آرشیو برای دسامبر 16th, 2012

تبلت 18 اینچی دل، پرچم دار سوپر تبلت ها می شود؟

با وجود اینکه خود کمپانی به طور علنی چیزی در باره وجود چنین تبلتی نگفته، ولی شنیده ها حاکی از در دست توسعه بودن یک تبلت غول پیکر توسط کمپانی دل است. تبلتی که می تواند یک شاخه کاملاً جدید را تعریف کند. البته که شما از آن برای مطالعه کتاب یا بازی کردن استفاده نخواهید کرد، بلکه دامنه استفاده آن، حتی فراخ تر از تبلت های امروزی خواهد بود.

دل و سایر کمپانی ها در حال بررسی این رده جدید از محصولات هستند و می خواهند قبل از هر چیز، ابتدا بازار محصولات بزرگ را از آن خود کنند. حالا که ویندوز 8 از راه رسیده، کوچ به این سیستم عامل که کاملاً برای دستگاه های لمسی بهینه است باعث شده کمپانی ها به شکلی کاملاً متفاوت از قبل درباره سخت افزار فکر کنند و تبلت هایی با اندازه بزرگ فقط یکی از چند رده ای هستند که تلاش خواهد شد در میان محصولات جدید قرار گیرند تا به مرور زمان مشخص شود که آیا ماندگار هستند یا خیر.

بهترین نمونه از متفاوت فکر کردن در سال اخیر، تبلت سرفیس است که با پایه پشتی و کیبورد-کاور سعی کرده چیزهای جدید را به رده تبلت های بیاورد و اگر به خاطر ویندوز 8 نبود، چنین تلاشی هرگز انجام نمی شد. گویا ویندوز 8 بستری شده برای متفاوت فکر کردن نسبت به خیلی از چیزها از جمله محدودیت های محصولاتی با شکل ها و اندازه های تثبیت شده از قدیم.

حتماً میز لمسی غول پیکر مایکروسافت را که تا پیش از معرفی تبلت های سرفیس، «میز سرفیس» نام داشت به خاطر دارید که حدود 7000 دلار قیمت داشت. به نظر می رسد کمپانی ها به دنبال این هستند که یک رده قابل حمل با ویژگی هایی مشابه آن به وجود بیاورند. نمایشگری در ابعاد یک کامپیوتر رومیزی، ولی قابل حمل با رابط لمسی مناسب. البته این رویکرد برای بازی خور ها خوب است ولی می تواند برای سایر کاربران هم تجربه های بیشتر و متفاوت تری را قابل لمس تر (!) کند. تصور کنید که از چنین نمایشگر بزرگی برای چه کارها که نمی شود استفاده کرد!

به نظر می رسد سال 2013، سال بزرگ شدن تلفن ها و تبلت ها است. شما چه فکر می کنید؟ آیا در این سال، سوپر تبلت ها هم در کنار سایر رده های محصولات، به بازار کامپیوتر های قابل حمل رونق خواهند بخشید؟

یک منبع آگاه: گلکسی اس 4، نمایشگر منعطف نشکن نخواهد داشت

در خبرها خواندیم که گلکسی نوت 3 احتمالاً با نمایشگری بزرگتر از نوت 2 به بازار خواهد آمد و این می تواند منطقی باشد چون بر اساس شواهد موجود، سال 2013 سال تلفن های هوشمند 5 اینچی خواهد بود و از این رو انتظار می رود گلکسی S4 نیز نمایشگری 5 اینچی داشته باشد. پس برای حفظ مزیت نوت 3، سامسونگ چاره ای جز بزرگ کردن اندازه نمایشگر آن برای فاصله گرفتن از گلکسی S4 ندارد.

اما از گلکسی S4 چه خبر؟ آخرین خبر درباره نمایشگر این تلفن است. حتماً به یاد دارید که در شنیده های قبلی، خبرهایی از منعطف و نشکن بودن نمایشگر این تلفن آمده بود تا این ایده در سر ما شکل بگیرد که سر انجام سامسونگ پس از مدت ها سرمایه گذاری بر روی AMOLED های منعطف، میوه تلاش های خود را خواهد چید.

اما سایت theverge آب سردی بر روی آتش این شایعات ریخته و به نقل از یک منبع آگاه و معتبر می نویسد که نباید در سال 2013 منتظر چنین نمایشگری باشیم. این فرد گفته که «نمایشگرهای منعطف هنوز خیلی با ما فاصله دارند» و از این رو گلکسی S4 با نمایشگر غیر منعطف عرضه خواهد شد. بنابراین کف انتظار برای آن، کیفیت فول HD خواهد بود، و نه نشکن بودن.

