آرشیو برای سپتامبر 30th, 2012

پیدا کردن جای پارک با اپلیکیشن نوکیا

پیدا کردن جای پارک در بسیاری از شهرهای بزرگ، کار مشکلی است و به دردسر بزرگی برای راننده ها تبدیل شده است. حالا شرکت نوکیا می خواهد پیدا کردن جای پارک را با یک اپلیکیشن هوشمند راحت تر کند.

اپلیکیشن «پارکینگ نوکیا» به راننده ها کمک می کند تا بر اساس موقعیت فعلی شان نزدیک ترین پارکینگ ها را پیدا کنند. این اپلیکیشن تعدادی از اطلاعات مربوط به پارکینگ مانند ارتفاع و ظرفیت خالی را هم در اختیار راننده قرار می دهد تا گزینه مناسب را از بین آنها انتخاب کنند. جالب تر اینکه امکان پرداخت هزینه پارکینگ هم از طریق این اپلیکیشن وجود دارد.

این اپلیکیشن برای سیستم عامل ویندوز فون طراحی شده و در حال حاضر قرار است برای پارکینگ های اروپا مورد استفاده قرار بگیرد.

مریخ‌نورد کنجکاوی یک بستر آب قدیمی را روی مریخ یافت

مدارک و شواهد حاکی از آن است که شاید هزاران سال پیش در مریخ، آبراهه‌های پرآبی در جریان بوده است. مریخ‌نورد مشهور کنجکاوی این موضوع را کشف کرده است.

 

 

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا که مدت زیادی از شروع ماموریتش در مریخ نمی‌گذرد توانسته شواهدی از یک بستر رودخانه روی این سیاره پیدا کند که زمانی جریان پرآبی داشته است. تصاویر دو برآمدگی صخره‌ها که توسط دوربین این مریخ‌نورد در جایی میان دهانه آتشفشان گیل و کوه شارپ ثبت شده‌اند، نشان می‌دهند که در لایه‌ای از جوش‌سنگ‌ها، شن و ماسه وجود دارد.

به گفته دانشمندان NASA JPL شکل این سنگریزه‌ها نشان می‌دهد که قبلا حرکت داده شده‌اند، و اندازه‌شان (از دانه شن تا اندازه توپ گلف) نشان می‌دهد که حرکت آنها توسط باد نبوده و آب آنها را حرکت داده است. قبلا مدارکی مبنی بر وجود H2O در مریخ کشف شده بود، اما این تصاویر اولین شواهدی هستند که از وجود بستر رودخانه روی مریخ خبر می‌دهند.

بنا به سخنان ویلیام دایتریچ، یکی از محققین علمی پروژه کنجکاوی، تخمین زده می‌شود آبی که هزاران میلیون سال پیش در این منطقه از سیاره سرخ در جریان بوده، با سرعت سه فوت در ثانیه (۰.۹۱۴۴ متر بر ثانیه) در جریان بوده است.

جان گروتزینگر، دانشمند پروژه آزمایشگاه علمی مریخ می‌گوید:

یک بستر جریان آب طولانی می‌توانسته محیط بسیار خوبی برای سکونت جانداران بوده باشد، البته اگر بخواهیم موجودات زنده را در شرایط مناسبی قرار دهیم مطمئنا یک رودخانه خروشان پرآب بهترین گزینه ما نخواهد بود. این اکتشاف در واقع اولین گام ما برای پیدا کردن محیط قابل سکونت بالقوه روی مریخ است.

نسخه ۲ مسنجر فیس‌بوک با طراحی جدید برای آیفون و اندروید منتشر شد

هفته گذشته فیس‌بوک نسخه جدید مسنجر خود برای اندروید را با ظاهر جدید و متفاوت منتشر نمود و وعده داد که به زودی نسخه آیفون آن را نیز آماده و عرضه می‌کند. بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا امروز به وعده خود جامه عمل پوشانده و نسخه جدید مسنجر فیس‌بوک را ارائه کرده است. پیغام‌ها در نسخه جدید مسنجر فیس‌بوک به شکل حبابی و شبیه به SMS نمایش داده می‌شوند.

 

 

Facebook Messenger 2.0  ظاهر جالب‌تر و سرعت بالاتری دارد، اگر از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنید با نصب این اپلیکیشن برروی تلفن اندرویدی یا آیفون خود می‌توانید به راحتی با دوستان خود چت کنید.

در نسخه جدید کاربر می‌تواند با حرکت انگشت خود برروی صفحه بین لیست دوستان و صفحه گفتگو تغییر حالت دهد. فیس‌بوک وعده داده که هر ۴ تا ۸ هفته نرم‌افزارهای خود را بروز خواهد کرد.

همایش روز جهانی کاربردپذیری ۱۳۹۱ در تهران برگزار می‌شود

امسال نیز مانند سال‌های گذشته، همایش روز جهانی کاربردپذیری ۲۰۱۲ با موضوعیت کاربردپذیری در سیستم‌های مالی و کاربردپذیری در وب، همزمان با بیش از ۴۰ کشور جهان در ایران برگزار خواهد شد. در این همایش قرار است سخنرانان مختلفی در رابطه با اهمیت کاربردپذیری در موضوعات عنوان شده، مطالب تخصصی خود را ارائه نمایند.

همچنین علاقه‌مندان به این مبحث این امکان را خواهند داشت تا برای ارسال مقاله و یا درخواست ارائه در همایش، با دبیرخانه روز جهانی کاربردپذیری در ایران تماس بگیرند. ثبت‌نام رسمی در همایش امسال از تاریخ ۱۵ مهر آغاز خواهد شد و آخرین فرصت برای دریافت مقالات، روز ۲۰ مهر اعلام شده است.

پوشش رسمی و زنده این همایش را می‌توانید در تاریخ ۱۸ آبان از ساعت ۹ صبح تا ۱ بعد از ظهر در وبلاگینا دنبال کنید. برای مشاهده سایر اطلاعات می‌توانید به سایت روز جهانی کاربردپذیری مراجعه نمایید.

عرضه بروز رسانی اندروید ۴.۰ سونی برای سولا،U و GO

بعد از یک دوره طولانی بدقولی ،تلفن‌های همراه اکسپریا U، GO  و سولا آخرین تلفن‌های همراه سونی هستند که بروز رسانی اندروید ۴.۰ را دریافت می‌کنند.

البته ما مطمئن نیستم که این بروز رسانی برخی از ویژگیهای گل سرسبد سونی یعنی اکسپریا T که شامل برنامه جدید آلبوم و تماشای فیلم است را شامل باشد اما به طور معمول بهینه سازی ،رفع اشکال و افزودن برخی ویژگیهای جدید از جمله ویزگیهای بروز رسانی به یک نسخه جدید در سیستم عامل اندروید است.

البته تلفن همراه سولا یک بروز رسانی ویژه را دریافت خواهد کرد  که به حالت دستکش معروف بوده و با استفاده از این فناوری دیگر احتیاجی به لمس صفحه نمایش برای مرور صفحات وب نخواهید داشت و کافی است تا دست خود را بر روی صفحه نمایش و بدون لمس آن به حرکت درآورید.

در دسترس بودن این بروز رسانی ها بستگی به منطقه و همچنین اپراتورهای شما دارد ولی به قول معروف به هر حال دیر و زود داره اما سوخت سوز نداره!