آرشیو برای دسامبر 26th, 2012

آیا امیدی به مدرن شدن رابط کاربری iOS وجود دارد؟ پاسخ درون iOS نهفته است!!

آیا امیدی به مدرن شدن رابط کاربری iOS وجود دارد؟ پاسخ درون iOS نهفته است!!

چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. رابط کاربری iOS کم کم ظاهری قدیمی به خود گرفته است و شرکت‌هایی مانند بلک‌بری،گوگل و مایکروسافت با تکیه بر عناصر جدید سعی در ایجاد محیطی مدرن در پنجره گجت کاربران خود نموده‌اند. اما در این میان اپل که خود سردمدار دستگاه‌های لمسی نسل جدید به شمار می‌رود، از قافله عقب مانده و به دلیل ریسک بالای تغییرات اساسی، هنوز در قالب سال 2007 خود باقی مانده است. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که اپل چگونه می‌تواند با حفظ این هویت و بدون تغییرات بنیادی امکاناتی همچون ویجت یا دسترسی سریع به موارد مختلف را محقق سازد و آیا امیدی به این تغییرات وجود دارد یا خیر. با ما همراه باشید تا ببینید چگونه کلید این مشکل درون خود iOS نهفته شده است.

شاید بسیاری از کاربران اندروید و دیگر وسایل دیجیتال، تصور می‌کنند که iOS تنها مجموعه‌ای از آیکان‌ها است که با کلیک بر روی آن به صفحه اپلیکشن می‌روند و راه دیگری برای استفاده از اپلیکیشن نیست. باید به شما بگوییم که این طور نیست، با وجود اینکه تا حد زیادی تصور شما صحیح است ولی هنوز چند روزنه امید برای این موضوع وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. این دو دلیل می‌توانند ما را امیدوار کنند که اپل به زودی رابط کاربری مدرنی خواهد ساخت:

1- اپل قبلا هم تغییرات ابتکاراتی در سیستم عامل خود با حفظ هویت ایجاد کرده است

pca60a05334af8199c9615d4a2908c6cc3_45645645646آری، اپل در سیستم عامل مک که یکی از زیباترین سیستم عامل‌های دنیا است، با حفظ هویت دست به ابتکارات فراوانی زده و دوستداران خود را به وجد آورده است. در این سیستم عامل دستورات حرکتی چند لمسی ، فضاهای متفاوت، ویجت‌های زیبا، سیستم نمایش فولدر خیره کننده و بسیاری موارد دیگر با وجود ظاهر مدرن و حفظ هویت قبلی ، کارایی نیز داشته‌اند. اپل می‌تواند تغییرات کوچکی در سیستم عامل موبایل خود نیز ایجاد کند. پس تیم طراحی اپل را نباید در این زمینه دست کم گرفت چرا که با محدودیت‌های یک موشواره تاچ پد توانستند دستورات حرکتی و کاربردی متعددی ایجاد نمایند، پس احتمالا آنها می‌توانند رابط کاربری iOS را نیز مدرن کنند.

2- اپل اگر لازم باشد کپی می‌کند و شاید نتیجه کار را بهبود هم بدهد

pca60a05334af8199c9615d4a2908c6cc3_45645645646قبل از اینکه به این موضوع بیاندیشیم که چه کامنتی بهتر می‌تواند تنفر یا دفاع از اپل را بیان کند باید بدانید که در این صنعت مبهم و پیچیده کپی برداری اجتناب ناپذیر است، البته بعضی از شرکت‌ها کورکورانه و به شکلی ناشایست محصولات دیگران را کپی برداری می‌کنند اما این مسائل به مصرف‌کنندگان ارتباط کمی دارد و مشتریان تنها به دنبال تجربه بهتر هستند، و اگر این تجربه به قیمت خرید یک محصول غیر اصیل باشد برای بسیاری اهمیت ندارد.

از حاشیه که بگذریم در ذهن همه ما Notification Center نقش بسته است. آری، اپل این امکان اندروید را مناسب تشخیص داده و با ایجاد تغییراتی بنیادی آن را به یک مشخصه سیستم عامل موبایل خود بدل نموده است. پس نباید نگران این موضوع باشید که اپل به هیچ عنوان انعطاف پذیر نیست و همیشه بدون منطق به دنبال حفظ ظاهر محصولات خود می‌باشد.

