آرشیو برای دسامبر 9th, 2012

تمدید پیشنهاد 50 گیگابایت فضای ابری مادام العمر برای کاربران خانواده اکسپریا

سونی در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده که شراکت خود با کمپانی خدمات ابری Box را گسترش داده تا همچنان برای کاربران محصولات خانواده اکسپریا، 50 گیگابایت فضای آنلاین مادام العمر فراهم کند و تنها شرط این است که کاربران تا قبل از پایان سال 2013 (یعنی روز 10 دی 1392) با استفاده از دستگاه اکسپریای خود حساب کاربری Box باز کنند.

هر چند اکثر دستگاه های اکسپریا که هم اکنون در بازار هستند یا در سال آینده ارائه خواهند شد از این پیشنهاد برخوردار خواهند شد، ولی برخی دستگاه ها از جمله Xperia X10 mini و X10 mini pro در زمره این پشتیبانی قرار ندارند. همچنین دستگاه های اکسپریا مجهز به اندروید قدیمی تر از 2.1 هم از این پیشنهاد بی بهره خواهند ماند.

سونی از سال گذشته این مزیت را در نظر گرفته بود و حالا آن را یک سال دیگر تمدید کرده. بنابراین اگر از دارندگان دستگاه های اکسپریا هستید، کافی است حساب Box را با استفاده از اپلیکیشن نصب شده روی دستگاه خود فعال کنید.

پتنت معروف استیو جابز برای آیفون، به صورت مقدماتی نامعتبر شد

دفتر ثبت پتنت ها در ایالات متحده امریکا، به صورت مقدماتی رأی داده که پتنت معروف کمپانی اپل، که به “پتنت استیو جابز” برای آیفون معروف است نامعتبر تشخیص داده شده و به حالت تعلیق در آمده. تقریباً از نظر همه، این پتنت از بین 300 پتنتی که نام استیو جابز در بین مخترعین آنها است، معروف ترین به شمار می رود و حالا مشمول بررسی بیشتر شده.

ادعای مندرج در پتنت شماره 7.479.949 درباره “یک دستگاه دارای صفحه لمسی، یک متد و رابط کاربری گرافیکی است که دستورات را با استفاده از کشف کننده های ابتکاری دریافت می کند.” در توضیحات آن آمده:

 

یک متد اجرایی برای استفاده در یک دستگاه کامپیوتری با صفحه لمسی؛ این متد در بر دارنده: تشخیص تماس یک یا چند انگشت با صفحه لمسی، انطباق یک یا چند درخواست ابتکاری با لمس یک یا چند انگشت برای تشخیص یک دستور، و پردازش آن دستور است. یک یا چند کشف کننده ابتکاری در بر دارنده: یک کشف کننده برای تشخیص این که تماس یک یا چند انگشت مربوط به دستور پیمایش یک بُعدی و عمودی صفحه است، یک کشف کننده برای تشخیص این که یک یا چند تماس انگشت مربوط به دستور تفسیر دو بُعدی صفحه است، و یک کشف کننده برای تشخیص اینکه یک یا چند تماس انگشت برای تشخیص دستور برای رفتن به نمایش یک آیتم از مجموعه ای از آیتم ها، برای نمایش آن در مرحله بعدی است.

به توجه به اینکه در ژانویه 2009 این پتنت برای اپل در نظر گرفته شده و از آن پس در سایر پتنت ها و اپلیکیشن ها نیز به کار رفته، احتمال بالقوه “رد” آن می تواند تأثیری بزرگ بر روی پرونده های قضایی که اپل درگیر آنها است -به خصوص پرونده بر علیه سامسونگ- بگذارد زیرا اپل با استناد به پتنت هایی از جمله این پتنت، آنها را به نفع خود تمام کرده. در دادگاه جنجالی، سامسونگ به خاطر نقض همین پتنت ها، در حکم بدوی به پرداخت 1 میلیارد دلار به اپل محکوم شد. اما این پرونده هم اکنون در دادگاه ثانوی است.

این دومین بار در دو ماه اخیر است که اپل خود را در موقعیت از دست دادن یک پتنت می بیند. در اکتبر، اپل مطلع شد که 20 ادعای مرتبط با پتنت rubber-banding غیر معتبر هستند. این اتفاق چندین ماه پس از صدور رأی اولیه دادگاه جنجالی به نفع اپل رخ داد و حالا در دادگاه استیناف، ممکن است ورق به نفع سامسونگ برگردد و لغو این دو پتنت به طور جدی روی رأی صادره تأثیر بگذارند.

البته مورد اخیر یعنی پتنت استیو جابز، هنوز در مرحله اولیه بازبینی است و شاید در نهایت حق آن به اپل باز گردانده شود ولی می توان مطمئن بود که موتورولا، گوگل و سایرین که درگیر پرونده ها هستند، چشمان خود را باریک کرده اند تا نتیجه نهایی را ببینند.

