آرشیو برای اکتبر 18th, 2012

۷ مرحله بالا بردن امنیت شبکه‌های Wi – Fi

منظور از شبکه‌های Wi – Fi،‌‌ همان شبکه‌های Wireless یا بی‌سیم می‌باشد. شبکه‌های بی‌سیم این اجازه را به شما می‌دهند تا رایانه‌های شخصی، لپ تاپ‌ها و دستگاه‌های دیگرتان، با استفاده از سیگنال‌های رادیویی برد کوتاه، با یکدیگر در «ارتباط» باشند. با این حال، برای اینکه بتوانید یک شبکه بی‌سیم امن داشته باشید، باید یک سری تغییرات در سیستم ایجاد کرده و بعد یک بار دستگاه را خاموش روشن نمایید.

هر دستگاهی که در محدودهٔ سیگنال‌های انتقال رادیویی برد کوتاه شما وجود داشته باشند، اگر فرکانس آن دستگاه، با محدودهٔ سیگنال‌های انتقال رادیویی برد کوتاه شما یکی باشد، می‌تواند از امکانات شبکه بی‌سیم شما استفاده نماید. این صحبت به این معنی است که هر کسی با یک کامپیو‌تر و یا لپ تاپ بدون سیم، در طیف وسیعی از شبکه‌های بی‌سیم قرار بگیرد و قادر به اتصال به آن شبکه باشد. مگر اینکه شما اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از سوء استفاده دستگاههای دیگری که در محدودهٔ سیگنال‌های انتقال رادیویی برد کوتاه شما قرار دارند را انجام داده باشید.
اگر دستگاههای دیگر بتوانند به راحتی از شبکه بی‌سیم شما استفاده نمایند، پس این امکان وجود دارد که شبکه و کامپیو‌تر شما در همه یا تعدادی از موارد زیر آسیب پذیر باشند. که این موارد عبارتند از:

 

۷ مرحله بالا بردن امنیت شبکه‌های Wi – Fi

Freeloader :در اکثر شبکه‌های بی‌سیم برای به اشتراک گذاشتن اتصال به اینترنت، پهنای باند «Freeloader» استفاده می‌شود. در این شرایط ممکن است کسی بدون اجازه به شبکه شما متصل شده و از پهنای باند شما استفاده نماید. این کار ممکن است روی استفاده شما از پهنای باند تاثیر گذار باشد. زیرا در یک پهنای باند، هرچه کاربران بیشتری به اینترنت دسترسی داشته باشند، سهم هر کس کمتر از کل سهم پهنای باند خواهد بود یا به اصطلاح این پهنای باند بین شما و کاربران دیگر Share شده است، در نتیجه شما متوجه می‌شوید که اتصال شما به اینترنت کند شده و سرعت اینترنتتان کاهش یافته است.

معمولا خدمات اینترنت برای مصارف خانگی بر حسب مقدار داده‌ها بسیار محدود بوده و شما می‌توانید در هر ماه، حداکثر تا‌‌ همان میزان حجمی که قبلا هزینه آن را پراخت نموده‌اید دانلود کنید. حال اگر شخص دیگری بدون اجازه از امکانات «Freeloader» شما استفاده کند، این احتمال وجود دارد که حجم دانلود شما از حدی که هزینه آن را پرداخت نموده‌اید تجاوز کند و شما مجبور به پرداخت صورتحساب مقادیر اضافی داده‌های اینترنت شوید. این مشکل وقتی جدی‌تر می‌شود که یک نفر با «Freeloader» شما به اینترنت متصل شود و از آن برای ایجاد مزاحمت و یا برخی از فعالیت‌های غیر قانونی استفاده کند. در این موارد ممکن است زمانی که پلیس امنیت سایبری برای پیگیری چنین فعالیت‌هایی، منشاء اتصال به اینترنت را ردیابی می‌کند و مستقیما شما را متهم تلقی نماید.

 

Eavesdropper (استراق سمع) : Eavesdropper به عنوان عامل انتقال اطلاعات عمل می‌کند. گاهی ممکن است کسی با اتصال به شبکه‌های بی‌سیم به سیستمتان نفوذ کرده و تمام اطلاعات و هر آنچه هر لحظه در آن می‌گذرد را به راحتی مشاهده کند. این عمل توسط کاربر کاملا غیر قابل کشف بود و کاربر هرگز متوجه نفوذ شخص دیگری به سیستم خود نمی‌شود. باید توجه داشته باشید که «Eavesdropper» تنها به عنوان گوش دادن اطلاعات نیست. با این روش شخص به راحتی می‌تواند به اطلاعات حساس تری از شما دسترسی پیدا کند مثل؛ جزئیات حساب بانکی، شماره کارت اعتباری، نام کاربری و کلمه عبورتان که در سیستمتان ثبت شده است.