حال برای ما واضح است که اپل موجود سخت و بی تغییری نیست و می‌تواند به سوی مدرن شدن و ابتکارات حتی انقلابی هم پیش برود. اما آیا برای محیط کوچک و محدود موبایل و تبلت هم می‌تواند همزمان با حفظ هویت گذشته، آینده مدرن را نیز رقم بزند؟ راه حل این مشکل جای دوری نیست و درون خود iOS نهفته است. حتی در نسخه کنونی iOS جواب این موضوع وجود دارد، و اپل باید تا حد بیشتری این موارد را مورد توجه قرار دهد.

به نظر من عناصری که می‌تواند راه نجات رابط کاربری اپل باشد موارد زیر هستند:

1- اپلیکیشن Calendar

شاید از دیدن این مورد تا حدی تعجب کرده باشید، اما این اپلیکیشن یک روزنه امید است. این برنامه آیکان دینامیک دارد و اطلاعات را بر روی آیکان خود نشان می‌دهد. این موضوع به این معنا است که آیکان دینامیک قبلا هم برای این سیستم عامل تعریف شده است و به نوعی یک ویجت به حساب می‌آید و در موارد بسیاری می‌تواند کاربرد داشته باشد. اما باید دید که آیا اپل این امکان را برای توسعه دهندگان باز خواهد گذاشت یا خیر.

2- اپلیکیشنNewsstand

ios5-newsstand-600x341درست حدس زدید. iOS هم اکنون خود یک ویجت بزرگتر از آیکان دارد اما به آن توجه کمی شده است. این اپلیکیشن نه فولدر است و نه همانند آیکان‌های دیگر ساده و بی حرکت است. حتی مجلاتی که باز می‌کنید از قالب آیکان دیگر اپلیکیشن‌ها تبعیت نمی‌کنند و همانند اندروید قالب متفاوتی دارند. تصور کنید که یک آیکان دینامیک دارید که با کلیک بر روی آن به جای اینکه به صفحه دیگری بروید بخشی از تصویر برای نمایش اطلاعات برای شما باز شود. این یک ویجت تمام عیار است و می‌تواند در موارد و کاربردهای متعددی استفاده شود.

3- جستجوی جهانی

با پیمایش به سمت چپ صفحه اول در iOS شما به یک اپلیکیشن می‌روید که همانند ویجت همیشه در حالت فعال است و باز و بسته نمی‌شود. سرعت و کارایی این امکان به قدری خوب است که همه سیستم عامل‌ها به این سبک جستجو غبطه می‌خورند. حال تصور کنید که باز هم از این صفحه ها در سمت چپ وجود داشته باشد و شما تنها با یک پیمایش به سمت اپلیکیشن‌های همیشه باز بروید. کاری که شاید نمونه آن در آیپد وجود دارد اما نه به این شکل. در آیپد شما زمانی که چند اپلیکیشن را باز می‌کنید می‌توانید با یک دستور چند لمسی بین این اپلیکیشن‌ها پیمایش کنید.

ایده ما و شما برای بهبود کارایی

در این بخش شما کاربران عزیز باید ما را یاری کنید. یک ایده از سوی ما خواهد بود و از آن پس ریش و قیچی دست شما می‌باشد تا در صورت تمایل از عناصری که در بالا ذکر شد استفاده کنید و اپلیکیشن‌هایی را که می‌توانند از این قابلیت‌ها استفاده کنند نام ببرید و نحوه کار آن را مختصر توضیح دهید.

ایده اول : منوی دسترسی سریع

چیزی شبیه به Notification Center اما با این تفاوت که شما انگشت خود را از پایین صفحه به بالا می‌کشید و لیستی از اپلیکیشن‌هایی که می‌خواهید سریع‌تر به آن برسید در آن قرار داده شده باشد. هم اکنون یک ردیف 4 تایی از آیکان‌ها در پایین وجود دارد اما به نظر من کافی نیست و در آیفون‌هایی که 10 صفحه اپلیکیشن دارند وجود آیکان‌های بیشتر در قسمت پایین صفحه کمک شایانی به سرعت دسترسی خواهد کرد.

ایده دوم : نظرات شما!

 

نیوزویک برای همیشه با نسخه چاپی خداحافظی کرد !

هفته‌نامه نیوزویک قصد دارد با آغاز سال ۲۰۱۳ فقط به صورت دیجیتالی منتشر شود. این نشریه معتبر و پرتیراژ طرح روی جلد شماره آخر چاپی خود، که هفته آینده منتشر خواهد شد را نیز به همین موضوع اختصاص داده است.

هفته‌نامه Newsweek طرح روی جلد شماره آخر نسخه چاپی خود که هفته آینده منتشر خواهد شد را پیش از انتشار آن در صفحه توئیتر خود به اشتراک گذاشت. این مجله ۸۰ ساله با آغاز سال نو فقط به صورت دیجیتالی در دسترس خواهد بود.

