۲۱ درصد جمعیت جهانی اینترنت در بازه زمانی یک ماهه از توییتر استفاده می‌کنند. این مقدار برای یوتیوب ۲۱ درصد، برای گوگل پلاس ۲۵ درصد و برای فیس‌بوک ۵۱ درصد است.

حتی با این میزان رشد کاربران توییتر، گوگل پلاس که در ابتدا برخی آن را شکستی دیگر برای گوگل تلقی می‌کردند اکنون توانسته است با ۲۷ درصد رشد، آمار ۳۴۳ میلیون کاربر را برای خود ثبت کند و در مکان دوم لیست قرارگیرد.

نکته جالب اینکه یوتیوب (که قبلا جزو شبکه‌های اجتماعی محسوب نمی‌شد) در مکان سوم قرار گرفته است. این مساله به نوعی شانس بهبود سرویس‌های دیگر گوگل که در ارتباط مداوم با گوگل پلاس هستند را نیز نشان می‌دهد.

6 قابلیت مخفی ویندوز 8 که هنوز نتوانسته‌اید آنها را کشف کنید!

6 قابلیت مخفی ویندوز 8 که هنوز نتوانسته‌اید آنها را کشف کنید!

ویندوز ۸ سیستم عاملی است که نکات کاربردی بسیاری در دل خود نهفته دارد.درحالی‌که برنامه‌های دسکتاپ شباهت بسیاری به ویندوز ۷ دارند، ازسوی  دیگر شاهد میانبرهای جدید، گزینه‌ها و ترفندهای جدید قرار گرفته در این سیستم عامل هستیم. یک لحظه تصور کنید مانند افراد حرفه‌ای به همه این قابلیت‌ها مسلط باشید! واقعا لذت‌بخش است! در این مطلب قابلیت‌هایی را معرفی خواهیم کرد که احتمالا نتوانسته‌اید شخصا آنها را در ویندوز۸  کشف کنید!

Win8راز منوی شروع ویندوز ۸

منوی متداول start ویندوز هم از تغییرات درامان نمانده و در ویندوز ۸، مایکروسافت آن‌را با برنامه های کاشی مانند و انیمیشنی جایگزین کرده است و اگر چه قبلا از نصب برنامة‌هایی برای بازگرداندن آبرومندانه آن خبر داده بودیم اما همچنان می‌توان به منوی استارت، هرچند از نوعی دیگر، دسترسی داشت.

The-Secret-Start-Menu

کافی است در گوشه پایین، سمت چپ صفحه نمایش کلیک کنید تا منویی از لینک‌های دسترسی سریع به کنترل پنل، تسک منیجر و لیست برنامه‌ها و نقاط کلیدی سیستم را مشاهده کنید.حتی می‌توانید از آنجا به گزینه‌هایی برای جستجوی فایل‌ها، بازکردن پنجره اجرا، باز کردن کاوشگر فایل و … دسترسی داشته باشید.

تهیه نسخه پشتیبان به طور خودکار

در ویندوز ۸ قابلیت جدیدی به نام File History که به روشی مشابه تکنولوژی ماشین زمان (Time Machine) کار می‌کند تعبیه شده که به طور خودکار به رونوشت برداری از نسخه‌های قدیمی فایل‌های شما می‌پردازد تا در موقع نیاز این نسخه‌های پشتیبان را بازگردانی کنید.

Win8-Automatic-Backups

اگرچه این قابلیت به طور پیش‌فرض فعال نیست اما می‌توانید از طریق رفتن به کنترل پنل، سیستم و صفحه امنیتی (Security Screen) این گزینه را فعال کنید. البته به دیسک سخت دیگری، چه داخلی، خارجی یا شبکه‌ای برای ذخیره نسخه‌های File History نیازخواهید داشت. وقتی تنظیمات اولیه را انجام دهید، فرآیند تهیه نسخه پشتیبان به طور خودکار انجام خواهد شد و درصورتی که اطلاعات حساس خود را از دست دهید می‌توانید فرآیند بازگردانی داده‌ها را به راحتی انجام دهید.

