آرشیو برای سپتامبر 24th, 2012

انویدیا: دیگر زمان مرگ کنسول‌های بازی فرا رسیده است!

فیل ایسلر یکی از مدیران ارشد انویدیا به تازگی اعلام کرده که معتقد است نسل بعدی کنسول‌ها در حقیقت آخرین نسل کنسول‌های بازی خواهند بود و به زودی بازی‌های مبتنی بر ابرهای دیجیتال جایگزین سیستم سنتی کنسول‌های بازی خواهند شد.

فیل ایسلر در این مورد می‌گوید: “من تقریبا مطمئن هستم که دیگر پایان کار کنسول‌های بازی رسیده است و ما در انویدیا در حال تمرکز بر روی چگونگی کسب و کار بهتر در بازی‌های مبتنی بر سیستم ابری هستیم”.

ایسلر در ادامه می‌گوید: “یکی از دلایلی که ما را ترغیب می‌کند بر روی کسب و کار بازی‌های ابری سرمایه‌گذاری کنیم پایین آمدن هزینه سرورهای بازی و همچنین گستردگی بیشتر اینترنت باند پهن در جهان است و این رویکرد در حال پیشرفت بسیار بیشتر در هر سال است و من فکر می‌کنم سرانجام به نقطه‌ای خواهیم رسید که مردم از هر جایی و فقط با یک رایانه به اکانت خود متصل شده و به بازی‌های مبتنی بر ابرهای دیجیتال با بهترین کیفیت خواهند پرداخت”.

البته بزرگترین مانع در این میان تاخیر در پردازش ابری است که خوب در حال حاضر نیز ایکس‌باکس با یک تاخیر ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌ثانیه در یک تلویزیون استاندارد واکنش نشان می‌دهد و البته با بهبود زیر ساخت دیگر این تاخیرها نیز وجود نخواهد داشت.

در حال حاضر بازی‌های مبتنی بر سیستم ابری به طور متوسط دارای ۱۰ میلی‌ثانیه تاخیر هستند که با همکاری با تولیدکنندگان تلویزیون‌های هوشمند این زمان تاخیر از یک کنسول بازی سنتی بسیار پایین تر خواهد بود.

به هر حال دیگر باید خود را آماده بازی‌های هاردکور بر روی سرویس‌های ابری کنیم هر چند این آمادگی برای هموطنانمان معنای خاصی نخواهد داشت و کاربران عزیز ایرانی باید سالهای سال با سیستم سنتی کنسول در حال دست و پنجه نرم کردن باشند.

چه کسی از فیلتر شدن گوگل ضرر می‌کند؟

همه ما به‌خوبی اطلاع داریم که گوگل و صدها سرویس زیر مجموعه‌ش میلیون‌ها کاربر در جهان دارند و ارائه خدمات رایگان این شرکت به افراد، آن‌را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین برندهای فعال در حوزه اینترنت و خارج از آن کرده است. ماجرای فیلتر شدن این سایت و سرویس جیمیل که به‌عنوان یکی از سرویس‌های برتر عرضه خدمات ایمیلی به کاربران شناخته می‌شود، بازخوردهای مختلفی را در ایران به همراه داشته است.

موضوع فیلتر شدن این دو سایت که دلیل آن بخاطر انتشار فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام عنوان شده است، موجب شده تا دسترسی هزاران کاربر ایرانی به سرویس‌های این شرکت قطع شود. اما به‌نظر شما، مسدود کردن دسترسی کاربران ایرانی به گوگل، راه حل درستی برای اعتراض به این موضوع به‌حساب می‌آید؟ بیایید کمی مسئله را بازتر کنیم.

گوگل از ایران درآمدی ندارد

خیلی‌ها همیشه این فکر را می‌کنند که گوگل چگونه می‌تواند بخش عظیمی از خدمات خود را به‌صورت کاملا رایگان در اختیار افراد قرار دهد در حالی که از آن‌ها پولی را دریافت نمی‌نماید؟ اجازه دهید همین‌جا این موضوع را روشن کنیم که گوگل فقط برای خدمت‌رسانی به ما (ایران) ساخته نشده است! سیاست کلی کسب درآمد گوگل بر اساس تبلیغاتی است که در سرویس‌های مختلف آن به‌نمایش در می‌آیند.