طرح روی جلد مذکور در واقع یک تصویر سیاه‌وسفید از ساختمان سابق نیوزویک در نیویورک است، که روی آن هش‌تگ «LastPrintIssue» نوشته شده است. آخرین نسخه چاپی این جریده پرتیراژ و معتبر روز دوشنبه بر دکه روزنامه‌فروشی‌ها ظاهر خواهد شد. نیوزویک که چند سال پیش با Daily Beast ادغام گردید، در ماه اکتبر تصمیم خود مبنی بر پایان دادن به نسخه چاپی را اعلام کرده بود.

ناسا آماده ساخت راکت با طراحی تازه برای ماموریت مریخ است !

pca60a05334af8199c9615d4a2908c6cc3_45645645646ناسا مراحل اصلی طراحی راکت جدید که با نام سیستم پرتاب فضایی (Space Launch System) شناخته می‌شود را کامل نموده و این بدین معناست که یک ماموریت جدید به مریخ در راه است. این راکت قرار است در سال 2017 به فضا پرتاب شود و موجبات سفر انسان‌ به مریخ را فراهم نماید.

ناسا طراحی هسته راکت خود را بازبینی کرده تا مطمئن شود که زمان‌بندی پروژه و هزینه‌های آن کاهش یافته و پروژه به سرانجام می‌رسد. هسته اصلی راکت باید به خوبی با دیگر اجزاء راکت مانند موتور و شتاب دهنده‌ها یکپارچه شود به همین دلیل ناسا طراحی‌های قدیمی خود را بطور کامل بازبینی نموده و تغییرات اساسی در آن اعمال نموده است.

ناسا اعلام نموده که نسخه اولیه قطعات این راکت را ساخته و امیدوار است در سال 2014 طراحی آن نهایی شود. این آژانس هوایی معتقد است که از زمانبدی تعریف شده خود جلوتر است و امیدوار است که در زمان بندی نهایی یعنی سال 2017، پرواز به مریخ به راحتی قابل انجام باشد.

اولین تبلت و تلفن هوشمند آفریقایی روانه بازار شد !!!

VMK نام یک کمپانی کنگویی است که در صدد است تا در قاره پر از فرصت آفریقا به گزینه اول علاقمندان به دستگاه‌های موبایل تبدیل شود. این کمپانی پیش‌تر تبلت Way-C را عرضه کرده بود و حالا یک گوشی هوشمند اندرویدی به نام Elikia را نیز روانه بازار نموده است.

ورون مانکو، کارآفرین کنگویی قصد دارد کاری کند که VMK، استارت‌آپ وی در زمینه تکنولوژی همان نقشی را برای آفریقا بازی کند که اپل برای آمریکا و سامسونگ. هدف وی آن است که اکثریت مردم قاره سیاه از تلفن هوشمند و تبلت آنها استفاده کنند.

VMK سازنده تبلتی به نام Way-C (به معنای نور ستارگان) است و حالا گوشی هوشمندی به نام Elikia (به معنای امید) را راهی بازار نموده است.

ابعاد تبلت Way-C مثل گلکسی تب سامسونگ است و 300 دلار قیمت دارند. گوشی هوشمند اندرویدی Elikia نیز بدون قرارداد مخابراتی، 170 دلار قیمت دارد.

ابعاد این تلفن 11 در 6 در 1.25 سانتی متر است و 150 گرم وزن دارد. مشخصات فنی این تلفن بسیار ضعیف است و دارای اندروید 2.3، پردازنده 650 مگاهرتزی، حافظه رم 512 مگابایت و صفحه نمایش آن نیز دارای رزولوشن 320 در 480 پیکسل است.

محصولات صوتی و تصویری ال‌جی در سال 2013 به NFC مجهز می‌شوند

ال‌جی یک به یک محصولاتی که در CES 2013 در معرض نمایشگاه قرار خواهد گذاشت را معرفی می‌کند. از بین محصولات صوتی و تصویری مهم این کمپانی می توان به یک سینمای خانگی 9.1 کاناله و یک پخش‌کننده بلو-ری، که هر دو مجهز به فناوری NFC هستند، اشاره کرد.