در مورد زمان عرضه هم، از آنجایی که گلکسی S3 فعلاً دارد خوب فروش می کند، بعید به نظر می رسد که سامسونگ بخواهد مدل جدید را زودتر از 12 ماه، عرضه کند. منبع سایت theverge می گوید که به هیچ وجه منتظر معرفی آن در CES 2013 نباشید. به احتمال زیاد کنگره جهانی موبایل هم محفلی برای این رونمایی مهم نخواهد بود مگر اینکه سامسونگ مراسمی مستقل در حاشیه آن ترتیب دهد. با این اوصاف، محتمل ترین زمان معرفی، همان بازه سال قبل یعنی اواخر فروردین-اوایل اردیبهشت خواهد بود.

شنیده ها درباره آیپد پنجم: ضخامت و وزن کمتر

حتماً خبرها درباره نسل دوم آیپد مینی را در نارنجی خوانده اید. گفته می شود در سال 2013، فروش آیپد مینی 50% از فروش سالانه اپل (که 100 میلیون آیپد تخمین زده می شود) را تشکیل خواهد داد و آیپد اصلی با 40% و آیپد 2 با 10% در رتبه های بعدی قرار می گیرند. به احتمال زیاد نمایشگر رتینا برای آیپد مینی در این میان نقش بزرگی را ایفا خواهد کرد.

اما چه خبر از برادر بزرگتر؟ شاید باورش برای شما سخت باشد ولی در برخی گزارش های پزشکی، کار زیاد با تبلت های 10 اینچی که اغلب وزنی در حدود 600 گرم (وزن آیپد=650 گرم) دارند، به عنوان یکی از عوامل افزایش صدمات وارده به شانه و کتف کاربران ذکر شده! بسیار خوب، به نظر می رسد اپل از سبکی و کاربری خوب آیپد مینی و بازخوردهای گرفته شده از این بابت بسیار راضی است، آنقدر که قصد دارد این ویژگی ها را به آیپد اصلی هم بیاورد و از این رو تمرکز سال آینده بر روی آیپد اصلی خواهد بود تا بالاخره بعد از سه نسل (!) تغییراتی را در طراحی آن شاهد باشیم.

این تغییر طراحی مشخصاً شامل باریک تر و بالتبع سبک تر شدن آیپد اصلی می شود که به خاطر ظهور تکنولوژی های جدید میسر شده اند. نخست اینکه انتظار می رود اپل در نسل پنجم آیپد اصلی، از تکنولوژی لمسی GF DITO (یا GF2) استفاده کند که می دانید یکی از دلایل باریک و سبک بودن آیپد مینی به شمار می رود.

علاوه بر آن، پیش بینی می شود که دیگر راهکار مهندسان اپل برای کاهش ضخامت و وزن آیپد، باز طراحی سیستم نوردهی نمایشگر آن باشد؛ به این طریق که به جای استفاده از دو ردیف LED که در نسل سوم و چهارم آیپد وظیفه تأمین روشنایی نمایشگر را بر عهده دارند، از یک ردیف LED استفاده شود که این تغییر، دو اثر مستقیم و غیر مستقیم بر ضخامت و باریکی آیپد پنجم خواهد داشت.

اثر اول اینکه وزن و ضخامت “بخش نمایشگر” کاهش خواهد یافت که البته این، تأثیر چشمگیری بر ابعاد و وزن کلی دستگاه نخواهد داشت ولی بی تأثیر هم نیست؛ و دوم اینکه با این تغییر در LED، نیاز به باتری بزرگ و سنگین فعلی رفع خواهد شد و در نتیجه یک باتری سبک و باریک به دستگاه اجازه می دهد وزن و ضخامت کمتری داشته باشد.

آیا اپل به راهکاری مناسب برای جایگزینی دو ردیف LED توسط یک ردیف LED “بدون افت وضوح تصویر” رسیده تا این تغییر انجام شود؟ گویا تکنولوژی IGZO که توسط شارپ توسعه یافته پاسخ این مشکل است؛ شارپ می گوید این تکنولوژی جزئیاتی دو برابر پنل های فعلی را با همان سطح از شفافیت ارائه می کند و مصرف باتری و فضای مورد نیاز برای تأمین نور پس زمینه، در آن بسیار بهینه است.

