آرشیو برای دسامبر 21st, 2012

مدیر اجرایی دل: مایکروسافت نباید سیستم تبلت را ویندوز RT می نامید

ویندوز 8 در دو نسخه متفاوت به بازار ارایه شده. یکی ادامه ویندوز های قبلی است و دیگری روی تبلت ها نصب می شود و ویندوز RT نام دارد. اما این دو نسخه سیستم عامل تفاوتی مهم و اساسی با یکدیگر دارند. ویندوز RT فقط قادر به اجرای نرم افزارهایی است که ویژه پردازشگرهای ARM ساخته شده اند و نمی تواند نرم افزارهای رایج ویندوز را اجرا کند.

حالا آقای جفری کلارک مدیر بخش تجارت پی سی شرکت دل می گوید او با این اسم برای سیستم عامل تبلت ها مخالف بوده است. او می گوید که در این مورد با استیوبالمر مدیرعامل مایکروسافت صحبت کرده و به او هشدار داده که مایکروسافت نباید از نام تجاری «ویندوز» برای سیستم عامل تبلت اش استفاده کند.

او معتقد است که استفاده از نام ویندوز سبب می شود مشتریان این تصور را داشته باشد که ویندوز روی تبلت ها قادر به اجرا نرم افزارهای نسخه ویندوز دسکتاپ است.

اما استیو بالمر با این ایده موافق نبوده و در نهایت تصمیم مایکروسافت این شده که نسخه تبلت سیستم عامل را ویندوز RT بنامد. هر چند به نظر می رسد این نامگذاری حداقل در مواردی سبب گیج شدن مشتری ها شده است.

بر اساس گزارش رسیده مایکروسافت به خاطر همین موضوع سیاست برگشت محصول اش را تغییر داده. تا مشتریانی که تبلت سرفیس را خریده اند بتوانند آن را عوض کنند. چرا که برخی از آنها فکر می کردند تبلت آنها قادر به اجرای نرم افزارهای دسکتاپ ویندوز است.

از طرف دیگر کارشناسان دیگری هم معتقداند اگر مایکروسافت سیستم عامل تبلت اش را با برندی دیگر وارد بازار می کرد در واقع ضربه بزرگی به خودش وارد کرده بود. چرا که همه کاربران سیستم عامل این شرکت را به نام ویندوز می شناسد.

ورود آیفون با سیستم عامل اندروید به بازار برزیل

این آیفون است! یک تلفن اندرویدی ارزان قیمت که قرار است به زودی وارد بازار برزیل بشود. تلفنی که دارای اندروید نسخه 2.3 است و پردازشگری 700MHz دارد.

اما چه اتفاقی رخ داده که یک آیفون اندرویدی می بینیم؟ موضوع اینجا است که شرکتی برزیلی در سال ۲۰۰۸ نام تجاری آیفون را به صورت انحصاری برای خودش در این کشور به ثبت رسانده و مذاکرات اپل هم با این شرکت به نتیجه نرسیده است. بنابراین این شرکت می تواند از نام آیفون برای تلفن هایش تا سال ۲۰۱۸ در کشور برزیل استفاده کند.

آیفون برزیلی دو سیم کارته است و یک دوربین ۵ مگاپیسکلی هم دارد. نمایشگر آن ۳.۷ اینچی است و رزولوشن اش 320 در 480 پیکسل است. قیمت آن نیز حدود ۲۹۰ دلار خواهد بود.

جالب است بدانید اتفاق مشابهی هم در سال ۲۰۰۷ و بعد از معرفی آیفون بین اپل و شرکت سیسکو رخ داد. این شرکت نام آیفون را ثبت کرده بود و موضوع به دادگاه کشانده شد. اما اپل و سیسکو همان سال در مورد نام تجاری به توافق رسیدند.

اما انگار این بار اپل نتوانسته با این شرکت برزیلی مشکل را حل کند و حالا اگر آیفون اندرویدی می خواهید، کافی است سری به برزیل بزنید.

اچ تی سی در حال ساخت رقیب سرفیس

کم کم صدای پای تبلت های ویندوز RT از راه می رسد و خبر جدید در مورد ساخت دو رقیب برای سرفیس مایکروسافت توسط شرکت اچ تی سی است. گفته می شود این شرکت در حال کار روی یک مدل ۱۲ اینچی و یک مدل کوچکتر ۷ اینچی است.

هر دو تبلت از ویندوز RT استفاده می کنند و بنابراین منحصر به اجرای نرم افزارهای مترو هستند. در کنار آن گفته می شود این تبلت ها می توانند به عنوان تلفن مورد استفاده قرار بگیرد و دارای سیم کارت خواهند بود.

یک تبلت که قادر به کار به عنوان تلفن همراه باشد کمی با تبلت های رایج بازار متفاوت است. برای مثال از تبلت هایی مانند نکسوس ۷ و آی پد نمی توان به عنوان تلفن استفاده کرد. البته امکان تماس تلفنی را قبلا در برخی تبلت های ۷ و ۱۰ اینچی دیده بودیم هر چند آنها برای این کار بهینه سازی نشده بودند و انگار شرکت های سازنده این امکان را روی تبلت ها جدی نگرفته بود. اما اگر کاربران از آن استقبال کنند به یک رقابت جدید میان شرکت ها تبدیل می شود.

مایکروسافت با سیستم عامل جدید اش خودش را هم وارد بازار سخت افزار کرد و حالا که دیگر شرکت ها سراغ ساخت تبلت های ویندوزی رفته اند باید منتظر عکس العمل متقابل باشیم.

خط تولید ۳.۹ میلیارد دلاری سامسونگ در تگزاس

شرکت سامسونگ در حال حاضر بزرگ ترین تولید کننده چیپ های حافظه در دنیا به حساب می آید. حالا این شرکت قصد دارد قدرت تولید سخت افزارش را گسترش داده و به همین منظور یک خط تولید جدید در تگزاس آمریکا به راه اندازی می کند.

هزینه راه اندازی کارخانه جدید ۳.۹ میلیارد دلار خواهد بود و سامسونگ با مسئولان این ایالت به توافق نهایی برای راه اندازی کارخانه جدید دست یافته است.

این شرکت به خوبی از بازار رو به رشد موبایل ها و تبلت ها مطلع است و قصد دارد با اضافه کردن ظرفیت تولید برای سال های آینده سرمایه گذاری های بزرگی انجام دهد.