اگر از موتور جستجوی گوگل استفاده کنید، آگهی‌هایی را در اطراف آن می‌بینید. در یوتیوب مطمئنا تبلیغات تصویری و ویدیویی مختلفی را دیده‌اید. این موضوع به همین روال در بیشتر سرویس‌های این شرکت وجود دارند.

به‌دلیل تحریم‌ها و سایر شرایط حاکم در ایران، گوگل امکان درآمد مالی از طریق سرویس رایگانی که در اختیار کاربران ایرانی خود قرار می‌دهد را ندارد. تبلیغات گوگل در ایران فیلتر شده‌اند. امکان خرید از خدمات این شرکت در ایران وجود ندارد و عملا کاربران ایرانی، تنها مصرف‌کننده یک طرفه سرویس‌های این مجموعه به‌حساب می‌آیند.

بنابر این مسدود شدن دسترسی این تعداد کاربر از خدمات گوگل، به همان نسبت بار ترافیکی اضافه این شرکت را از کل آن مجموعه کاهش می‌دهد و این نه تنها به معنی زیان برای گوگل نیست، بلکه می‌تواند هزینه پرداخت شده برای این میزان پهنای باند و نیروی انسانی را در جایی که امکان سود دهی برای خود داشته باشد، هزینه کند.

اعتراض به یک سرویس دیگر، مسدود شدن سایر سرویس‌ها

فیلم مورد اشاره در سرویس یوتیوب منتشر شده است و خوشبختانه دوستان ما، سال‌ها پیش دسترسی به این سایت را از بیخ و بن قطع کرده‌اند و عملا کاربران ایرانی داخل کشور امکان مشاهده مستقیم محتوای داخل این سرویس را ندارند. اما نتیجه اعتراض مسدود شدن سرویس‌های گوگل، قطع دسترسی به موتور جستجو و سرویس ایمیل این شرکت می‌شود!

شاید بد نباشد بدانید که گوگل فقط یک سایت اینترنتی نیست که بتوان با مسدود کردن آن، موجب شکستش شد! اگر قرار باشد گوگل را تحریم کنیم، پس باید با همه خدمات آن مشکل داشته باشیم؛ غیر از این است؟ منطقی باشیم! اگر یوتیوب، موتور جستجو و جیمیل از جمله خدمات این شرکت به حساب می‌آیند، سیستم‌عامل اندروید که در حال حاضر صدها مدل از تلفن‌های هوشمند آن در بازار ایران یافت می‌شود نیز ساخته همان شرکت است. حتی برخی تبلت‌ها و گوشی‌های اسما ایرانی نیز از همین سیستم‌عامل استفاده می‌کنند. پس آیا می‌توان هر آنچه نام و نشان گوگل در آن وجود دارد را حذف کنیم؟ بعید می‌دانم!

کاربردی‌ترها مسدود نشده‌اند

مسئولین فعال به‌خوبی درک کرده‌اند که خدماتی مانند سرویس مترجم گوگل یا Google Translate به‌عنوان خدماتی مفید از سوی این شرکت عرضه شده است که روزانه مورد استفاده صدها هزار دانشجو و کاربر بسیار دیگری در ایران است. بنابر این قطع دسترسی کاربران به آن، تنها موجب ضرر خود آن‌ها می‌شود؛ نه گوگل.

اما همین مسئله برای خدماتی نظیر جستجو و ایمیل نیز صدق می‌کند. کاربری را تصور کنید که قرار است برای جستجو از گوگل استفاده کند. چه کسی می‌تواند جایگزین مناسبی برای گوگل با آن همه صفحات فهرست شده‌اش نام ببرد که کیفیت و خدماتی مشابه آن‌را به کاربران عرضه می‌کند؟

پس ما به‌خوبی می‌دانیم که عدم استفاده از خدماتی که تنها به کاربران سود می‌رسانند، فقط به ضرر آنان تمام می‌شود و این دود به پا شده نهایتا به چشم خودمان خواهد رفت؛ نه گوگل و جای دیگری. هم‌اکنون بسیاری از خبرگزاری‌های داخلی کشور ما در حال استفاده از خدماتی مانند سرویس گوگل آنالیتیکز برای شمارش آمار بازدید کنندگان خود هستند و باور کنید خودمان بیش از همه می‌دانیم که کاربرد محصولات گوگل فقط به یکی دو سرویس ختم نمی‌شود که بخواهیم به‌طور کامل از آن‌ها بگذریم.