 

Hacking :حتی هنگامی که موارد امنیتی شبکه‌های بی‌سیم رعایت شده باشند تا زمانی که این ویژگی‌ها به درستی فعال نشده باشند هر کسی در این محدوده می‌تواند شبکه شما را هک کند. در ساختمان همهٔ شبکه‌های رو‌تر بی‌سیم، به منظور حمایت از شبکه یک سری نام کاربری و رمز عبور استاندارد وجود دارد. در این شرایط یک هکر می‌تواند با استفاده از لیستی از نام کاربری و کلمه عبور استاندارد، به دستاوردهای شما دسترسی پیدا کند. یعنی هکر می‌تواند از طریق شبکه، به هر یک از مواردی که در کامپیو‌تر شما وجود دارد دسترسی داشته باشد – حتی بدون هیچ مشکلی می‌تواند وارد فایروال شما شود؛ زیرا او به شبکه شما متصل شده است و در منطقه مورد اعتماد و محرمانه سیستمتان حضور دارد.

تجهیزات شبکه بی‌سیم، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که سیستم و شبکه‌تان را در برابر این تهدیدات، که به طور پیش فرض بیان شده‌اند، محافظت کند. این به این معنی است که شما باید پیکربندی شبکه خود را به یک شبکه بی‌سیم امن تغییر دهید.

 

چگونه شبکه‌های بی‌سیم را ایمن کنیم؟

به طور کلی تمام تجهیزات بی‌سیم به عنوان 802.11 مشخص شده‌اند و این از جمله ویژگی‌های استانداردی است که به عنوان یک رمزگذاری استاندارد، به منظور کنترل، در دسترس هر یک از تولید کنندگان می‌باشد تا بتوانند از راه‌های مختلف آن را کنترل کرده و یا به آن دسترسی داشته باشند. این به این معنی که به شما توصیه می‌کنند مراقب شبکه خود باشید. این عمل کمی فنی و اجرائی است، چرا که این‌ها فقط می‌توانند به شما بگوید چه کاری را انجام دهید و یا چه کاری را انجام ندهید. پس شما باید کتابچه راهنمای کاربر و یا فایل‌های راهنمایی را که همراه با تجهیزات به شما ارائه می‌دهند، ببینید و بخش مربوط به روش امن ساخت شبکه بی‌سیم را مطالعه نمایید.

 

استفاده از رمزگذاری در امنیت شبکه:

این شالوده هر شبکه بی‌سیم امن می‌باشد و بدان معنی است که تنها داده‌هایی می‌توانند از شبکه بی‌سیم عبور کنند که از سیستم صحیح رمزگذاری استفاده کرده و کلمه عبور صحیح به منظور رمزگشایی را داشته باشند. در حال حاضر سه روش رمزگذاری برای شبکه‌های بی‌سیم وجود دارد که معمولا توسط علامت‌های اختصاری مشخص می‌شوند.
این سه روش را به اختصار: WPA2، WPA – PSK و WEP می‌باشند.

برای هر شبکه بی‌سیم فقط یک روش از سه روش می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. یعنی باید همه تجهیزات روی شبکه، این قابلیت را داشته باشند. به عنوان مثال WPA۲ جدید‌ترین روش رمزگذاری است که اخیرا مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگر شما به تازگی جدید‌ترین مدل رایانه‌های شخصی، لپ تاپ و یا دستگاه شبکه‌تان را تهیه کرده باشید، احتمالا قادر به استفاده از روش WPA – PSK نخواهید بود. WPA – PSK بهترین روش بعدی است که در اکثر سخت افزار‌ها در دسترس است. اگر شما از دستگاهها و کارت‌های شبکه قدیمی‌تر استفاده می‌کنید، در
می‌یابید که فقط می‌توانید از روش رمرگذاری WEP استفاده نمایید. هر روش نیاز به یک «کلید واژه» دارد (یک کلمه یا عبارت که به عنوان رمز و یا پسورد استفاده می‌شود). مطمئن شوید آن کلمه یا عبارتی را که مورد استفاده قرار داده‌اید، کسی نمی‌تواند به راحتی حدس بزند.

 

تنظیم زیرساخت‌های شبکه به عنوان نقطه دسترسی:

این نوعی اتصال «موقت» و یا «نظیر به نظیر» است و به این معناست که دستگاههای شبکه مانند رایانه‌های شخصی و لپ تاپ می‌تواند به طور مستقیم و با رفتن به یک نقطه دسترسی با یکدیگر در اتصال باشند. در این حالت شما کنترل بیشتری بر دستگاههای متصل به هم خواهید داشت، اگر شما از تنظیم زیرساخت‌های نقطه دسترسی، برای شبکه‌های بی‌سیم امن‌تر استفاده کنید.

 

یک نام مبهم برای شبکه انتخاب کنید:

این نکته مهم برای داشتن یک شبکه بی‌سیم امن است که احتمالا در حدود ۹۹ ٪ از کاربران خانگی از آن یا بی‌اطلاع هستند و یا از آن استفاده نمی‌کنند. اصطلاح فنی آن برای شبکه‌های بی‌سیم SSID نامیده می‌شود. SSID یک پیش فرض است که معمولا نام و مدل رو‌تر بی‌سیم و یا ارائه دهنده اینترنت را به شما می‌دهد به عنوان مثال NetgearDG۸۳۴G یا Sky۹۰۹۱.
اگر شما SSID شبکه خود را بردارید، هک کردن شبکه‌تان بسیار آسان می‌شود پس عاقلانه این است که خیلی زود، بعد از راه اندازی شبکه، SSID خود را تغییر دهید. استفاده از آدرس ایمیل، خانه و نام و نام خانوادگی به عنوان SSID جزء مواردی هستند که معمولا خیلی آسان حدس زده می‌شود. پس تحت هیچ شرایطی از این دست کلمات استفاده نکنید.

