آرشیو برای دسامبر 13th, 2012

ویندوز Blue مایکروسافت، سیستم‌عامل ارزان قیمت که هر سال بروز می‌شود !

به نظر می‌رسد مایکروسافت پس از انتشار نسخه نهایی ویندوز 8، بی کار ننشسته و کار برروی نسل بعدی سیستم‌عامل ویندوز را آغاز نموده است. منابع مختلفی خبر داده‌اند که مایکروسافت به دنبال استانداردسازی پلتفرم‌های خود در قالب نام رمز Blue یا آبی است تا سیستم‎عامل‌های ویندوز فون و ویندوز را بصورت مرتب و سالانه بروز کند.

در حال حاضر الگوی خاصی برای ارائه نسخه جدید ویندوز وجود ندارد، برخی از نسخه‌های ویندوز چندین سال پس از نسخه قبلی منتشر می‌شوند، حال اگر این شایعات درست باشند مایکروسافت نیز در حال تغییر در سیاست کلی خود است و به پیروی از گوگل و اپل قصد دارد به صورت منظم و سالیانه بروز رسانی نسخه جدید سیستم‌عامل خود را ارائه کند.

پیش از این شایعاتی منتشر شده بود که نشان می‌داد نسل بعدی سیستم‌عامل ویندوز با نام Blue و در نیمه دوم سال 2013 با تغییرات جزئی در سیستم‌عامل و قیمت آن منتشر خواهد شد.

ویندوز بلو با این هدف منتشر خواهد شد که تمام کاربران به آن نسخه بروز رسانی کنند، هدف مایکروسافت روشن و ساده است، آنها قیمت نسخه جدید سیستم‌عامل را بسیار پایین یا مجانی تعیین خواهند کرد تا همه کاربران به راحتی و بدون پرداخت هزینه سنگین به نسخه جدید بروز رسانی کنند.

وقتی ویندوز بلو منتشر شود، SDK ویندوز بروز می‌شود و مایکروسافت نرم‌افزارهای جدیدی که برای ویندوز 8 نوشته می‌شوند را قبول نخواهد کرد تا توسعه دهندگان را مجبور کند برای ویندوز Blue نرم‌افزار تولید کنند. البته نرم‌افزارهای فعلی ویندوز 8 نیز به راحتی برروی بلو اجرا خواهند شد.

شواهد نشان می‌دهند که برای برروز رسانی به ویندوز بلو باید نسخصه اصلی ویندوز 8 را تهیه کرده باشید و بروز رسانی از طریق نسخه‌های غیرقانونی امکان پذیر نیست. براساس این گزارش مایکروسافت نام ویندوز 8 را حفظ خواهد کرد و احتمالا حتی با بروز رسانی به نسخه بلو آن را تغییر نخواهد داد.

بزرگ‌ترین تغییر در ویندوز بلو ارائه بروز رسانی‌های مرتب و سالانه خواهد بود، یعنی هر سال شاهد یک نسخه جدید از ویندوز خواهیم بود. به این ترتیب مایکروسافت بهتر می‌تواند با اپل و گوگل رقابت کند.

برخی نیز معتقدند که با عرضه ویندوز بلو مایکروسافت تولیدکنندگان نرم‌افزار را مجاب خواهد کرد تا نرم‌افزارهای خود را برای هر دو پلتفرم ویندوز و ویندوز فون عرضه کنند.

سرویس Google Apps دیگر برای حساب‌های تجاری مجانی نیستند !

گوگل طی سال‌های اخیر به آرامی ارائه سرویس‌های مجانی خود به کاربران شرکتی را کاهش داده است و در جدیدترین اقدام خود دسترسی مجانی شرکت‌ها به Google Apps را متوفق نموده است. گوگل اپس به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که به صورت تیمی برروی یک فایل یا پروژه کار کنند، تقویم و فایل‌ها را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند، ایمیل‌های خود را مدیریت کنند و فایل‌های مورد نیاز را در فضای ابری ذخیره نمایند.

این تغییرات برای کاربران فعلی اعمال نمی‌شود اما شرکت‌های کوچکی که قصد استفاده از دامنه (Domain) سفارشی در سرویس‌های گوگل را داشته باشند، باید برای استفاده هر کاربر در سال، 50 دلار پرداخت کنند. گوگل پیش‌تر استفاده از سرویس Apps for Business را بصورت مجانی تا سقف 200 کاربر برای هر شرکت را ارائه می‌کرد، اما این شرکت اخیرا این تعداد را به 10 کاربر محدود کرد و حالا ارائه رایگان آن را بطور کامل حذف کرده است.

