آرشیو برای اکتبر 27th, 2012

اپلیکیشن ایکس‌باکس SmartGlass برای تبلت‌های ویندوز ۸ منتشر شد

مایکروسافت برای آغازی دوباره و رویایی، تمام توان خود را به کار گرفته است. تمام عناصر تشکیل‌دهنده مایکروسافت از بخش بازی و سرگرمی‌گرفته تا بخش سازمانی و ابری، همگی در یک جهت قدم خواهند برداشت. آن جهت مسیری نیست جز مسیر موفقیت پلتفرم و یا بهتر بگوییم اکوسیستم ویندوز 8. یکی از ایده‌های جالب و کاربردی این یکپارچگی محصولات مایکروسافت، SmartGlass است که می‌تواند تحول موثری در تجربه کاربر از سرگرمی‌داشته باشد.

شرکت مایکروسافت در جهت متعهد ماندن به قول خود، اعلام کرد که اپلیکیشن Smartglass که یک برنامه رایگان برای همراهی با کنسول ایکس باکس است، امروز یعنی ۵ آبان ماه منتشر می‌شود. همچنین این شرکت اعلام نمود که اپلیکیشن نسخه ویندوز فون ۸ نیز ۳ روز بعد یعنی در ۸ آبان ماه در بازار ویندوز فون عرضه خواهد گشت. این اپلیکیشن برای‌اندروید و iOS در سال ۲۰۱۳ منتشر می‌شود و کاربران آن سیستم‌عامل‌ها نیز می‌توانند در آینده نه چندان نزدیک از این امکان لذت ببرند (البته اگر ایکس‌باکس داشته باشند).

Smartglass تنها یک اپلیکیشن فانتزی و بدون کاربرد برای کنترل از راه دور ایکس‌باکس نیست، بلکه قابلیت‌های بسیاری را ایجاد می‌نماید. با استفاده از این اپلیکیشن شما می‌توانید یک فیلم را در دستگاه قابل حمل خود آغاز کنید و ادامه آن را در خانه و روز ایکس باکس مشاهده کنید (و بالعکس). نتایج لحظه‌ای مسابقات ورزشی را روی دستگاه قابل حمل خود مشاهده کنید و امکانات جالب دیگر که همگی به یکپارچگی محصولات مایکروسافت و ارائه امکاناتی بی‌نظیر برای کاربرانی که به این شرکت متعهد هستند، کمک می‌کنند.

گزارش مالی اپل در فصل چهارم 2012

اول به این نکته اشاره کنیم که در اپل، سال مالی بر سال تقویمی منطبق نیست و سه ماه زودتر شروع و تمام می‌شود. یعنی از اکتبر 2012 (که 27 روز از آن گذشته) فصل مالی 2013 اپل آغاز شده. بنابراین گزارش مالی اخیر، چهارمین و آخرین گزارش سال مالی 2012 این کمپانی است و مربوط به نتایج پاییز 2012 می‌شود.

اپل در فصل اخیر که 8 مهر خاتمه یافت، درآمدی معادل 36 میلیارد دلار و سود خالصی برابر با 8.2 میلیارد دلار (8.67 دلار به ازای هر سهم) را کسب کرد. در مقایسه با سال گذشته که درآمد فصل چهارم 28.3 و سود خالص 6.6 میلیارد دلار بودند پیشرفت محسوسی را شاهد هستیم.

در این فصل 26.9 میلیون آیفون فروخته شده که 58٪ بالاتر از فصل مشابه سال قبل است. همچنین فروش 14 میلیون آیپد، پیشرفتی 26 در صدی را در مقیاس سالانه نشان می‌دهد (ولی نسبت به فصل سوم 2012 با کاهش مواجه شده که علاوه بر اثر رقابتی، انتظار برای معرفی آیپد مینی را می‌توان علت آن دانست.) آیپادها با فروش 5.3 میلیونی 19 درصد پیشرفت فروش را به خود دیده‌اند و خانواده مک نیز با فروش 4.9 میلیونی، 1 درصد پیشرفت را. با اینکه پیشرفت در مقیاس سالانه محکم و معنادار بوده ولی نتایج تنها اندکی پایین‌تر از انتظار سرمایه گذاران وال استریت بودند و همین باعث شد تا ابتدا، قیمت سهام اپل اندکی نزول کرده و سپس حتی به زیر 600 دلار هم برود. علت نزول دوم را در ادامه خواهیم گفت.