 

جلوگیری از انتشار SSID:

این نکته که دست به دست در NO۳ وجود دارد، برای ایجاد یک شبکه بی‌سیم امن‌تر است. این به این معنی است که هر کسی که تمایل دارد به شبکه بی‌سیم متصل شود باید SSID را (به عنوان مثال نام شبکه) بداند.

 

تغییر نام و رمز عبور کاربری اولیه:

در رو‌تر بی‌سیم فراموش نکنید که نام و رمز عبور کاربری را تغییر دهید. با این کار شبکه بی‌سیمتان امن‌تر خواهد شد. سعی کنید در ID کاربریتان admin دشواری داشته باشد طوری که به راحتی حدس زده نشود. برای این منظور از یک رمز عبور قوی استفاده کنید، رمزی که شامل حرف و اعداد باشد.

 

هر زمان که نمی‌خواهید از شبکه استفاده کنید سیم برق رو‌تر بی‌سیم را بکشید:

در خانه (یا دفتر) هر زمان که نمی‌خواهید از شبکه استفاده کنید سیم برق رو‌تر بی‌سیم را بکشید. این نیز ایده بسیار خوبی است. با این روش تنها زمانی شبکه می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که دستگاه روشن باشد و اجازه استفاده از شبکه را بدهد. برای مثال، اگر شما بخواهید رو‌تر بی‌سیم دفتر کارتان را در پایان هر روز، قطع کنید، بنابراین شما به آن‌ها اجازه می‌دهید که تنها بین ساعت مثلا 7:30 AM تا 5:30 PM ارتباط در مجموعه‌تان برقرار باشد.

 

استفاده از فیلتر مک:

اگر رو‌تر بی‌سیم و یا نقطه دسترسی شبکه‌تان به شما اجازه دهد تا به راحتی مک فیلتر را به آن بیفزایید؛ با این کار می‌توانید با ایجاد یک لایه، شبکه‌های بی‌سیم خود را امن‌تر کنید. هر کارت شبکه (روی هر دستگاه، رایانه شخصی و لپ تاپ که به یک شبکه متصل می‌شود، کارت شبکه نصب شده است) دارای کد منحصر به فرد، به نام «Mac Address» می‌باشد.
در ویندوز XP شما می‌توانید با راست کلیک کردن روی Network Connection به شبکه MAC را ببینید، و تب Status و سپس Support را انتخاب کنید. و بعد در پنجره Support بر روی گزینه Details کلیک کنید. آنگاه کد برچسب physical address کد MAC است که مربوط به دستگاه اتصال شبکه می‌باشد، مشاهده خواهید نمود. اطمینان حاصل کنید که شبکه‌های بی‌سیمی که شما برای اتصال انتخاب کرده‌اید دارای آدرس اتصال LAN‌های مختلف می‌باشد. در اکثر روترهای بی‌سیم و یا نقاط دسترسی، MAC به شما این اجازه را می‌دهد که لیست کدهای MAC را که مایل به استفاده از شبکه در آن هستید را مشاهده نمایید. این به این معنی است که به هر کامپیو‌تر و یا لپ تاپ که می‌خواهید به شبکه متصل شود باید اجازه دسترسی به آن اعطا شود.
اگر شما بتوانید به تمام این هفت مورد راهنمایی عمل کنید، آنگاه شما یک شبکه Wi-Fi (بی سیم) بسیار امن خواهید داشت.

نکته مهم برای امنیت بیشتر رمز عبور

8 نکته مهم برای امنیت بیشتر رمز عبور

 

معمولا اکثر کسانی که از کامپیوتر استفاده می کنند، رمز عبورهای خیلی ساده را انتخاب می کنند. به نظر من این یک نوع سهل انگاری است. چون رمز عبورهای خیلی ساده و خیلی معمولی در مدت زمان چند ثانیه هک می شوند. اطلاعات شخصیتان مثل شماره حساب بانکی و یا شماره کارت اعتباریتان در اختیار هکرها قرار می گیرد و به راحتی می توانند با کارت اعتباریتان خرید کنند و یا از حسابتان پول برداشت کنند.

 

8 نکته مهم برای امنیت بیشتر رمز عبور

 

 

پس برای امنیت بیشتر رمز عبور ، مقاله زیر را به دقت مطالعه نمائید :

 

1- اصلا برای پسورد از اسم استفاده نکنید، چه اسمتان چه فامیلیتان یا اسم مورد علاقه و یا هر اسم خاص دیگری. چون هکرها از برنامه های فرهنگ لغات خاصی استفاده می کنند که می توانند در عرض چند ثانیه پسوردتان را هک کند.
2- برای پسوردتان، از ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک و یا اعداد و یا علامت های خاصی استفاده کنید. البته از علامت های خاص به تنهایی استفاده نکنید. مثلا علامت خاص همراه با عدد و یا همراه با حروف را انتخاب کنید. بیشتر کاربران از علامت ! به همراه اسمشان استفاده می کنند که به راحتی قابل هک است.
3- برای پسورد، حروف و اعدادی را که کنار هم قرار دارند انتخاب نکنید. مثلا پسوردهایی مثل “ghjkl” و یا “zxcvb” و یا اعداد “1234567” به راحتی قابل دسترس برای هکرها هستند.
4- برای پسوردتان، حداقل از 8 کاراکتر استفاده کنید.
برای پسوردهایی که از 4 کاراکتر تشکیل شده اند، حدود 45000 حالت وجود دارد، ولی برای پسوردهایی که از 8 کاراکتر و علامت های خاص تشکیل شده اند، در حدود یک میلیارد حالت وجود دارد.