ال‌جی پیش از شروع CES 2013 به استقبال این نمایشگاه مهم و ارزشمند رفته و یکی یکی از محصولاتی که به زودی در آن معرفی خواهد کرد، رونمایی می‌کند. یکی از موارد اصلی که محصولات صوتی و تصویری ال‌جی در سال جدید را متمایز می‌کند، حضور پررنگ NFC است. سینمای خانگی 9.1 کاناله BH9430PW و پخش‌کننده بلو-ری BP730 از جمله محصولات مهم مجهز به این فناوری می‌باشند. بدین ترتیب اگر به محصولات ال‌جی علاقمند باشید می‌توانید به راحتی محتوا را از روی گوشی Optimus G خود (و البته سایر گوشی‌های مجهز به NFC) بر روی این محصولات پخش کنید. سینمای خانگی 9.1 کاناله از یک داک آیپاد و یک مد صوتی خصوصی (که صدا را به گوشی هوشمند نزدیک دستگاه منتقل می‌کند) نیز بهره می‌برد.

ال‌جی علاوه بر این دو دستگاه قول داده که اسپیکر  Sound bar مجهز به بلوتوث 310 واتی NB4530A، داک اسپیکر ND8630 با قابلیت پشتیبانی از اندروید و iOS (شامل Airplay و بلوتوث) و اسپیکر قابل حمل NP6630 که مجهز به Airplay، بلوتوث و NFC خواهد بود را ارائه نماید.

مایکروسافت و معرفی روشی نوین بر پایه رایانش ابری برای کاهش مصرف چیپ های جی پی اس

یکی از راه های اینکه مطمئن شوید باتری موبایل تان تمام روز شما را همراهی می کند این است که سرویس های مرتبط با GPS را خاموش کنید. ولی به نظر می رسد آن روز های بد دیگر رو به پایان هستند. محققان در آزمایشگاه های مایکروسافت یک روش هوشمندانه طراحی کرده اند که با آن مصرف باتری چیپ های GPS به طور محسوسی کاهش پیدا می کند، به این صورت که بخشی از عملکردهای کلیدی به سیستم ابری سپرده می شود.

در این روش، چیپ جی پی اس فقط مهمترین داده ها را از ماهواره ها دریافت می کند و برای جمع آوری سایر داده ها مثل “مسیرهای ماهواره ای و ارتفاع زمین” که برای محاسبه محل های مختلف کاربرد دارند، و نیز ترکیب داده ها با هم، بر دیتابیس های عمومی تکیه می کند. جی لیو که از پژوهشگران ارشد مایکروسافت است می گوید: «چیپ های GPS کم مصرف تر می توانند به ساخته شدن اپلیکیشن های تعیین محل دائمی کمک کنند» که آنها هم به نوبه خود، به کاربران جزئیات و اطلاعات مناسب تری نسبت به اکثر اپ های فعلی ارائه می کنند. بنابراین تنها فایده این روش جدید، نه فقط کاهش مصرف بلکه بهینه شدن GPS در دستگاه های مختلف است.

شاید ندانید که پر خوراک ترین چیپ داخل تلفن یا تبلت شما، چیپ GPS است که گاه 30 ثانیه طول می کشد تا اطلاعات ضروری ماهواره ای را برای تعیین موقعیت را دریافت کند و سپس باید کد های دانلود شده را برای تعیین محل دقیق، رمزگشایی نماید. اما با سیستم جدید مایکروسافت، تنها چند میلی ثانیه لازم است تا اطلاعات ضروری دریافت شود.

مایکروسافت نام این رویکرد را cloud-offloaded GPS گذاشته و بر اساس مشاهدات صورت گرفته، چیپ برخوردار از این سیستم تنها با دو باتری قلمی می تواند نزدیک به یک سال و نیم به تعیین موقعیت بپردازد در حالی که استفاده مداوم از GPS های فعلی، باعث می شود باتری موبایل شما ظرف 6 ساعت تخلیه شود. البته برای استفاده از این سیستم، تبلت یا تلفن باید به اینترنت نیز متصل باشد که امروزه اغلب چنین است ولی استفاده از آن، منجر به بهبود خیره کننده مصرف انرژی می شود که در مقابل، دستاورد بزرگی به شمار می رود.

سامسونگ در حال تست پرچمدار جدید: تایزن یا اندروید، S4 یا S5؟

سایت SamMobile این تأیید را به دست آورده که هم اکنون پرچمدار جدید سامسونگ، GT-I9500 و مدل LTE آن GT-I9505 در حال تست هستند. از طرفی این تلفن هوشمند می تواند اولین تلفن برخوردار از سیستم عامل TIZEN باشد زیرا پیش تر این کد در رابطه با یک تلفن در حال توسعه سامسونگ دیده شده بود.