گوگل اپس (Google Apps) مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای بهره‌وری است که به شرکت‌های کوچک کمک می‌کند، تا بصورت گروهی و از مکان‌های مختلف برروی یک پروژه یا فایل کار کنند. از آنجایی که این سرویس بصورت آنلاین ارائه می‌شود از طریق هر نوع ابزاری قابل استفاده است. نرم‌افزارهای درون بسته Google Apps شامل، جیمیل، تقویم، فضای ذخیره سازی Drive، نرم افزار ویرایش متن Docs، صفحه‌های گسترده Sheets و نرم افزار پرزنتیشن Slides است.

سیاست جدید گوگل ممکن است باعث شود تا شرکت‌ها بدنبال جایگزین مجانی برای Google Apps باشند. مایکروسافت سرویس Office 365 Small Business را که شامل نرم‌افزارهای آفیس و سرویس ابری ایمیل است با 72 دلار در سال برای هر کاربر ارائه می‌کند. سرویس دیگر این شرکت با نام Office 365 Small Business Premium که امکان دسترسی به نسخه سنتی آفیس برروی کامپیوتر مک و ویندوز را نیز میسر می‌کند با قیمت 149.99 دلار در سال به ازاء هر کاربر ارائه می‌شود. البته سرویس Windows Live Domains نیز گزینه مجانی دیگری است که به 500 کاربر به ازاء هر دامنه سفارشی سرویس می‌دهد و فضای 7 گیگابایتی در اسکای درایو را در اختیار شرکت‌های کوچک قرار می‌دهد.

بسیاری از شرکت‌های کوچک دنیا به دلیل کاهش هزینه‌ها از Google Apps بهره می‌بردند، سرویسی که امکان کار مشترک برروی فایل‌های مختلف را از طریق فضای ابری میسر می‌سازد و کاربران می‌توانند تقویم و فضای ذخیری سازی گوگل درایو را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند. مدت‌ها است که مایکروسافت و گوگل برای جذب شرکت‌های کوچک و ارائه سرویس‌های مبتنی بر فضای ابری به جدال با یکدیگر می‌پردازند و حالا این اقدام گوگل نیز نشان دهنده تلاش این شرکت در راستای کسب درآمد از سرویس مخصوص شرکت‌ها است. قیمت گذاری تازه گوگل، باعث شده تا اختلاف قیمت سرویس مایکروسافت با گوگل کاهش یافته و رقابت بین این دو شرکت افزایش یابد. به این ترتیب دو شرکت در تلاش خواهند بود تا امکانات بیشتری را به کاربران خود ارائه کنند و شرکت‌های کوچک بیشتری را جذب سرویس خود کنند.

نقشه گوگل به آیفون بازگشت: آدرس دهی قدم به قدم برای کاربران اپل

با معرفی iOS 6 در آیفون 5 و آیپد 4، نقشه گوگل نیز به یک باره ناپدید شد و اپل تصمیم به جایگزین نمودن آن با اپلیکیشن نقشه خود شد. سرویس نقشه گوگل که در حال حاضر محبوب‌ترین سرویس نقشه در دنیا است، امکان آدرس دهی قدم به قدم تا مقصد را به کاربران ارائه می‌کند. سرویس نقشه اپل با مشکلات بزرگ و کوچکی همراه بود که منجر به ناراحتی و شکایت بسیاری از کاربران شد، اشتباهات اپل در سرویس نقشه تازه واردش باعث شد تا فضای لازم و کافی برای حضور دیگر رقبای ارائه کننده این سرویس مانند نوکیا و گوگل فراهم شود. حال نقشه گوگل در قالب یک اپلیکیشن مستقل برای iOS منتشر شده است.

چند هفته پیش نوکیا سرویس نقشه خود را در قالب یک اپلیکیش و APIهای مربوطه برای iOS ارائه کرد تا کاربران آیفون، آیپد و آیپاد تاچ اپل بتوانند از این سرویس بصورت مجانی بهره ببرند. گوگل نیز بالاخره آزمایش‌های نهایی را برای ارائه اپلیکیشن نقشه خود پشت سر گذاشت و امروز اولین نسخه مستقل این اپلیکشن را برای استفاده در آیفون و آیپاد تاچ منتشر کرد. متاسفانه هنوز نسخه مخصوص آیپد نهایی نشده و کاربران تبلت اپل برای استفاده از این سرویس باید چند روز دیگر تحمل کنند.

حتما می‌دانید که برای دانلود اپلیکیشن نقشه گوگل می بایست به اپ استور اپل مراجعه کنید.

حال با این شرایط که گوگل و نوکیا سرویس‌های نقشه خود را برای کاربران iOS ارائه کرده‌اند کار برای سرویس چند میلیون دلاری نقشه اپل دشوارتر خواهد شد.