8 نکته مهم برای امنیت بیشتر رمز عبور

5- پسوردتان را همواره تغییر دهید.
اگر زمان استفاده از پسوردتان طولانی شود احتمال هک شدن پسوردتان بیشتر است. بهتر است که هر 3 ماه یک بار پسوردتان را تغییر دهید.
6- پسوردتان را به هیچ کس ندهید.
اگر کسی از شما به هر طریقی پسوردتان را خواست، به او ندهید! هکرها معمولا خودشان را به عنوان یکی از کارکنان شرکت های بزرگ، یا سرویس کار کامپیوتر معرفی می کنند و یا توسط تلفن و یا ایمیل، پسوردتان را برای حل کردن مشکلتان از شما می خواهند. ولی این نکته را فراموش نکنید که هیچ شرکت معتبری از شما پسورد نمی خواهد.
7- تا حدی که امکان دارد پسوردتان را در جایی ننویسید.
اگر روی یک کاغذ آن را بنویسید و آن را در جای امنی مثل کیفتان قرار دهید، باز هم امکان هک شدنش وجود دارد. یا کاغذ را روی مانیتور یا هر جای دیگری نچسبانید و یا زیر کیبورد یا پد ماوس و یا هر جای دیگری که در معرض دید باشد نگذارید.
8- پسوردتان را در کامپیوتر ذخیره نکنید.
کامپیوتر می تواند پسوردتان را ذخیره کند تا شما مجبور نباشید هر دفعه که می خواهید وارد شوید پسوردتان را بزنید. به این ترتیب اگر که مرتبا می خواهید وارد شوید احتیاج ندارید که پسورد را هر بار وارد کنید، این باعث می شود که خیلی زود پسورد را فراموش کنید. این نکته را یادتان باشد که اگر بخواهید پسورد را عوض کنید، باید حتما پسورد قبلی یادتان باشد.

 

8 نکته مهم برای امنیت بیشتر رمز عبور

 

 

7 تکنیک ایحاد رمز عبور حرفه ای با امنیت بالا

 

1- برای ایجاد کردن پسورد، از حروف بزرگ و کوچک به صورت یک در میان یا دو در میان استفاده کنید. مثل: InTeRnEt و یا INteRNet
2- یک جمله را در ذهن خود در نظر بگیرید. حر.ف اول کلمات این جمله را برای پسوردتان انتخاب کنید. مثلا: ” Man Har Ruz Be Site OstadeIT Sar Mizanam” حالا پسورد من : “MHRBSOSM”
3- اسم خودتان یا یک لغت را در نظر بگیرید، حالا حروف سمت راست یا چپ آن را که روی کیبورد است برای پسوردتان انتخاب کنید. مثلا: OstadeITپسورد من است و حروف سمت راست آن : pdysfroy
4- عدد یا تاریخی برای خودتان انتخاب کنید و سپس بر طبق آن دکمه ی Shift را نگهدارید و تایپ کنید. مثلا: 1368و25و69  که می شود: !#^*<@%<^)
5- در پسوردتان از علامت های خاص استفاده کنید. مثال: o/st\@d{e$it*
6- لغات یک جمله را به اختصار بنویسید. این اختصارات مربوط به خودتان است و قاعده و قانون خاصی ندارد. جمله: “I have a best site for my lessons” پسورد: “ihvbstsfrmls”
7- لغت یا ترکیبی از لغات و اعداد را برای خود انتخاب کنید. بعد آن را به هم بریزید مثلا حرف اول را به جای حرف آخر قرار دهید و یا جای اعداد را با حروف را با هم عوض کنید. مثال: ost319ade410it36 پسورد: 36adeost410it319

نت تاپ چیست؟

یک رایانه درابعاد کوچک است حدود  W) x 135(D) x 25(H)mm ,~ 450g) که تمامی قابلیتهای یک رایانه را درخود جای می دهد و به عنوان رقیب اصلی رایانه های رومیزی معمولی می باشد.علت نامگذاری این رایانه به این نام این است که NetTop از دو کلمه نت (Internet) و تاپ (Desktop) به معنای میزکار تشکیل شده است.

 

نت تاپ چیست ؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درمقایسه با رایانه های معمولی نت تاپ ها نه تنها کوچکتر ارزانتر و سبکترند بلکه مصرف برق به مراتب کمتری هم دارند. یک نت تاپ در حدود 23 وات برق مصرف می کند.

 

نت تاپ را میتوان در پشت مانیتورهایتان نصب کنید که به نسبت کیس های بزرگ امروزی فضای کمتری را اشغال می کند البته میتوان آنها را با استفاده از پایه روی میز قرارداد.