در ادامه جلسه پیتر اوپنهایمر که مدیر ارشد مالی اپل است، گفت برای فصل اول سال مالی 2013، کمپانی انتظار 52 میلیارد دلار درآمد را دارد. ولی در ادامه نکته‌ای مطرح شد که باعث گردید قیمت سهام اپل بری اولین بار در سه ماه اخیر به زیر 600 دلار نزول کرده و با لمس قیمت 591 دلار، مجدداً تا 604 دلار صعود کند و در این هفته بسته شود؛ با یک مرور سریع، مشاهده می‌شود که امسال اپل یکی از پر کار ترین سال‌های خود را پشت سر گذاشته و تمام محصولات این کمپانی در سال 2012 به روز شده و مدل‌های جدید در ویترین فروشگاه‌ها نشسته‌اند. در کنفرانس تلفنی دیروز، از آقای اوپنهایمر سوال شد که آیا سودآوری اپل در فصل اول 2013 همچنان روند صعودی سالانه را به خود خواهد دید؟

او در ابتدا یک اشاره هوشمندانه کرد به اینکه فصل اول 2013 تنها 13 هفته خواهد بود که نسبت به سال گذشته با 14 هفته، کمتر است و همین مورد به تنهایی 7٪ کاهش درآمد را باعث خواهد شد. ولی نکته مهمتر این است که همیشه ارائه محصولات جدید منجر به افزایش هزینه در بخش تولید می‌شود زیرا نیاز به نوسازی خطوط تولید، و البته به کار بردن قطعات جدید (پردازنده‌ها و نمایشگرهای بهتر، و سایر قطعات)، حاشیه سود را تا مدتی تحت تأثیر قرار می‌دهند و از آنجایی که اپل قیمت محصولات جدید را بالا نمی‌برد، این هزینه‌ها تأثیر خود بر سود شرکت را در مقطعی از زمان نشان خواهند داد.

نوسازی همه جانبه محصولات اپل در پاییز و زمستان 2012، به احتمال زیاد باعث خواهد شد که در مقایسه سالانه، فصل اول 2013 از لحاظ سود آوری پایین‌تر یا در نهایت مساوی با فصل اول 2012 قرار بگیرد. و اگر غیر از این شود، جای غافلگیری دارد. هزینه‌های جدید به سراغ اپل خواهند آمد ولی اپل قیمت هیچ محصولی را افزایش نمی‌دهد بنابراین در دوره‌ای کوتاه، صورت‌های مالی موردی را که ذکر شد نشان می‌دهند.

در فصل اول 2013، آیفون 5 از همان ابتدا به فروش رسیده و آیپد نسل چهارم و آیپد مینی نیز 2 ماه کامل فروش خواهند داشت. باید دید آیا فروش اینها در حدی خواهد بود که وال استریت را غافلگیر کند یا خیر. فعلاً که موجودی انبار آیپد مینی سفید تمام شده و زمان ارسال به 2 هفته افزایش یافته. آیفون 5 هم با تمام ایراداتی که برای آن ذکر می‌شود فروش بالایی را رقم زده و به عنوان مثال در پاریس، غیر از فروشگاه‌های اختصاصی اپل، کمتر جایی به صورت تحویل آنی فروخته می‌شود. اگر زنجیره عرضه ترمز این محصول را نکشد، در فصل جاری فروش خوبی را رقم خواهد زد.

اما نظر تیم کوک در باره آیپد مینی را هم بخوانید؛ در کنفرانس تلفنی دیروز از او پرسیده شد که چرا اپل بعد از استیو جابز که تبلت‌های 7 اینچی را افتضاح خوانده بود، آیپدی کوچکتر عرضه کرد؟ او گفت که اپل از آن تبلت‌های 7 اینچی نساخته و هرگز هم نخواهد ساخت زیرا به دلایل متعدد محصولات خوبی نیستند. به گفته آقای کوک آیپد مینی که با نمایشگر 7.9 اینچی خود که 33٪ سطحی بیشتر از 7 اینچی‌های موجود را ارائه می‌کند، یک دسته مجزا از تبلت‌های 7 اینچی به شمار می‌رود و نباید با آنها یکجا نام برده شود. او علاوه بر اندازه نمایشگر، تفاوت در کیفیت ساخت و کیفیت نرم افزارها را نیز به عنوان مزیت مطرح کرد. و ضمناً در دفاع از قیمت گذاری آیپد مینی گفت که اپل محصولاتش را طوری می‌سازد که وقتی مردم آنها را می‌خرند، تا ماه‌ها و سال‌ها دوستشان داشته باشند و درستی این ادعا، در میزان ترافیک آیپد نسبت به سایر تبلت‌ها مشخص است.