ترکیب مترو و دسکتاپ

 ویندوز ۷ به شما اجازه می‌دهد پنجره‌های باز شده را به کنار صفحه نمایش انتقال دهید اما ویندوز ۸ قابلیتی پیشرفته‌تر برای شما به ارمغان می‌آورد، برنامه های هماهنگ شده با رابط کاربری مترو و مختص صفحه آغازین (مانند برنامه‌های People  و Weather) را می‌توانید در سمت چپ یا راست لبه صفحه نمایش به شکلی زیبا قرار دهید و همزمان آنها را به صورت کوچک شده و باز در اختیار داشته باشید.

Mix-Metro-and-the-Desktop

این بدان معناست که مثلا می‌توانید درحالی که با فتوشاپ کار می‌کنید، پیش‌بینی وضعیت آب و هوا را مشاهده کنید، یا در حالی‌که اعداد را وارد خانه‌های اکسل می‌کنید حساب توییترتان را هم کنترل کنید. برای این کار کافیست برروی قسمت بالایی هر برنامه ویندوز ۸ کلیک کنید و آن را به گوشه صفحه نمایش بکشید، برای بازگردن برنامه به حالت تمام صفحه هم کافی است بر روی نوار حاشیه‌ای سیاه رنگ کلیک کنید و آن را به صفحه بکشید.حتی می‌توانید ۲ برنامه مترو ویندوز ۸ را به طور همزمان به نمایش در آورید.

همگام‌سازی داده‌ها، همه‌جا، همه وقت

اگر به تازگی سیستم خود را به ویندوز ۸ ارتقا داده‌اید، ممکن است تصمیم داشته باشید همچنان از حساب کاربری قبلی‌اتان استفاده کنید و به قابلیت‌هایی که با ID جدید ویندوز دراختیار شما قرار می‌گیرد آشنایی نداشته باشید. اما تنها کافی است با این آیدی وارد شوید (همان آیدی که برای سرویس‌های دیگر مایکروسافت از قبیل اسکای درایو و هات‌میل Outlook.com استفاده می‌کنید) و همگام سازی ایمیل‌ها و عکس‌ها به طور سریع را تجربه کنید.

Win8-Sync-Everywhere

تنظیمات و اختیارات ویندوز ۸ شما  سریعا به هرمکانی که در آن وارد حساب کاربری خود شوید منتقل خواهند شد. برای مثال اگر از ویندوز ۸ در منزل و محل کار استفاده می‌کنید، این روش، راهی آسان و بدون زحمت برای اعمال تنظیمات، پشت صفحه و اطلاعات مرورگر وب است. البته می‌توانید مشخص کنید که چه چیزهایی همگام سازی بشود یا نشود، زیرا ممکن است به طور مثال نخواهید گذرواژه‌ها هم به سیستم‌های دیگر منتقل شوند.

گرفتن عکس از صفحه نمایش و کلیدهای ترکیبی دوست داشتنی

ابزار گرفتن عکس از صفحه نمایش که در ویندوز ۷ موجود بود، در ویندوز۸ هم تعبیه شده، اما راهی آسانتر هم برای گرفتن عکس از صفحه نمایش وجود دارد، کلید ویندوز و پرینت اسکرین را همزمان فشار دهید و به همین راحتی صفحه نمایش به صورت فایلی با فرمت PNG در پوشه  Screenshotsدر زیر شاخه Pictures در مسیر Library دیده خواهد شد.