 

 

 

 

NetTop ها از لحاظ سیستم خنک کننده به دو بخش عمده دسته بندی می شوند. دسته اول در قسمت تهویه خود دارای فن و دسته دوم که فاقد فن هستند ازفناوری هوای خنک استفاده می کنند ، این قابلیت باعث شده که NetTop به عنوان یکی از کم صداترین تجهیزات فن آوری اطلاعات در منازل و دفاتر کار و شرکت ها مطرح شوند.

 

نت تاپ چیست ؟

 

 

البته لازم به ذکر است که طراحی نت تاپ ها به گونه ای است که بیشتر بر روی دستیابی های مبتنی بر وب تمرکز دارند تا انجام فعالیت های محاسباتی پیشرفته،بنابراین معمولا نسبت به کامپیوترهای شخصی همتای خود دارای قدرت پردازش و حافظه کمتری می باشند که این باعث اجرانشدن سریع و دقیق می شود.

 

همچنین با وجود اینکه کامپیوترهای امروزی کمتر بر روی رسانه های نوری مانند سی دی و دی وی دی جهت ذخیره سازی تمرکز دارند اما به طور کامل نمی توان آنها را نادیده گرفت و این در حالیست که بیشتر نت تاپ ها فاقد سی دی /دی وی دی رام می باشند.

 

 

اجزا و ویژگی های یک نت تاپ:

– قابلیت نصب سیستم عامل های ویندوزو لینوکس را دارا می باشند.

– کارت شبکه مینیاتوری GB LAN و Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n

– درگاه های USB 3.0 , HDMI

– کارت خوان داخلی SD/SDHC/MS/MS Pro/MMC

– درگاه های USB 2.0, DVI ،صدا و میکروفون

– استفاده از از هاردهای 5.2 اینچی یا  SSD و حافظه DDR3

 

نمای پشت نت تاپ

نت تاپ چیست ؟

 

نمای جلوی نت تاپ

نت تاپ چیست ؟

 

Nettop ها را مي توان بر اساس توان آنها در ادارات ، بانك ها ، مدارس ، شركت هاي خصوصي ، كارخانجات و در خانه مورد استفاده قرار داد.

 

به منظور آشنایی بیشتر با مدل های ارائه شده نت تاپ ها در زیر چندین نمونه از آنها را معرفی خواهیم کرد.

 

 

– نت تاپ سولمیت آمیس (Solmate AMIS Nettop)

* پشتیباني از DOS – XP – VISTA – SEVEN – LINUX

* پردازنده Intel Atom D525 1.8 Dual Core با تكنولوژي CUDA چهار هسته پردازشي

* گرافیك NVidia ION2 Geforce 9400 M 512 DDR3

* 4/2گیگ رم  DDR3 ، هارد 320 گیگ پشتیباني تا 500 گیگ

* 4 عدد پورت USB ، شبكه 1 گیگ و شبکه وایرلس سری N ، خروجي گرافیك VGA و HDMI ، ورودي و خروجي صدا

 

نت تاپ سولمیت جنریك (Solmate Generic Nettop)

* پشتیباني از DOS – XP – LINUX

* پردازنده Intel Atom D510 1.66 Doul Core

* گرافیك Intel GMA 3150 256

* 2 گیگ رم ||DDR ، هارد 250 گیگ پشتیباني تا 500 گیگ

* 6 عدد پورت USB ، شبكه 1 گیگ ، خروجي گرافیك VGA ، ورودي و خروجي صدا

* كاملا بي صدا ، 0.5 لیتر حجم ، 650 گرم وزن ، 18 وات میانگین مصرف برق ، قابلیت اتصال پشت مانیتور

 

– نت تاپ مکس دیتا

*پشتیباني از DOS – XP – VISTA – SEVEN – LINUX

* پردازنده Intel Atom 330 1.6 Dual Core با تكنولوژي CUDA چهار هسته پردازشي

* گرافیك NVidia ION Geforce 9400 M 512

* 2 گیگ  DDR|| ، هارد 250 گیگ پشتیباني تا 500 گیگ

* 4  عدد پورت USB ، شبكه 1 گیگ ، خروجي همزمان گرافیك DVI و HDMI ، ورودي و خروجي صدا

* Card Reader ،WLan 802 .11 b/g/n

* كاملا بي صدا ، 0.5 لیتر حجم ، 550 گرم وزن ، 18 وات میانگین مصرف برق ، قابلیت اتصال پشت مانیتور

 

نت تاپ سولمیت مدیا (Solmate Media Nettop)

* پشتیباني از DOS – XP – VISTA – SEVEN – LINUX

* پردازنده Intel Atom 330 1.6 Dual Core با تكنولوژي CUDA چهار هسته پردازشي

* گرافیك NVidia ION Geforce 9400 M 512

* 2 گیگ / 4 گیگ رم DDR|| ، هارد 250 گیگ پشتیباني تا 500 گیگ

* 5 عدد پورت USB ، شبكه 1 گیگ ، خروجي گرافیك DVI ، ورودي و خروجي صدا

* Card Reader ،e-sata ،Infra Red ،WLan 802 .11 b/g

* كاملا بي صدا ، 0.7 لیتر حجم ، 850 گرم وزن ، 18 وات میانگین مصرف برق ، قابلیت اتصال پشت مانیتور

 

