آرشیو برای اکتبر 1st, 2012

جی‌میل رفع فیلتر شد

دسترسی به سرویس ایمیل گوگل – جی میل – که از روز ۲ مهرماه مسدود شده بود، از شب گذشته، یکشنبه نهم مهرماه بار دیگر در دسترس کاربران ایرانی قرار گرفت.

 

 

به گزارش خبرنگار مهر، دسترسی حدود 34 میلیون کاربر ایرانی اینترنت به پست الکترونیک شرکت گوگل – جی میل – و دیگر سرویس‌های این شرکت نزدیک به یک هفته مسدود شده بود و با وجودی که مسئولان ابتدا دلایل این قطعی را محکوم کردن سوء استفاده از فضای مجازی برای توهین به مقدسات و نیز به دنبال تقاضای مردم عنوان کردند اما در نهایت یک عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ وجود اشکال فنی را دلیل این عدم دسترسی عنوان کرد و گفت: جی میل ناخواسته قطع شده است و ما هیچ وقت نخواسته و نمی خواهیم که جی میل و سرویس های گوگل را فیلتر کنیم.

محمدرضا آقامیری – عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ در گفتگو با مهر دلیل مسدودشدن سرویس پست الکترونیک گوگل را مشکل فنی در تفکیک دو سرویس جی میل و یوتیوب عنوان کرده و گفته بود: متاسفانه دانش فنی تفکیک این دو سرویس هنوز محقق نشده است؛ یعنی ما می خواستیم یوتیوب را مسدود کنیم جی میل هم قطع شد و این ناخواسته بوده و از طرفی چاره ای هم برای این موضوع وجود ندارد چرا که نمی خواهیم به هیچ وجه یوتیوب باز باشد. براین اساس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال یافتن روشی برای حل این مشکل است تا بتواند در پروتکل https ، یوتیوب را مسدود و سرویس جی میل را باز کند که این دانش فنی بزودی می آید.

هم اکنون دسترسی به سرویس جی میل برای کاربران ممکن شده و سرویس یوتیوب شرکت گوگل که پیش از این نیز برای کاربران ایرانی فیلتر شده بود همچنان مسدود است.

خدارو شکر که بالاخره بی‌دردسر می‌توانیم به صندوق پستی خود در جیمیل دسترسی داشته باشیم و از همه مهمتر این جمله باعث کاهش تپش قلب ما شد:

ما هیچ وقت نخواسته و نمی خواهیم که جی میل و سرویس های گوگل را فیلتر کنیم.

2 سال زندان مجازات دانلود غیرقانونی در ژاپن

طبق قانونی که از امروز در ژاپن اجرا می‌شود، کاربران اینترنت در این کشور که اقدام به دانلود غیرقانونی محتوا می‌کنند به دو سال زندان و 25700 دلار جریمه نقدی مجازات خواهند شد.

 

 

از دید این قانون دانلود تنها یک فایل برای مشمول مجازات شدن کافیست. حتی استفاده از یوتوب برای دیدن ویدیوهایی که بدون رعایت قانون کپی‌رایت در این وب‌سایت قرار داده شده‌اند، غیر قانونی به حساب می‌آید.

دانلود کردن فایل غیر قانونی به کنار، اگر ژاپنی‌ها فایلی را بدون رعایت قانون کپی رایت آپلود کنند مجبور به گذراندن 10 سال در زندان و پرداخت جریمه 128,400 دلاری خواهند شد.

کشور ژاپن از سال 2010 قانون کپی‌رایت را به شدت اجرا نموده ولی هیچ وقت مجازاتی به این سنگینی برای آن در نظر نگرفته بود. بر اساس تحقیقی که در سال 2010 انجام شد نسبت دانلود غیر قانونی به قانونی ده به یک بوده است.

اپل شارژ دستگاه دیجیتال شما را به تکان‌های بدن شما می‌سپارد!

