آرشیو برای دسامبر 17th, 2012

آی‌بی‌ام: در کمتر از پنج سال بعد رایانه‌ها قادر به درک حواس پنج‌گانه خواهند بود

رایانه‌های امروزی به حق پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند و به ابزاری همه فن حریف بدل شده‌اند. از پیش‌بینی وضعیت آب و هوایی در دور افتاده‌ترین روستاهای سیستان و بلوچستان تا دسترسی به جدیدترین اخبار و اطلاعات در تمامی‌حوزه‌های علوم و دانش و یا خرید و فروش کالاهای کمیاب، همگی توسط این ابزارها امکان پذیرند. اما این پایان راه نیست! متخصصان کمپانی آی‌بی‌ام به تازگی مدعی شده‌اند که رایانه‌ها تا پنج سال آینده قادر به درک حواس پنجگانه‌ی بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه خواهند بود. به نحوی که به زودی می‌توانیم از این دستگاه‌های محسابه‌گر بخواهیم تا مزه‌ی عجیب و غریب سوپ توفوی کره‌ای را برایمان شرح دهند یا از لطافت بال‌های سیمرغ داستان‌ها بسازند!

 

 

به اعتقاد کارشناسان کمپانی آی‌بی‌ام: «تا پنج سال آینده شاهد تحولی معنی‌دار در عرصه رایانه‌ها خواهیم بود. به زودی رایانه‌ها نسبت به محیط پیرامونی هوشمندتر شده و حتی می‌توانند حواس پنج‌گانه را درک کنند». این ادعای جاه‌طلبانه در نشست سالانه‌ی معروف «پنج در پنچ» آی‌بی‌ام مطرح شد، که در آن متخصصان این کمپانی پیشرو فهرستی بلند بالا از پیشرفت‌های آتی در پنج سال آینده را برشمردند.

حواس پنج‌گانه بخشی از یک رویکرد عظیم است که در صورت تحقق محاسبات شناختی را به کار می‌گیرد، و در آن رایانه‌ها به تجربه‌ی جهان پیرامونی می‌پردازند. برای نمونه، یک رایانه‌ی مفهومی‌ در زمان مواجهه با تابلوی نقاشی آن را تنها داده‌های رنگی و فنی صرف نمی‌بیند، بلکه آن را با بینشی کلی‌نگرانه به عنوان یک تابلوی نقاشی مشاهده می‌کند و قادر به درک محتوای هنری‌اش خواهد بود.

مزایای درک حواس توسط رایانه‌ها

برنی میرسون، معاون بخش نوآوری‌های شرکت آی‌بی‌ام معتقد است که:

اساساً این شیوه را می‌توان طرح و سبکی نوین در محاسبات کامپیوتری دانست. به همین روی باید نقطه نظر و دیدگاه‌مان نسبت به نحوه‌ی جذب داده‌ها را تغییر دهیم. دیگر نمی‌توان با گرفتن عکس و بایگانی کردن آن به این مهم دست یافت و باید از بالا به قضیه نگاه کنیم. محاسبات شناختی تغییرات جدیدی در توانمندی‌های دستگاه‌ها ایجاد می‌نمایند و محرکی بسیار قوی خواهند بود.

یکی از تفاوت‌های اساسی بین رایانه‌های دارای قوه درک و سنتی نحوه‌ی پرورش و تعلیمی‌ است که به آنها داده‌ایم. در سامانه‌های شناختی دیگر با پاسخ‌های غلط و سردرگم کننده‌ی پیشین طرف نیستیم، چرا که هر زمان، سیستم به پاسخی نادرست برسد، می‌تواند رویکرد حل مسئله‌ی خود را تغییر داده و دوباره از طریق دیگری برای نیل به پاسخ بکوشد.

میرسون می‌افزاید:

در یک ماشین شناختی تنها کافی است که آن را نصب و راه‌اندازی نماییم، پس از آن است که ماشین می‌تواند به کمک مشاهده بقیه امور را خود به پیش ببرد. از سوی دیگر از آنجایی که این رایانه‌ها با نتایج نهایی سر و کار دارند، رویکردشان به کل متفاوت است. با این حال، اگر ماشین به پاسخی نادرست برسد و کاربر این موضوع را متذکر شود، رایانه دست به ارزیابی مجدد احتمالات پیشین می‌زند تا نهایتا به پاسخ صحیح نائل آید.