نت تاپ سولمیت تاور

* پشتیباني از DOS – XP – VISTA – SEVEN – LINUX

* پردازنده Intel Atom 330 1.6 Dual Core با تكنولوژي CUDA چهار هسته پردازشي

* گرافیك NVidia ION Geforce 9400 M 512

* 3 گیگ رم DDR|| ، هارد 250 گیگ پشتیباني تا 500 گیگ

* 6 عدد پورت  USB ، شبكه 1 گیگ ، خروجي گرافیك DVI ، ورودي و خروجي صدا

* كاملا بي صدا ، 0.5 لیتر حجم ، 650 گرم وزن ، 18 وات میانگین مصرف برق ، قابلیت اتصال پشت مانیتور

 

نت تاپ چیست ؟

 

آمارها از کاهش در آمدهای اینتل در سه ماهه سوم سال خبر می‌دهند

شرکت اینتل را می‌توان یکی از فعال‌ترین شرکت‌های تولید کننده قطعات کامپیوتر و پردازنده دانست. تولید تلفن‌های هوشمندی با پردازنده‌های Atom، تولید ۱۴۰ اولترابوک جدید بر اساس پردازنده‌های این برند و نیز تولید ۲۰ تبلت ویندوز ۸ تا پایان سال جاری میلادی، نشان از حضور وسیع این شرکت در دنیای گجت‌های دارد.

با این وجود، آمار ارائه شده از در آمدهای سه ماهه سوم سال ۲۰۱۲ برای شرکت اینتل از کاهش قابل توجه ولی نه چندان نگران کننده در آمدها خبر می‌دهد. طبق این آمار، شرکت اینتل، طی سه ماهه جولای تا آگوست، ۱۳.۵ میلیارد دلار در‌آمد کسب نموده است که به نسبت مدت مشابه در سال گذشته، کاهش ۵ درصدی را نشان می‌دهد. با ارائه رسمی این آمار و نمایان شدن کاهش میزان در آمد اینتل، سهام این شرکت نیز با افت ۲.۴ درصدی روبرو شده است.

البته با وجود بی رمق شدن بازار PC ها و حضور تبلت‌ها، کاهش درآمدها و افت سهام این شرکت موضوعی طبیعی است و مدیر عامل اینتل،‌ آقای پائول اتولینی نیز از اینکه این شرکت در دوره‌ای که بازار PC ها چندان رمقی ندارد، خود را سرپانگه داشته است ابراز خرسندی نمود و در ادامه به تمجید از مشارکت‌های این شرکت در بازار موبایل و اولترابوک‌ها پرداخت.

کنفرانس مطبوعاتی گوگل در ۸ آبان برگزار خواهد شد

گوگل با ارسال دعوتنامه‌های رسمی، خبرگزاری‌های سراسر دنیا را برای شرکت در کنفرانس مطبوعاتی ماه اکتبر در نیویورک دعوت نمود. این که گوگل، قصد رونمایی از چه چیز یا چیزهایی را در این کنفرانس که ۲۹ اکتبر (۸ آبان ماه)‌ دارد، هنوز مشخص نشده است، اما بدون شک به غیر از سیستم عامل اندروید، گجت‌های خانواده Nexus بخشی از آن هستند.

در حال حاضر، شایعات زیادی از محصولات مرتبط با گوگل به گوش می‌رسد که نشانگر تمایل گوگل به شکستن قوانین گذشته و همکاری با تولیدکننده‌های مختلف برای گجت‌های خانواده Nexus است. همچنین امکان این که غول بزرگ دنیای تکنولوژی به معرفی یکی  یا حتی همه‌ این محصولات بپردازد، وجود دارد.

از جمله این شایعات، زمزمه‌هایی از رونمایی از فبلت ۵ اینچی Nexus 5 توسط HTC، تلفن هوشمند LG Nexus 4 که چندی پیش تصاویر آن به بیرون درز پیدا نموده بود و یا حتی تبلت ۱۰ اینچی Nexus 10 سامسونگ به گوش می‌رسد. در کنار این موارد، حتی مدت زیادی‌ست که اخبار گوناگونی از عرضه نسخه ۳۲ گیگابایتی Nexus 7 گوگل به گوش می‌رسد. به غیر از این گجت‌ها، بدون شک سیستم عامل اندروید بخش دیگری را از این کنفرانس تشکیل خواهد داد. ارائه و معرفی به روزرسانی‌های جدیدی برای اندروید ۴.۱ و یا حتی صحبت در رابطه با اندروید ۵ نیز می‌تواند به عنوان بخشی از این کنفرانس مطبوعاتی باشد.

تبلت ۹۹ دلاری گوگل در راه است!

گوگل در حال کار بر روی عرضه تبلت جدیدی است که طبق اخبار بسیار ارزان تر از تبلت نکسوس ۷ این شرکت خواهد بود.

با توجه به گزارش دیجی تایمز،گوگل یک قرارداد با یک شرکت به نام کامپیوتر کوانتوم عقد کرده است تا بتواند یک نسخه ارزانتر از تبلت نکسوس خود با قیمت خرده فروشی ۹۹ دلار عرضه کند.