یک احتمال دیگر نیز این است که سامسونگ شماره مدل نسل بعدی محصولات خانواده گلکسی S را تغییر داده باشد. در کره، اعتقاد دارند که عدد 4 مایه بدبیاری است و اگر تحقیقی کنید خواهید دانست که سامسونگ هرگز در کد محصولات پرچمدارش از این عدد استفاده نکرده. بنابراین با توجه به اینکه گلکسی S3 دارای کد I9300 بود شاید گلکسی S بعدی فاقد عدد 4 باشد!

به هر حال نکته مهم در این بین، این است که سامسونگ اولین تست های نرم افزاری پرچمدار جدیدش با سیستم عامل تیزن یا اندروید را شروع کرده. به احتمال زیاد، این تلفن هم اندرویدی خواهد بود ولی چنانچه با نام گلکسی S5 معرفی شد، تعجب نکنید چون کره ای ها با عدد 4 رابطه خوبی ندارند.

پروژکتور لیزری Hecto ال جی : پخش تصویر 100 اینچی از فاصله بسیار نزدیک 22 اینچی

lg

طی روز‌های اخیر کمپانی‌های مطرح دنیا از جمله ال جی به معرفی محصولات جدید خود، که قرار است در نمایشگاه CES 2013 به نمایش گذاشته شوند، پرداخته‌اند. در همین راستا امروز ال جی از فناوری جدید خود در زمینه پروژکتورها پرده برداری کرده است که در آن‌ حداقل فاصله مورد نیاز برای پخش تصویر توسط پروژکتور به شدت کاهش یافته و امکان نمایش یک تصویر به بزرگی 100 اینچ تنها از فاصله 56 سانتی‌متر (22 اینچ) میسر شده است.

ویدیو پروژکتور لیزری Hector تصاویر را با رزولوشن 1080p پخش می‌کند و برای مصارف مختلف از جمله منازل مناسب است. از این ویدیو پروژکتور می توان به عنوان یک راه حل جامع برای منازل استفاده کرد چون دارای تیونر داخلی و اسپیکر 10 وات است که پخش برنامه‌های تلویزیون را میسر می‌کند.

هکتور همچنین مجهز به 3 ورودی HDMI، یک پورت RS-232 و قابلیت تلویزیون هوشمند است و از کنترل از راه دور جادویی ال جی نیز پشتیبانی می‌کند. هوشمند بودن هکتور به این معناست که توسط آن می‌توانید به اینترنت متصل شده، ویدیو آنلاین تماشا کنید یا وب سایت مورد نظرتان را مرور کنید و همچنین اپلیکیشن و بازی های مورد نظر خود را برروی ویدیو پروژکتور نصب نمایید.

کنتراست داینامیک این پروژکتور 1,000,000 به 1 و طول عمر آن نیز 25 هزار ساعت است.

اطلاعات بیشتر در مورد این تلویزیون با شروع نمایشگاه CES 2013 بدست خواهد آمد.

تبلت ویندوزی نوکیا مجهز به کی‌برد فیزیکی با باتری داخلی خواهد بود

همانطور که چندی پیش اعلام کردیم، نوکیا در حال ساخت تبلت ویندوز RT اختصاصی خود است که در سال 2013 وارد بازار خواهد شد. منابع نزدیک به نوکیا گزارش کرده‌اند که تبلت این شرکت دارای درگاه HDMI و USB بوده و صفحه نمایش آن نیز درست هم سایز Surface RT و برابر 10.1 اینچ است. تبلت نوکیا همچنین درگاه مربوط به سیم‌کارت را دارد و قادر به اتصال به شبکه مخابراتی است. اما علاوه بر اینها نوکیا در تبلت خود تمرکز ویژه‌ای برروی باتری داشته.

تبلت نوکیا همچون سرفیس مایکروسافت مجهز به یک داک فیزیکی کی‌برد است که طراحی خاص نوکیا را دارد اما این داک کی‌برد برخلاف، داک سرفیس دارای یک باتری داخلی است که طول عمر باتری را افزایش می‌دهد. داک کی برد دارای دکمه‌های فیزیکی است و پایه خاصی دارد که تبلت برروی آن می‌ایستد.

دو پورت USB نیز برروی داک کی‌برد وجود دارد که اتصال ابزارهای مختلف به تبلت را آسان می‌کند. باتری بکار رفته در تبلت نوکیا از فناوری شارژ سریع بهره می‌برد که سرعت شارژ دستگاه را تا 50 درصد افزایش می‌دهد.

اولین تبلت نوکیا مجهز به پردازنده مبتنی بر معماری ARM و ویندوز RT خواهد بود و احتمالا این تبلت در نمایشگاه MWC بارسلونا و در فوریه 2013 رسما معرفی خواهد شد.