رایانه‌های دارای قوه درک حواس لزوماً هوشمند نیستند

نسبت دادن خصوصیات آدمی‌به ماشین‌ها لزوماً به هوشمند شدن این ابزارهای محاسباتی منجر نمی‌شود. میرسون در این رابطه اعتقاد دارد که شکاف بسیار بزرگی بین رایانش درک حواس و هوش مصنوعی به معنی اصیل آن وجود دارد. در همین رابطه وی ابراز می‌دارد:

رایانش درک حواس یکی از عظیم‌ترین فناوری‌های روز دنیا است. موردی که هوشمند نیست و خودش نمی‌تواند به خودش آموزش دهد و برای این منظور هم طراحی نشده است. در واقع، پاسخگویی و کمک به انسان هدف اصلی این فناوری جدید است، که با فراهم آوردن ورودی‌های انسانی در چنین ماشین‌هایی نهایتاً می‌توان از مرحله برنامه‌نویسی‌های معمول رهایی پیدا کرده و به جای آن آموزش را جایگزین کرد. اگرچه این سامانه‌ها هوشمند‌تر از دیگر همنوعانشان نیستند، دارای انعطاف‌پذیری بالاتری‌اند که خود تفاوتی شگرف است.

ناسا ثابت می‌کند که دنیا به این زودی‌ها به پایان نمی‌رسد!

این روزها هر جا که می‌روی صحبت از پایان دنیاست اما خیالتان راحت! لازم نیست این هفته از کار و زندگی دست ‌بشوئید، مرخصی بگیرید یا همه‌ی پول و پس‌اندازتان را به باد دهید؛ چرا که هنوز زندگی ادامه دارد. اگر منطقی به قضیه نگاه کنید مایاها اگر واقعاً پیش‌گوهای خوبی بودند خود را از انقراض نجات می‌دادند! این مرتبه ناسا به کمک ویدئویی به ما نشان می‌دهد که داستان از چه قرار است.

در ویدئو جدیدی که ناسا برای تنویر افکار عمومی به تازگی منتشر کرده اذعان می‌شود: «تمام ماجرا از ابتدا سوءتفاهمی بیش نبوده است». این همان آبی بود که بر آتش کنجکاوی بسیاری از ما ریخته شد تا مطمئن شویم این شب یلدا آخرین یلدای زندگی‌مان نیست.

بر اساس نقل قولی که سالهاست دهان به دهان می‌چرخد، پیامبری از تمدن مایاها روز 21 دسامبر امسال (مطابق با اول دی ماه) را آخرین روز دنیا نامگذاری کرده است. در این ویدئوی جدید، ناسا تاکید می‌کند، گرچه جمعه‌ی این هفته تقویم مایاها به پایان چرخه‌ی خود می‌رسد، اما این رویداد به معنی پایان حیات بر روی کره زمین نیست.

کارشناسان ناسا در صفحه‌ی اینترنتی ویژه‌ای که برای پاسخ‌گویی در همین زمینه برپا کرده‌اند ابراز می‌دارند:

همانطور که در پایان سال برگه‌های تقویم رومیزی یا سررسید‌تان به پایان می‌رسد، حیات و زندگی در این کره‌ی خاکی دوست‌داشتنی همچنان ادامه دارد و فردای آن روزی نو و سالی نو است؛ همین وضعیت برای پایان تقویم مایاها نیز وجود دارد.

دان یمانز، یکی از محققان ناسا نیز تاکید می‌کند که در این بازه‌ی زمانی هیچ شهاب سنگ، ستاره دنباله‌دار یا سیاره‌ای به سوی زمین در حرکت نیست. «اگر چنین موردی پیش می‌آمد، مسلماً تاکنون نشانه‌های بارز آن را می‌دیدیم». همچنین فعالیت‌های خورشیدی نیز در حد معمول است و خطری برای ساکنین زمین ندارد.