نسخه ۸ گیگابایتی نکسوس ۷ که ساخت شرکت ایسوس است در حدود ۱۹۹ دلار قیمت دارد و توانسته است خود را در صدر محبوب‌ترین تبلت های اندرویدی قرار دهد و بعد از مدت کمی از نسخه ۱۶ گیگابایتی با قیمت ۲۵۰ دلار نیز رونمایی شد.

طبق گزارش دیجی تایمز گوگل به زودی نسخه ۳۲ گیگابایتی نکسوس ۷ را معرفی خواهد کرد  که خوب گرانتر از نمونه های قبلی بوده و دارای برچسب قیمت ۳۰۰ دلاری خواهد بود.

با این اقدام گوگل، به نظر می‌رسد این شرکت قصد دارد تا مصرف کنندگان با هر نوع بودجه را به سوی خود جذب کند مخصوصا خریدارانی که بودجه خرید تبلت شرکت اپل را در جیب خود ندارند.

به هر حال نشانه های ترس گوگل از تبلت مینی آیپد اپل در حال نمایان شدن است و برای همین است که این شرکت قصد دارد تا تبلت ۹۹ دلاری نیز معرفی کند و خوب رقابت بین این دو همیشه به نفع مشتری بوده است.

سونی گوشی جدید Xperia VL را معرفی کرد

سرویس‌دهنده مخابراتی KDDI ژاپن قصد دارد تا پایان امسال مدل Xperia VL سونی را راهی بازار کند. ادعا می‌شود که این دستگاه بازه قیمتی میانه بازار را هدف قرار داده است که اگر این گونه باشد باید بگوییم نسبت به قیمتی که می‌توان برای آن تخمین زد، امکانات و ویژگی‌های سخت‌افزاری بسیار خوبی دارد. در ادامه با جزئیات مربوط به این دستگاه بیشتر آشنا خواهید شد.

سونی قصد دارد مدل جدید دیگری از سری گوشی‌های اکسپریای خود را وارد بازار ژاپن کند. Xperia VL که به تازگی معرفی شده، یک گوشی هوشمند اندرویدی میان‌قیمت است که قرار است تا پایان سال توسط سرویس‌دهنده مخابراتی KDDI ژاپن عرضه گردد.

اکسپریا VL مجهز به یک نمایشگر ۴.۳ اینچ زیبا با رزولوشن ۷۲۰×۱۲۸۰ است. این گوشی از یک پردازنده دوهسته‌ای ۱.۵ گیگاهرتز Snapdragon S4 بهره‌مند است و ۱ گیگابایت حافظه RAM دارد. از ویژگی‌های دیگر این گوشی می‌توان به دوربین ۱۳ مگاپیکسل، NFC، باتری ۱۷۰۰ میلی‌آمپرساعت، درگاه microSD، حافظه داخلی ۱۶ گیگابایت و پشتیبانی از شبکه LTE اشاره نمود. سیستم عامل آن نیز نسخه ۴.۰.۴ اندروید است و از آبنبات پاستیلی خبری نیست.

ویژگی دیگری که سونی مدعی است این گوشی از آن بهره می‌برد، ضدآب و ضدغبار بودن آن است، بنابراین احتمالا این گوشی در شرایط سخت دوام بالایی از خود نشان خواهد داد.

در مورد نرم‌افزار این گوشی نیز باید بگوییم که تمام ویژگی‌های نرم‌افزاری گوشی‌های اکسپریای سونی مثل اپ واکمن در VL نیز وجود دارند. البته به برنامه دوربین آن یک ویژگی برای گرفتن عکس در نور کم اضافه شده است.

مشخصات این گوشی بسیار شبیه بهمدل Xperia V است که در نمایشگاه IFA امسال معرفی شد و به نظر می‌رسد KDDI و سونی قصد دارند فقط با اعمال برخی تغییرات جزئی این گوشی را با نام Xperia VL راهی بازار کنند.

هنوز زمان دقیق ارائه این محصول و قیمت آن مشخص نشده است. انتظار می‌رود Xperia VL در چهار رنگ آبی، صورتی، مشکی و سفید توسط KDDI عرضه گردد.

نکاتی که پیش از خرید تبلت سرفیس با ویندوز RT باید بدانید

پیش‌فروش تبلتسرفیس مایکروسافت با ویندوز RT آغاز شده است، اما آیا این تبلت مناسب شماست؟ همانطور که می‌دانید مایکروسافت تبلت Surface را با دو پردازنده مختلف ARM و x86 عرضه می‌کند. تبلت Surface RT مجهز به پردازنده Tegra 3 و ویندوز RT است و تبلت Surface Pro که اوایل سایل آینده میلادی وارد بازار خواهد شد مجهز به ویندوز ۸ و پردازنده Ivy Bridge اینتل است. پس پیش از خرید تبلت سرفیس باید بدانید که کدام ابزار مناسب شماست. آیا نرم‌افزارهای قدیمی ویندوز برروی سرفیس اجرا می شوند؟ تفاوت بین دو داک کی‌برد Type Cover و Touch Cover سرفیس در چیست؟

 