Win8-Take-the-Shortcuts

اگر کلید ویندوز و کلید C را همزمان فشار دهید، Charms باز خواهد شد.کلید ویندوز به همراه X هم برای شما منوی شروع مخفی که پیش از این توضیح دادیم را بازخواهد کرد. کلید ویندوز و D برای انتقال به برنامه‌های دسکتاپ از هر کجای ویندوز ۸ که باشید به کار می‌رود. اگر از برنامه‌های ویندوز۸ به صورت تمام صفحه استفاده می‌کنید، با کلیک راست کردن منوی برنامه را مشاهده خواهید کرد و اگر در صفحه آغازین باشید، لینکی به همه نرم‌افزارهای موجود بر روی سیستم شما مشاهده خواهد شد. برای مرتب کردن کاشی‌ها و برنامه‌ها به صورت ستونی نیز می‌توانید در گوشه پایین و سمت راست صفحه نمایش کلیک چپ کنید.

نصب مجدد ویندوز به روشی آسان

برای نصب مجدد ویندوز همیشه نیاز بود با دی‌وی‌دی‌ها، نسخه‌های پشتیبان و شماره سریال‌ها سروکله بزنیم، که تقریبا این روند نصب می‌توانست تا نصف روز وقت شما را به خود اختصاص دهد. ویندوز ۸ کل این فرآیند را ساده می‌کند، به طوری‌که تنها با چند کلیک ساده فرآیند نصب امکان پذیر شده است.

Win8-The-Easy-Reinstall

از قسمت تنظیمات چارم، به Change PC Settings  بروید. در زیر تب اصلی، گزینه‌های ” Refresh yout PC” یا “Remove everything” را مشاهده خواهید کرد. اولین گزینه به شما امکان می‌دهد ویندوز را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. درحالیکه مدارک و مستندات شخصی، فایل‌ها و تنظیمات اعمال شده از سوی شما دست نخورده باقی خواهندماند. اگر ویندوز کند شده، یا مشکلی در قسمتی از تنظیمات سیستم عامل وجود دارد یا سخت افزار یا تنظیمات نرم‌افزاری مشکلی دارند، این گزینه‌ای است که برای شما کاربردی خواهد بود.

یادتان باشد گزینه دوم، نصب مجدد را به طور کامل انجام خواهد داد و البته فایل‌ها و دیسک سخت شما را هم پاک خواهد کرد (بنابراین ابتدا مطمئن شوید از همه فایل‌های مورد نیازتان نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید). از این گزینه تنها درمواقعی که مشکل حادی با ویندوز دارید (مانند وجود ویروس یا بدافزارها) استفاده کنید، یا حتی مواقعی که کامپیوترتان را برای فروش آماده می‌کنید نیز می‌توانید به این گزینه اعتماد کنید.

نوکیا به دنبال ساخت گوشی‌های هوشمند با مقاوم‌ترین ماده موجود در طبیعت

الماس را فراموش کنید. در حال حاضر گرافن (Graphene)، سخت‌ترین ماده دنیاست و همه شرکت‌های سازنده در هر زمینه‌ای قصد دارند استفاده‌ای از آن کنند.

اما دراین رقابت به نظر می‌رسد نوکیا از پیشتازان بازار است. این شرکت فنلاندی اعلام کرده که از اتحادیه اروپا مبلغ ۱٫۳۵ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه این ماده شگفت‌انگیز برای ۱۰ سال آینده دریافت کرده است.

مسئول تکنولوژی شرکت نوکیا، Henry Tirri دراظهارنظری می‌گوید: “باعث افتخار ماست که نوکیا برای همکاری در این پروژه انتخاب شده است. شرکت ما کار بر روی گرافن را از سال ۲۰۰۶ آغاز کرده است.”

وی می‌افزاید: “از سال ۲۰۰۶ تاکنون ما به دنبال شناسایی راه‌ها و قسمت‌هایی هستیم که امکان به کارگیری این ماده در صنایع کامپیوتری جدید را میسر می‌سازد. ما فعالیت‌های زیادی در این زمینه انجام داده‌ایم اما قسمت اعظم کار هنوز باقی مانده است.”