ماریسا مه‌یر اولین خرید خود در یاهو را انجام داد

ماریسا مه‌یر که چند ماهی می‌شود با ترک سمت مهم خود در شرکت گوگل، به‌عنوان مدیرعامل جدید یاهو اهداف بلند پروازانه‌ای را در سر دارد، اولین خرید خود در این مجموعه را انجام داد. بر اساس گزارش وب‌سایت Mashable، اپلیکیشن آیفون Stamped که یک شبکه اجتماعی بر پایه پیشنهادات کاربران است را خریداری کرده است.

طبق اخبار منتشر شده، این خرید صرفا به دلیل تیم با استعداد این شرکت صورت گرفته است. موسس و ۴ تن از ۹ نفر اعضای این مجموعه قبلا سابقه کار در شرکت گوگل را داشته‌اند. تجربه اعضای این تیم می‌تواند یاهو را در ساخت اپلیکیشن‌های موبایل کمک کند.

این سرویس که از نوامبر سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است، سرمایه‌گذارانی همچون گوگل و جاستین بیبر خواننده جوان پاپ کانادیی را داشته . مه‌یر پس از اعلام رسمی این خبر از سوی یاهو، تصویر بالا را در حساب توییتر خود منتشر کرد.

حالا می‌توان امیدوار بود که با انجام این خرید و اضافه شدن تیم جدید Stamped به مجموعه یاهو، در آینده تغییرات مهمی در بخش تولید و طراحی اپلیکیشن‌های یاهو مشاهده شود.

سلاح مخفی مایکروسافت برای ویندوز ۸

بسیاری به موفقیت مایکروسافت خوشبین ‌هستنند و برخی دیگر حرکت مایکروسافت را دیر و کوچک می‌دانند و می‌گویند چند سال زمان برای جبران این عقب ماندگی نیاز است. هر دو گروه درست فکر می‌کنند، چرا که به راستی کار مایکروسافت سخت است، رقبا هر کدام سال‌ها است که هم اکوسیستم خود را حول پلتفرم‌های جدید شکل داده‌اند و هم سخت‌افزار و نرم‌افزار خود را سال‌ها بهینه‌سازی کرده‌اند. نباید تصور کرد که مایکروسافت نیز دست خالی به یک باره وارد چند جبهه شده است. مایکروسافت توانایی فنی و نرم‌افزاری بی‌نظیری دارد، ولی محصولات ناموفق بسیاری نیز در دهه اخیر ارائه کرده است. اما این بار ویندوز 8 متفاوت است، این محصول نماد تمامیت و هویت این شرکت است. با سلاح مخفی مایکروسافت برای مقابله بلندمدت این شرکت با دیگران و شکست آنها آشنا شوید.

 

 

این روزهای تاریخ ساز را فراموش نکنید، چرا که بزرگترین محصول یکی از بزرگترین‌ها به بازار عرضه شده است. نه به این خاطر که این نسخه از ویندوز یک بروزرسانی برای پراستفاده‌ترین سیستم‌عامل جهان است، بلکه به این خاطر که این محصول بزرگترین و تنها شانس به سلطه گرفتن بازار ابزارهای موبایل و تبلت برای مایکروسافت می‌باشد و اگر در این نبرد شکست بخورد شانس بازگشت سال‌ها به تاخیر خواهد افتاد.

باید این موضوع را در نظر داشت که نسخه جدید سیستم‌عامل مایکروسافت برای کامپیوتر شخصی تنها یک تکه از یک پازل بسیار بزرگ است. این شرکت 2 نسخه دیگر را نیز برای تبلت و تلفن هوشمند تدارک دیده که قرار است در دو جبهه دیگر بجنگند. هرچند که در این دو جبهه مایکروسافت به این راحتی‌ها نمی‌تواند مشتریان iOS و اندروید را قانع کند که به او بپیوندند، اما مایکروسافت سلاحی در آستین دارد که از آنچه فکر می‌کنیم قدرتمند‌تر است.