پیش‌فروش نسخه RT تبلت سرفیس از امروز شروع شده است .قیمت Surface RT از ۵۰۰ دلار آغاز می‌شود و افرادی که آن را پیش‌خرید کرده‌اند، تبلت خود را در روز انتشار ویندوز ۸ یعنی ۵ آبان ماه دریافت می‌کنند. Surface RT مجهز به نمایشگر ۱۰.۶ اینچ با رزولوشن ۱۳۶۶ در ۷۶۸ پیکسل و تراکم پیکسل 148ppi، حافظه ذخیره سازی ۳۲ یا ۶۴ گیگابایت، ۲ گیگابایت حافظه RAM، اسلات میکرو SD برای افزایش میزان حافظه، پورت USB 2.0 است. این تبلت به همراه نسخه آزمایشی Home and Student آفیس ۲۰۱۳ وارد بازار می‌شود که بعدها قرار است به نسخه نهایی بروز شود. ضخامت این تبلت ۹.۳ میلی‌متر و وزن آن ۶۸۰ گرم است. کاربر همچنین می‌تواند کاور کی‌برد با کلید‌های فیزیکی را با قیمت ۱۲۰ دلار خریداری کند.

خبری از پردازنده اینتل نیست

ویندوز RT نسخه‌ای از ویندوز ۸ است که از پردازنده‌های ARM پشتیبانی می‌کند. پردازنده‌های ARM به دلیل مصرف بهینه انرژی در بسیاری از ابزارهای موبایل امروزی استفاده می‌شوند و این بدین معناست که سرفیس RT دارای طول عمر باتری بالا و مصرف انرژی پایین است. اما خبر بد این است که تمام نرم‌افزارهای امروزی ویندوز که براساس معماری x86 نوشته شده‌اند برروی ARM اجرا نخواهند شد. یعنی برنامه‌های فعلی ویندوز ۷ و نسخه‌های قبلی ویندوز در تبلت سرفیس RT اجرا نمی‌شوند. البته ظاهر سیستم‌عامل ویندوز RT کاملا شبیه به ویندوز ۸ است اما به عنوان مثال مجموعه نرم‌افزاری آفیس ۲۰۱۳ مخصوص ویندوز RT نسبت به نسخه تحت ویندوز ۸، محدودیت‌هایی دارد. پس اگر قصد دارید نرم‌افزارهای قدیمی خود را برروی تبلت اجرا کنید باید تا آمدن Surface Pro با ویندوز ۸ و پردازنده اینتل صبر کنید.

سرفیس تنها تبلت ویندوزی نیست

اگر قصد دارید نسخه کامل ویندوز ۸ را برروی تبلت تجربه کنید، لزومی ندارد تا اوایل سال ۲۰۱۳ و برای تبلت سرفیس Pro صبر کنید، چندین و چند تبلت ویندوز ۸ با پردازنده x86 معرفی شده‌اند که همگی به زودی وارد بازار می‌شوند از برجسته‌ترین این تبلت‌ها می‌توانبه سری ۵ سامسونگ، IdeaTab لنوو، Iconia W510 ایسر و چندین اولترابوک لمسی تبدیل شدنی مانند Duo 11 سونی، Xps 12 دل، Taichi ایسوس و IdeaPad Yoga لنوو اشاره کرد.

خبری از LTE و 3G نیست

اکثر تبلت‌های امروزی از 3G و 4G پشتیبانی می‌کنند اما متاسفانه سرفیس RT فاقد هر دو است. یعنی از طریق سیم کارت نمی‌توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید و تنها از طریق شبکه Wi-Fi امکان دسترسی به شبکه وجود دارد. پس اگر قصد دارید همه جا به اینترنت دسترسی داشته باشید، چاره‌ای جز انتخاب تبلت‌های اندرویدی یا آیپد نخواهید داشت.

کاور Touch یا Type؟

تبلت سرفیس برای استفاده از رابط کاربری لمسی ویندوز ۸ و لذت بردن از برخی امور روزمره بسیار خوب است. اما اگر بخواهید با آن به انجام امور جدی مانند ویرایش جداول در اکسل یا متون در Word بپردازید نیاز به یک کی‌برد مجزا دارید. مایکروسافت به همراه تبلت سرفیس یک کاور بسیار باریک و خلاقانه‌ای را نیز طراحی نموده که نقش کی‌برد را نیز بازی می‌کند. این کاور در دو نوع مختلف و بصورت جداگانه عرضه می شود. کلید‌های Touch Cover از نوع لمسی هستند ولی کلید‌های Type Cover فیزیکی و شبیه صفحه‌کلیدهای فیزیکی معمولی هستند. اگر قصد دارید زیاد تایپ کنید بهتر است تایپ کاور را انتخاب کنید، چون حس مشابه صفحه کلید لپ‌تاپ را به همراه خواهد داشت. هر دو کاور، علاوه بر صفحه کلید دارای یک تاچ‌پد برای کنترل ماوس نیز هستند. تاچ کاور با قیمت ۱۲۰ دلار و تاچ تایپ با قیمت ۱۳۰ دلار به فروش می‌رسد. اگر رنگ کاور برایتان اهمیت ندارد می‌توانید ۲۰ دلار کمتر هزینه نموده و تبلت سرفیس RT با ۳۲ گیابایت حافظه و کاور تاچ مشکی رنگ را به قیمت ۶۰۰ دلار خریداری کنید. تاچ کاور در رنگ‌های سفید، قرمز و آبی ارائه می‌شود.