اریک اشمیت: گوگل، مایکروسافت جدیدی است که در جنگ با اپل پیروز می شود

اریک اشمیت – عضو هیئت مدیره گوگل – در رابطه با اندروید و جایگاه آن در بازار تلفن‌های هوشمند بسیار مطمئن است و در این باره بی‌پروا سخن می‌گوید. او در مصاحبه‌ای که به تازگی با بلومبرگ داشت، در رابطه با رقابت گوگل با اپل در بازار تلفن‌های هوشمند، گفت: «ما در این نبرد به شکل کاملا واضحی در حال پیروز شدن هستیم». او همچنین شرایط فعلی بازار تلفن‌های هوشمند را با نبرد بین مایکروسافت و اپل در بازار PC طی دهه‌های اخیر مقایسه کرد.

به اعتقاد اشمیت، گوگل همان استراتژی را انتخاب نموده که مایکروسافت در مقابل اپل به کمک آن پیروز شد. مایکروسافت به لطف شراکت با تولیدکنندگان مختلف سخت‌افزار توانست اپل را کنار بزند. گوگل نیز به کمک تولیدکنندگان انبوه ابزارهای اندرویدی توانسته بازار تلفن‌های هوشمند را قبضه کند.

گوگل روزانه بیش از 1.3 میلیون دستگاه اندرویدی را فعال می‌کند! اریک اشمیت در کنفرانس سه ماه پیش موتورولا نیز همین آمار 1.3 میلیون دستگاه در روز را ارائه کرد.

اشمیت اعتراف کرد که مدل باز گوگل برای اندروید به شکلی است که از برخی از شرکای تجاریش مانند سامسونگ درآمدی کسب نمی‌کند، اما او گفت که این موضوع هسته استراتژی گوکل است و باعث «بزرگ شدن کلوچه» می‌شود. او همچنین گفت که نقاط منفی نیز در این استراتژی وجود دارد، در سیستم باز ما نمی‌توانیم به شکل کاملا مطلوبی مدیریت و کنترل «کلوچه بزرگ» را در دست بگیریم.

ما در این نبرد به شکل کاملا واضحی پیروز می‌شویم.

سرویس‌های متنوع گوگل و کاربران بسیار زیاد آنها نیز در راه موفقیت گوگل، تاثیر گذار هستند. اشمیت گفت که بیش از 100 میلیون کاربر شبکه اجتماعی گوگل پلاس در این مدت زمان کم، موجب شکل گیری یک رقابت کامل بین گوگل پلاس و فیس بوک شده‌اند.

اریک اشمیت همچنین به محدودیت پهنای باند اشاره کرد و گفت با رشد اندروید و به طور کل تلفن‌های هوشمند، باید نگران منابع پهنای باند باشیم. او معتقد است که با توجه به استراتژی‌های فعلی، پهنای باند شبکه‌های مخابراتی تلفن همراه در سال 2016 یا 2017 بطور کامل پر خواهد شد. او معتقد است که باید فکری به حال پهنای باند آینده کرد در غیر اینصورت در 5 سال آینده یا کمی دیرتر با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.

سامسونگ و افزایش فشار بر ال جی: شکایت با ادعای نقض پتنت های ال سی دی

همان طور که می دانید کمپانی سامسونگ بخش های تابعه زیادی را در زیر مجموعه خود دارد که یکی از آنها Samsung Display تأمین کننده انواع پنل های نمایشی است. ال جی و سامسونگ هم در زمینه های زیادی از جمله صفحات نمایش با یکدیگر رقابت دارند و حالا ساموسنگ دیسپلی با شکایتی که در آن ادعا شده LG Display پتنت های این کمپانی در رابطه با صفحات کریستال مایع یا LCD را نقض کرده، به آتش جنگ هیزم انداخته.

نشریه The Korea Times گزارش داده که سامسونگ با طرح این شکایت در دادگاه منطقه مرکزی سئول، سعی در ساقط کردن اعتبار 7 پتنت ال جی دارد که سامسونگ مدعی است تکنولوزی PLS (مخففPlane Line Switching) این کمپانی را بدون کسب اجازه کپی کرده اند. تکنولوژی PLS که شباهت هایی به IPS دارد، بهبودهایی را در زوایای دید، کیفیت تصویر و افزایش روشنایی ارائه می کند و در ضمن، هزینه تولید کمتری نیز دارد.

در متن شکواییه سامسونگ آمده که LG تکنولوژی PLS switching را بدون کسب اجازه بهبود بخشیده و با نام AH-IPS برای استفاده در نمایشگرهای LCD کوچک یا با اندازه معمولی به کار گرفته در صورتی که این تکنولوژی در سال 1997 توسط سامسونگ پتنت شده بود؛ و از این رو ال جی متهم به کپی برداری شده.