سیستم عامل کامپیوتر رومیزی، تبلت و موبایل این شرکت ممکن است بر روی دستگاه‌هایی کاملا متفاوت اجرا شوند، اما کد و زبانی که هسته اصلی این سیستم‌عامل‌ها را تشکیل می‌دهد بسیار مشابه است. نکته بعدی رابط کاربری مشابه این سیستم‌عامل‌ها است که در گذشته با نام Metro شناخته می‌شد.

به بیان دیگر اگر شما یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار باشید که قصد ساخت و طراحی یک برنامه برای ویندوز را داشته باشید، برای شما هزینه بسیار کمی دارد که آن برنامه را برای دو سیستم عامل تبلت و موبایل نیز توسعه دهید. در بعضی موارد تنها کاری که باید انجام دهید تنظیم نسبت تصویر و ابعاد عناصر تشکیل دهنده رابط کاربری نرم‌افزار است تا با اندازه نمایشگر دستگاه مورد نظرتان هماهنگ باشد. این موضوع حتی به افزایش کارایی نرم‌افزارها کمک می‌کند، چرا که نسخه دستگاه‌های مختلف بسیار با یکدیگر هماهنگ هستند.

بقای سیستم عامل‌های مبتنی بر موبایل معمولا وابسته به اپلیکیشن‌های اکوسیستم آن است. یکی از بزرگترین دلایلی که اپل توانست اینگونه پیش برود، موفقیت این شرکت در جذب توسعه دهندگان بزرگ کوچک و اپلیکیشن‌های مهم مانند Twitte و Foursquares است. اپل نه تنها بزرگان را جذب کرد، بلکه بستری ایجاد کرد تا کوچکترها مانند Angry Birds و Instagram به غول‌های بزرگی تبدیل شوند. این یک نبرد بسیار مشکل برای مایکروسافت است که توسعه‌دهندگان را به سمت خود بکشد و ثابت کند که اکوسیستم ویندوز ارزش کارکردن را دارد. اما نکته اینجا است که مایکروسافت برای قانع کردن آنها در زمینه کامپیوتر شخصی نیاز به زحمت چندانی ندارد، چرا که سلطه کامل بر این بازار داشته است، و همین موضوع در کنار آسان بودن تبدیل نرم‌افزارهای ویندوز معمولی به ویندوز RT و موبایل ، باعث می‌شود که کم‌کم تمامی نرم‌افزارها نه تنها بر اساس سیستم لمسی طراحی شوند، بلکه بین نسخه‌های مختلف هماهنگی وجود داشته باشد و توسعه‌دهندگان با هزینه کمی 3 نسخه بسیار هماهنگ و کم‌نقص تولید کنند.

به نظر من این موضوع اگر به صورت واقعا ایده‌آل وجود داشته باشد و مایکروسافت برای طراحی مخصوصا رابط کاربری توسعه‌دهندگان را هدایت و مدیریت کند تا همگی استانداردهای مناسبی را در طراحی محصولات خود بکار گیرند، بعد از یک سال ما با طیف وسیعی از اپلیکیشن‌های Metro مواجه خواهیم بود که در عین زیبایی ، هماهنگی کاملی نیز بین دستگاه‌های مختلف دارند. مشتریان نیز این اپلیکیشن‌ها را از اکوسیستم ویندوز تهیه خواهند کرد و به سراغ نسخه iOS و اندروید همان اپلیکیشن نخواهند رفت.

البته در این مقاله به این موضوع پرداخته نشده است که گوگل و اپل هم کم و بیش به دنبال این موضوع هستند و در زمینه هماهنگی تبلت و موبایل از ویندوز هم جلو تر می‌باشند (اپلیکیشنهای iOS در آیفون و آیپد کاملا هماهنگ هستند و در اندروید که کوچکترین تفاوتی ندارند). اپل هم در کامپیوتر رومیزی امکان اجرا کردن نرم‌افزارهای موبایل را قرار داده است. بنابراین دیگران نیز به این موضوع قبلا فکر کرده‌اند.

اما اگر مایکروسافت بتواند قابل اجرا بودن در 3 دستگاه را به کاربردی بودن در 3 دستگاه تبدیل کند(کاری که اندروید هنوز بین موبایل و تبلت نتوانسته اجرا کند)، آن موقع است که باید دیگر رقبا را بوسید و کنار گذاشت. اپل این کار را بین آیفون و آیپد انجام داده است، به این صورت که شما یک اپلیکیشن در اختیار دارید که در عین اینکه در دو دستگاه اجرا می‌شود، در هر یک کاربرد خود را دارد و تجربه متفاوتی ارایه می‌کند، اما اپل هیچ اقدامی برای کامپیوتر شخصی انجام نداده است و تنها با قابل اجرا بودن اکتفا نموده است.