شاید پتنت استیو جابز تنها پتنت در زرادخانه اپل نباشد ولی یکی از آنهایی است که به شکل گیری تکنولوژی های مدرنی که امروزه می شناسیم کمک فراوانی کرده، به خصوص با فراگیری دستگاه های لمسی در بازار. سرانجام ماجرای دعاوی حقوقی و پتنت ها به کجا ختم خواهد شد؟

شیوه جدیدی برای ثبت‌نام در اپلیکیشن مسنجر اندروید فیسبوک

روز سه‌شنبه فیس‌بوک شیوه جدیدی را برای ثبت‌نام در اپلیکیشن مسنجر خود معرفی کرد کرد که به کمک آن کاربران بسیار ساده‌تر امکان استفاده از آن‌را دارند. تنها با داشتن یک نام و شماره تلفن قادر خواهید بود که از این اپلکیشن استفاده کنید. مطمئنا این قابلیت می‌تواند برای فیسبوک مخاطب بیشتری را جمع کند؛ کماینکه این شبکه همین حالا نیز بیشترین کابر را در اختیار دارد. طبق گفته‌های Peter Deng، یکی از مدیران تولید فیس‌بوک،‌ این اپلیکیشن به زودی بر روی پلتفرم‌های دیگر نیز آماده خواهد شد که مطمئنا اولین آن‌ها iOS است.

پیش از این فیس‌بوک به عنوان یک شبکه اجتماعی که در تمام بخش‌های زندگی یک فرد تاثیر گذار است،‌ به خاطر توجه نکردن به بخش موبایل و هم‌چنین ضعف در ساخت اپلیکیشن‌های مخصوص موبایل مورد انتقاد بوده است. اما به نظر می‌رسد که این شبکه از سال گذشته برنامه دقیقی را برای این پلتفرم در نظر گرفته و بعد از ترکیب کردن مسنجر خود با فایرفاکس،‌ حالا با ساده‌تر کردن شیوه استفاده از این برنامه، به دنبال بخش بزرگتری از مخاطبین است که ممکن است حتی از فیس‌بوک نیز استفاده نکنند. در واقع این شرکت به دنبال افرادی است که از وب و شبکه‌های اجتماعی به طور دقیق استفاده نمی‌کنند و یا حتی آن دسته از کاربرانی که حساب‌های خود را مسدود کرده‌اند. چرا که در حال حاضر این حس به وجود خواهد آمد که تنها از بخش کوچکی از سرویس‌های فیس‌بوک استفاده خواهند کرد اما بعد از مدتی مطمئنا با گسترش سرویس‌های این شبکه وابستگی به این سرویس‌ها نیز بیشتر خواهد شد و همان اتفاقی که حالا در وب برای این شبکه اجتماعی افتاده است در بخش موبایل نیز گسترش پیدا خواهد کرد. اما این تنها فیس‌بوک نیست، چرا که سرویس‌های قدیمی‌تری نسبت به سرویس در بازار هستند که می‌توانند با این مسنجر به رقابت بپردازند که از جمله آن‌ها می‌توان به WhatsApp و GoogleVoice و حتی Skype‌ شرکت مایکروسافت اشاره کرد. باید دید که فیس‌بوک چه ایده‌هایی را در سر دارد تا بتواند از پس رقبای خود بربیاید.

قرار است این نسخه در کشورهای هند، اندونزی، استرالیا،‌ ونزوئلا و آفریقای جنوبی ارائه شود و بعد به ترتیب در سراسر دنیا عرضه گردد.

اپل و گوگل برای خرید پتنت‌های کداک باهم شراکت می‌کنند

دو شرکت اپل و گوگل در دنیای تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها به‌عنوان دو رقیب بزرگ یکدیگر شناخته می‌شوند. دعواها و مجادلاتی که تا کنون چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم بین این دو برند بزرگ شکل گرفته، پیش‌بینی هر گونه همکاری احتمالی بین دو شرکت در هر زمینه‌ای را غیر ممکن نشان می‌دهد؛ اما شاید همه چیز اینطور نباشد!

بر اساس دو منبعی که سایت بلومبرگ از آن‌ها به‌عنوان منابع خبر خود نام برده، اپل و گوگل قرار است بر خلاف تصور همگان برای خرید پتنت‌های شرکت ورشکسته کداک باهم همکاری کنند.

اگر به یاد داشته باشید کداک چندی پیش به دلیل ورشکستی تصمیم به فروش ۱۱۰۰ حق اختراع مختلف خود گرفته بود و حالا هر دو شرکت اپل و گوگل تصمیم گرفته‌اند با کمک هم، این پتنت‌ها را که قیمیتی بالای ۵۰۰ میلیون دلار دارند را بخرند.

البته به‌نظر می‌رسد در حال حاضر مذاکرات برای کاهش قیمت نهایی خرید پتنت‌ها بین این مجموعه‌ها ادامه دارد. قبل از این مشارکت، هر یک از شرکت‌های اپل و گوگل به طور جداگانه‌ای در صدد خرید پتنت‌های کداک اقدام کرده بودند.