سال‌هاست که شرکت‌های ساعت ساز از فناوری شارپ اتوماتیک بر مبنای حرکت و حتی نبض دست انسان بهره می‌برند اما حالا گویا شرکت اپل قصد دارد این فناوری را به دستگاههای دیجیتال همراه مانند تلفن همراه بیاورد تا از حرکت بدن شما شارژ دستگاه های دیجیتال شما نیز تامین شود.

شرکت اپل ایده و یا پتنتی که آن را به تازگی به ثبت رسانده «مهار انرژی الکتریکی با استفاده از القای الکترومغناطیسی استفاده از سیم پیچ» عنوان کرده که بسیار شبیه به فناوری مورد استفاده شرکت ساعت سازی سیکو در سری ساعت‌های کینتیک این شرکت است که از دهه ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته پیش از این تلفن همراه خودشارژ عرضه شده است که تفاوت آن در نحوه تولید انرژی در هنگام حرکت است. در پتنت ثبت شده شرکت اپل مشخص شده که در فناوری مورد نظر این شرکت در واقع این حرکت مگنت ها در برابر سیم پیچ‌ها هستند که تولید انرژی می‌کنند اما در اولین تلفن همراه عرضه شده با این فناوری در واقع نوعی وزن چرخشی دستگاه تولید انرزی را سبب می‌شد. با توجه به این موضوع در ایده شرکت اپل به حرکت و جابجایی کوچک‌تر و کمتری برای تولید انرژی نیاز داریم و در عین حال میزان انرژی تولید شده هم بسیار بیشتر است تا انجا که شرکت اپل را راضی با شارژ یک دستگاه دیجیتال با آن میزان کرده است.

در هر صورت ظاهرا با توجه به گمنام بودن سازنده اولین تلفن همراه از این نوع, چندان مورد اقبال عمومی قرار نگرفته اما با توجه به محبوبیت شرکت اپل مطمئنا این فناوری راه پیشرفت هموارتری را در پیش رو خواهد دید.

گوگل برخی دیگر از سرویس‌هایش را تعطیل می‌کند

در راستای برنامه کاهش منابع مورد استفاده گوگل و توجه بیشتر روی سرویس‌هایی که بر زندگی کاربران تاثیر بیشتری دارند، این شرکت برخی از خدماتش را تعطیل می‌کند. اگر به یاد داشته باشید، پاییز سال پیش گوگل اعلام کرد با پیشرفت تکنولوژی، علایق کاربران نیز دچار تغییرات می‌شود و به همین دلیل، برخی سرویس‌هایی که ممکن است استفاده کمتری از سوی کاربران داشته باشند، از حالت استفاده خارج خواهند شد.

در فهرست جدید گوگل می‌توان خدماتی نظیر AdSense for Feeds، Classic Plus، Spreadsheet Gadgets، Places در اندروید و گزارشات +1 در Webmaster Tools را مشاهده نمود.

در حالی که بیشتر سرویس‌های مورد اشاره کاربرد چندانی برای کاربران ندارند، وجود سرویس AdSense for Feeds در این فهرست باعث شده است تا برخی وبلاگ‌نویسان از تصمیم گوگل شوکه شوند. ادغام این بخش با سرویس فیدبرنر پس از آن‌که گوگل آن‌را در سال ۲۰۰۸ خریداری کرد یکی از شیوه‌هایی بود که باعث کسب درآمد در خروجی RSS سایت‌ها و وبلاگ‌ها از طریق تبلیغات گوگل می‌شد که حالا این شرکت تصمیم به تعطیل کردن آن گرفته است. این خدمات از تاریخ ۱۳ آذر در دسترس نخواهد بود.

گوگل همچنین اعلام کرده است فضای ذخیره‌سازی سرویس عکس پیکاسا با خدمات ابری گوگل درایو ادغام خواهد شد و از این پس، ۵ گیگابایت فضای ارائه شده برای این سرویس با پیکاسا نیز به اشتراک گذاشته می‌شود.