کارشناسان ناسا اذعان می‌کنند:

دنیا در سال 2012 به پایان نخواهد رسید. سیاره‌ی ما حدوداً 4 میلیارد سال دیگر نیز به خوبی و خوشی پذیرای ما خواهد بود. از این گذشته هیچ یک از دانشمندان نیز خطر خاصی برای این سال مشاهده نکرده‌اند.

این ویدئو که با عنوان «چرا دنیا دیروز تمام نشد!» قرار بود روز 22 دسامبر، شنبه‌ی آینده منتشر شود که بنا به دلایلی زودتر سر از وب جهان گستر درآورد؛ گرچه برای این مورد هیچ شکایتی نداریم و از برادران دانشمندمان در ناسا سپاسگذاریم که این یلدا را به کام‌مان تلخ نکردند!

آغاز ارائه ویندوز فون 7.8 برای کاربران لومیا 800

امروز برای کاربران لومیا 800 روز خوبی است زیرا کمپانی فنلاندی به روز رسانی به ویندوز فون 7.8 را برای اولین پرچمدار مبتنی بر ویندوز فون خود آغاز کرده و به مرور مناطق مختلف قادر به دریافت ویندوز فون 7.8 معروف به تانگو خواهند شد. این به روز رسانی پس از دریافت بسته اصلی، شامل 4 آپدیت مجزا است که می توان با استفاده از نرم افزار Zune desktop آنها را دریافت کرد.

مهمترین و خواستنی ترین ویژگی جدید، صفحه خانگی برخوردار از کاشی های زنده با قابلیت تغییر اندازه است ولی در کنار آن قابلیت های شخصی سازی بیشتری نیز ارائه خواهد شد. چنانچه از دارندگان لومیا 800 هستید می توانید از طریق Zune desktop بررسی کنید که آیا آپدیت جدید برای دستگاه شما ارائه شده یا خیر. البته نوکیا ارائه به روز رسانی را از هلند شروع کرده ولی انتظار می رود به مرور دارندگان لومیا 800 در تمام مناطق ویندوز فون 7.8 را دریافت کنند.

پا پس کشیدن اچ تی سی از پروژه ساخت ویندوز فون ۵ اینچی

پس از آنکه گلکسی نوت سامسونگ اندازه نمایشگر ۵ اینچ را با موفقیت پشت سر گذاشت، شرکت های زیادی به فکر ساخت فبلت افتادند و حتی شایعات از فبلت های ۶ تا ۸ اینچی هم سخن می گویند. اچ تی سی هم یکی از شرکت هایی است که قبل از این اعلام کرده بود به شکل جدی نقشه تولید یک فبلت ۵ اینچی با سیستم عامل ویندوز فون را در سر می پروراند. اما امروز بلومبرگ به نقل از منابع معتبر خود گفت که این شرکت از ادامه پروژه ویندوز فون با نمایشگر ۵ اینچ یا بزرگتر منصرف شده است.

این منبع همچنین فاش کرد که HTC تصمیم دارد تمام توان خود در اسمارت فون های بزرگ جثه را معطوف سیستم عامل اندروید کند. همان طور که پیش از این هم مدل هایی چون Butterfly ژاپنی و Droid DNA را رونمایی رده است.

البته این خبر هنوز توسط اچ تی سی تایید نشده و دلایل این کار نامشخص هستند. اما می توان حدس زد که مهمترین دلیل، می تواند عدم پشتیبانی درست و کامل نسخه های فعلی سیستم عامل موبایل مایکروسافت از کیفیت نمایشگر 1080p باشد. زیرا ویندوز فون های فعلی محدودیت خاصی را برای چگالی پیکسل بر اینچ در صفحه های بزرگ دارند. البته این امکان دور از ذهن نیست که مایکروسافت به زودی با عرضه یک آپدیت نرم افزاری برای ویندوز فون 8 این مشکل را حل کند.

بلومبرگ همچنین به دلیل دیگری برای این تصمیم اشاره کرده که به نظر محکم تر و قابل قبول می رسد. گفته می شود اچ تی سی اعتقاد دارد که بازار ویندوز فون هنوز آن قدر ضعیف و نو پا است که تحمل چنین غول هایی را نخواهد داشت.