جدا از اینکه این ماده، سخت‌ترین ماده موجود در جهان است (۳۰۰ مرتبه قوی‌تر از فولاد)، گرافن همه خصوصیات باارزش برای به‌کارگیری را نیز دارد. این ماده، باریک‌ترین شی بدست آمده توسط بشر است (با ضخامتی برابر یک اتم) و از طرفی سبک‌ترین نیز به شمار می‌آید.این ماده از یک کریستال ۲بعدی ساخته شده و مانند نوار اسکاچ به نظر می‌رسد، با این تفاوت که بی‌نهایت باریکتر است. این ماده، شفاف، قابل انعطاف و هادی قویتر از مس است.

اگر نوکیا بتواند این پروژه را به خوبی پیش ببرد می‌تواند گوشی‌های همراهی فوق سبک، بادوام بالا و بدون مشکل گرم شدن تولید کند.

یکی از محققان نوکیا، Jani Kivioja می‌گوید: “وقتی از گرافین صحبت می‌کنیم، نیم نگاهی به شروع تحول گرافینی عظیم پشت پرده این ماده داریم. قبل از این ما موفق شده بودیم آهن ارزان قیمت تولید کنیم که منجر به تحولی عظیم در صنعت شد.بعد از آن نوبت سیلیکون بود و اکنون زمان گرافن است.

هر حساب کاربری ما در فیس‌بوک چقدر برای زاکربرگ هزینه دارد؟

فیس‌بوک به تازگی آمار و ارقام مالی سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۲ را منتشر کرده که این نتایج حاکی از افزایش در درآمدهای کلی اما کاهش در میزان سود است.

درآمد کلی این شرکت با ۴۰ درصد افزایش از ۱٫۱۳ میلیارد دلار در مدت مشابه سال ۲۰۱۱ به ۱٫۵۹ میلیارد دلار در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۲ رسیده است. فیس‌بوک اکنون ۱٫۰۶ میلیارد کاربر دارد که بطور ماهانه و از ماه پایانی سال ۲۰۱۱ فعال بوده‌اند و از سویی شاهد ۲۵ درصد افزایش سالیانه تعداد کاربران این غول شبکه‌های اجتماعی هستیم.

اما در پایان سال ۲۰۱۱ این شرکت، از طرح سرمایه‌گذاری بلندمدت سخن گفت که همین طرح باعث افزایش هزینه‌ها و مخارج در سه‌ماهه پایانی سال گذشته شده است. این شرکت هزینه‌های انجام شده در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۲ را ۱٫۰۶ میلیارد دلار اعلام کرده که ۸۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۱ را نشان می‌دهد.

facebook-earnings-resultsاما اینکه بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که مارک زاکربرگ چقدر برای هر کاربر هزینه می‌کند به راحتی می‌توانی از این موضوع نتیجه بگیریم که وقتی فیس‌بوک ۱٫۰۶ میلیارد دلار هزینه و ۱٫۰۶ میلیارد کاربر فعال دارد مانند آن است که هزینه حساب هر کاربر را (به همراه سرویس‌های مختلف) ۱ دلار حساب کنیم.

در همین حال و بر اساس گزارش منتشر شده، درآمد این شرکت از تبلیغات بر روی گوشی‌های همراه شگفت انگیز است. تنها در ماه دسامبر ۶۸۰ میلیون کاربر از طریق گوشی‌های همراه به فیس‌بوک متصل شده‌اند که افزایشی ۵۷ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۱ را نشان می‌دهد.

جلب اینکه برای اولین بار شاهد آن هستیم که کاربران بیشتر از طریق دستگاه‌های دیگر به جز رایانه‌های شخصی و یا از طریق وب‌سایت به این شبکه اجتماعی متصل می‌شوند. به عقیده کارشناسان اگر فیس بوک باهمین روند به رشد خود ادامه دهد و از طرفی هزینه‌هارا نیز سروسامان دهد، می‌تواند فراتراز همه پیش بینی‌های صورت گرفته عمل کند.