پیش بینی اینکه آیا حاشیه های نمایشگر آیپد اصلی نیز (مانند تصویر خیالی بالا) دست خوش تغییر می شوند یا خیر بسیار سخت است. هر چند شایعاتی در این زمینه هست ولی با توجه به کاهش ضخامت، بعید می دانیم که مساحت تبلت نیز کاهش پیدا کند زیرا کاهش حجم ناشی از آن، چالش بزرگی برای جاسازی قطعات داخلی خواهد بود. در عین حال، کاهش حاشیه های کناری یک تبلت 9.7 اینچی با نسبت 4:3 کمکی به تجربه کار با آن نخواهد کرد چون به هر حال گرفتن آن با یک دست به سبک آیپد مینی و سایر تبلت های 7 اینچی، همچنان برای اکثر افراد عادی غیر ممکن خواهد بود و در نتیجه توجیهی ندارد.

اما در مورد زمان عرضه، چه خبرهایی هست؟ هر چند شایعات بسیاری مبنی بر عرضه زودهنگام شنیده ایم ولی واقعاً پیش بینی این مورد، کار سختی است. اپل به تازگی عرضه محصولاتش را در فصل پاییز متمرکز کرده که با توجه به نزدیک بودن این فصل به تعطیلات و نیز رقم زدن فروش بالا در کریسمس، تغییر مجدد آن کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد. از دیگر سو، آیپد از قدیم در بهار عرضه می شده بنابراین احتمالات بهاری را هم نمی توان به کلی نادیده گرفت.

کدام یک محتمل تر است؟ عرضه زود هنگام در بهار که قطعاً باعث ناراحتی بخش بزرگی از کاربران نسل های سوم و (به خصوص) چهارم آیپد می شود، یا عرضه پاییزی بر همان روال نوسازی سالانه که باعث عقب ماندن از رقبا و شنیده شدن جمله معروف “اپل دیگر آن اپل نوآور قدیم نیست” خواهد شد؟ برخی شایعات هم حاکی از عرضه آیپد پنجم و آیپد مینی دوم در تابستان و به فاصله 9 ماه از محصولات قبلی هستند.

گوشی پزشکی Smart، ابزاری پیشرفته برای تشخیص وضعیت سنگ کلیه

هنگامی سنگ های داخل کلیه از راه تجويز دارو درمان نمی شوند، اکثر پزشکان استفاده از تکنيکی موسوم به سنگ شکن را برای بیماران توصيه می کنند. در اين تکنیک سنگ توسط سیگنال های صوتی با شدت بالا مورد حمله قرار می گيرند تا خرد شده و به قطعات کوچکتری تقسيم شوند. آن گاه می توان اجزاء کوچک را با دارو حل کرد یا اینکه از مجرا عبور کرده و از طریق ادار دفع می شوند.

 

با وجود آن که فرايند سنگ شکن تکنیکی مرسوم در اکثر کشور ها است، اما مانیتورینگ و رصد ضعیف سنگ طی انجام فرآیند، گاهی خطاهایی را به دنبال داشته و منجر می شود تا سنگ کاملا خرد نشده يا بافت های داخل کليه اشتباها مورد هدف امواج قرار گيرد و بيمار با دردهایی در حين سنگ شکنی مواجه شود.

 

پروفسور Leighton به همراه تيمی از محققين دانشگاه southampton یک گوشی پزشکی هوشمند طراحی کرده که می تواند وضعيت سنگ ها را در هنگام انجام عمل سنگ شکن به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار دهد. این وسيله یک دستگیره ویژه دارد که طی عمل بر روی سطح پوست بيمار در اطراف کلیه ها حرکت داده می شود و با ایجاد صداهای متفاوت، پزشک را نسبت به وضعیت سنگ راهنمایی می کند.

 

با وجود این گوشی فرایند مانيتورينگ در تکنيک سنگ شکن با دقت بالا تری انجام می گیرد و بیمار از دردهای پی در پی خفيف ناشی از اصابت ناخواسته امواج به بافت های داخلی کلیه در امان خواهد بود. همچنين تمامی سنگ های کليه خرد می شوند و پزشک و بیمار هر دو مطمئن هستند که سنگی از قلم نیفتاده است.

 

در حال حاضر فرایند مانيتورينگ از طريق اشعه ايکس یا امواج مافوق صوت انجام می گیرد. اما با استفاده از اين گوش هوشمند هیچ نوع خطر تشعشعی بيمار را تهديد نکرده و با دقت بالا و سهولت بيشتری تکنیک سنگ شکن مورد نظارت قرار می گيرد.

 

در يک بررسی آزمايشگاهی بر روی ۲۰۰ بیمار، با استفاده از گوشی پزشکی Smart دقت عمل 94.7 درصد بوده است. این رقم در مقايسه با ترفند های فعلی که دقتی نزدیک به 36.8 درصد دارند، بسيار حائز اهمیت است. این گوشی در حال حاضر در مرحله توليد انبوه جهت ورود به دنیای ابزار آلات تشخيصی هوشمند پزشکی قرار دارد.