سامسونگ می گوید که به دنبال ممنوعیت فروش کامل محصولاتی از جمله تلفن های هوشمند اپتیموس جی و اپتیموس ویو 2 است که با نقض این پتنت ها توسط ال جی و ال جی دیسپلی ساخته و عرضه شده اند، همچنین خواهان دریافت خسارتی نزدیک به 1.9 میلیون دلار از رقیب خود است. یکی از مدیران سامسونگ که خواسته نامی از او برده نشود گفته: «این، جنگی بر سر غرور است. دریافت خسارت چندان مهم نیست. من فکر می کنم هر دو طرف در حال کار برای شناخته شدن به عنوان رهبر صنعت تولید صفحات نمایشی هستند و این شکایات در این راستا است.»

رئیس ال جی دیسپلی نیز گفته: «شنیده ایم که سامسونگ دیسپلی آخرین شکواییه اش را به دادگاه داده. بعد از مطالعه اسناد، مقابله به مثلی را ترتیب خواهیم داد.» در ماه های گذشته، ال جی نیز با ارائه شکایت به دادگاه، مدعی نقض 7 پتنت خود در رابطه به تکنولوژی صفحات OLED و کپی برداری در این زمینه شده بود. سامسونگ نیز در مقابل دفاعیه ای تنظیم کرده بود.

جالب است بدانید 5 ماه قبل نیز 11 کارمند سامسونگ توسط پلیس و به جرم سرقت و درز دادن اطلاعات تکنولوژی OLED به رقیب یعنی ال جی، دستگیر شده بودند.

گوگل: فعلاً هیچ اپلیکیشنی برای ویندوز 8 یا وینفون 8 نمی سازیم

کمتر از دو ماه قبل ویندوز 8 عرضه شد و از آن موقع، مایکروسافت سخت در تلاش است تا فروشگاه اپلیکیشن خود برای این پلتفرم جدید را گسترش دهد. ولی انگار یکی از بازیگران اصلی، که وجود اپلیکیشن ها و خدماتش برای تمام پلتفرم ها حیاتی است، قصد سوار شدن به کشتی را ندارد. لا اقل نه به این زودی ها! غول مانتین ویو که پیش تر راه قرار دادن موتور جستجوی خود و مرورگر کروم در صفحه استارت ویندوز 8 را به کاربران نشان داده بود، دیشب اعلام کرد که برنامه ای برای توسعه هیچ گونه اپلیکیشنی برای ویندوز 8 ندارد، نه حتی اپلیکیشنی برای سرویس ایمیل پر کاربرد و پر کاربرش، جیمیل.

اما چرا؟ گویا گوگل عدم اقبال به پلتفرم را عامل این تصمیم ذکر کرده و تصمیم گرفته اپلیکیشنی برای سیستم عامل های جدید مایکروسافت ارائه نکند. کلی بیور (Clay Bavor) که مدیر ارشد بخش تولید اپلیکیشن گوگل است می گوید که غول جستجوی اینترنت “خیلی مراقب” سرمایه گذاری صحیح وقت و امکاناتش است و تنها به جایی خواهد رفت، که کاربران در آن هستند و به قول او کاربر زیادی «در ویندوز 8 یا ویندوز فون 8 وجود ندارد.»

با این حال آقای بیور می گوید که هر چند هم اکنون گوگل قصد تولید اپلیکیشن برای پلتفرم های جدید مایکروسافت را ندارد، ولی با افزایش پایگاه کاربران این دو سیستم عامل، ممکن است نظرش را عوض کند. او می گوید فعلاً تمام وقت و انرژی گوگل معطوف ساخت اپلیکیشن برای اندروید و iOS شده و از کمپانی انتظار می رود که پروژه های بیشتری را در سال 2013 برای آنها کلید بزند. بیور می گوید که سال آینده، زمان انجام سرمایه گذاری های بزرگ در بخش دارایی های موبایل کمپانی است و اپلیکیشن های فعلی، اکثراً “نسخه های اول” از آنچه در پیش رو است هستند.

پر واضح است که کاربران ویندوز 8 قادر هستند از طریق مرورگر اینترنت خود به جیمیل و سایر برنامه های کاربردی پلتفرم آنلاین گوگل دسترسی داشته باشند ولی تجربه استفاده از اپلیکیشن های اختصاصی را فعلاً نخواهند داشت. گوگل مپز، جیمیل و گوگل درایو مهم ترین اپلیکیشن هایی هستند که فعلاً کاربران ویندوز 8 و وینفون 8 از آنها محروم خواهند بود زیرا گوگل ترجیح می دهد به نوسازی و زیباسازی اپلیکیشن های اصلی خود برای اندروید و iOS بپردازد.