پاسخ مایکروسافت به تیم کوک: دستگاه‌های ویندوز ۸ می‌توانند ارزان‌تر از آیپد مینی باشند

بعد از گفته‌های تیم کوک، مدیر عاملاپل در رابطه با گیج‌کننده بودن سرفیس RT برای مشتریان، حال نوبت به مدیر بخش ویندوز مایکروسافت رسیده است که پاسخ دهد. این سبک از اظهار نظرها قبلا نیز بارها به چشم خورده و به نوعی یک جنگ روانی و تبلیغاتی است. خیلی از مدیران از سخنان خود پشیمان شدند (شاید به همین خاطر استیو بالمر دیگر در مورد رقبا نظر منتشر نمی‌کند) و بسیاری از گفتن نظر خود سود تبلیغاتی برده‌اند. با جزییات سخنان Sinofsky، مدیر بخش ویندوز مایکروسافت در مورد آیپد مینی آشنا شوید.

 

 

در یک مصاحبه با خبرگزاری AllthingsD، مدیر بخش ویندوز مایکروسافت، Steven Sinofsky ‌تردید خود را در مورد آیپد مینی اپل اعلام نمود و گفت که این محصول از دید قیمتی نمی‌تواند گزینه مناسبی در مقابل ویندوز ۸ باشد. به گفته او این تبلت تنها بازسازی تبلت‌های ۷ اینچی است و با قیمت ۳۲۹ دلار نمی‌تواند با دستگاه‌های ویندوز ۸، که حتی تا ۲۷۹ دلار هم قیمت دارند، مقایسه شود.

وی همچنین افزود که که اولترابوک‌های مجهز به سیستم لمسی نه تنها قیمت پایین‌تری از مک‌بوک‌ Air خواهند داشت بلکه کارایی بیشتری نیز ارائه خواهند نمود، و محصول اپل را به دلیل این کاستی‌ها یک محصول کم هزینه‌تر برای تولید خواند (البته او این کمتر بودن قیمت را در مهندسی این محصولات دانست و نه در صرفه‌جویی در کیفیت و کمیت قطعات).

این مدیر همیشه سعی داشته است که ویندوز RT را در مقابل آیپد کاربردی‌تر و موثر‌تر نشان دهد و به همین خاطر نیز نرم‌افزار آفیس را به صورت پیش‌فرض و رایگان روی این دسته از تبلت‌ها قرار داده است. با این‌ترفند رقابت را برای ویندوز ۸ نسخه RT که باید مستقیما با آیپد رقابت کند، راحت‌تر ساخته است. این مدیر همچنین با نظر تیم کوک درباره سرفیس کاملا مخالف است و ویندوز را وسیله‌ای برای همه می‌خواند.

من به عنوان یک کاربر، یک مشتری و یک دوست‌دار تکنولوژی به این مدیران زحمت‌کش مانند تیم کوک و سینافسکی و حتی بالمر پیشنهاد می‌کنم که سرنوشت رقبا را پیش‌بینی نکنند، چرا که اگر خلاف آن اتفاق بیافتد، سال‌ها این گفته شما به عنوان یک اشتباه مضحک به رخ شما کشیده خواهد شد. زمانی اپل ویندوز را محصول خوبی نمی‌دانست و دیدیم که چه شد. روزگاری هم استیو بالمر آیفون را یک شوخی و اسباب بازی دانست و باز هم دیدیم که سرنوشت چه کار کرد.

به نظر من بهترین کار سکوت و دیدن اشکالات محصول ساخته خودشان است. ویندوز RT به دلیل کمبود اپلیکیشن و باگ‌های فراوان، بیش از هر زمانی نیاز به بهینه سازی و برطرف کردن ایرادات دارد. چرا که اگر اعتماد خریداران اولیه از ویندوز ۸ از میان برود کل زنجیره محصولات لطمه خواهد دید. مایکروسافت این بار دیگر نمی‌تواند اشتباه خود را با ویندوز ۹ برطرف کند. این موضوع برای شرکت‌های دیگر هم صادق است. اپل هم اگر هرچه زودتر به ایرادات اساسی خود نپردازد این فرصت را بهگوگل و مایکروسافت داده است که تک تک مشتریان را به سمت خود بکشند.