نتیجه چه خواهد شد؟

آن‌طور که در خبرگزاری‌های اعلام شده، مسدود شدن گوگل و جیمیل به‌طور موقت اتفاق افتاده است. اما این موقتی بودن معلوم نیست تا کی بیانجامد. با نگاهی ساده به بخش گزارشات شفاف گوگل می‌توانیم ببینیم که هنوز (تا زمان انتشار این مقاله) مودار دسترسی کاربران ایرانی به جیمیل دستخوش تغییرات عجیبی نشده است.

اگر قرار است سرویس مشابه ایرانی در این زمینه‌ها راه‌اندازی گردد، شاید بهتر باشد اجازه دهیم خود کاربران تصمیم بگیرند از کدام‌یک از آن‌ها استفاده کنند و به‌جای تلاش برای قطع کامل دسترسی به یک سرویس بزرگ، کیفیت سرویس تازه خود را افزایش دهیم تا طیف بیشتری از افراد به‌سوی آن جذب شوند.

اگر منصف باشیم خواهیم دانست که احترام به حقوق کاربر ایرانی اینترنت که در حال پرداخت حق اشتراک برای استفاده از خدمات آن است، نه تنها موجب ضرر نمی‌شود، بلکه می‌توان از کنار آن فرصت‌های بهتری را برای فعالیت در این حوزه و بومی‌سازه ایده‌آل برخی خدمات مرتبط در داخل کشور ایجاد کرد و از طرفی، راه‌های بهتری را برای اعتراض به مواردی از این دست پیدا نمود.

فیلتر شدن گوگل و جیمیل در ایران

ماجرا از شب گذشته آغاز شد. ابتدا گزارش‌هایی در برخی از سایت‌های معتبر داخلی منتشر شد مبنی بر اینکه قرار است سرویس‌های اصلی شرکت گوگل، یعنی جیمیل و موتور جستجوی گوگل فیلتر شوند. باور این ادعا سخت بود تا اینکه دبیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه در مصاحبه‌ای با وبگردی 20:30 صدا و سیما ، از فیلتر شدن جیمیل و گوگل طی ساعات آینده خبر داد.

آقای خرم‌آبادی گفت: «پس از وصول درخواست های مردمی برای واکنش در قبال سایت های اهانت کننده و هتاک به ساحت پیامبر اسلام، لحظاتی قبل به این نتیجه رسیدیم که سایت های وابسته به شرکت گوگل که به اصرار خود برای اهانت در سایت یوتیوب (سایت وابسته به گوگل) ادامه میدهند تا اطلاع ثانوی پالایه شوند تا اعتراض ملت ایران را به دست اندرکاران این اقدامات موهن اعلام کنیم.» در ادامه این خبر با فیلترینگ این سرویس ها در سراسر کشور مواجه شدیم.

موضوع اینجا است که ویدیوی موهن توسط یک کاربر در سایت یوتیوب آپلود شده بود و این سرویس نیز سال ها است که در ایران فیلتر شده. حالا چرا باید شاهد فیلتر شدن گوگل و جیمیل باشیم و در کار میلیون‌ها کاربر ایرانی اختلال اساسی ایجاد کنیم؟ واقعیت این است که ضررهای این کار بیشتر از همه متوجه کاربران ایرانی است و نه تنها جلوی رشد علمی را می گیرد، بلکه سبب اختلال جدی در بسیاری از کارها خواهد شد. این کار مانند این است که بگوییم به نشانه اعتراض تلویزیون‌هایمان را می شکنیم و کامپیوترهایمان را خُرد می‌کنیم. جیمیل و دیگر سرویس‌های اینترنتی تنها «ابزارهایی» برای انجام کارها هستند و این کار فقط فرو کردن سر نیزه در پهلوی خودمان است.

امروز صبح این فیلترینگ همچنان ادامه دارد و البته در برخی مناطق موتور جستجوی گوگل در دسترس است. اعتراض به اَعمال موهن، حق همه ما است. ولی از دسترس خارج کردن سرویس‌های کاربردی اینترنت، راه اعتراضی مناسبی به نظر نمی‌رسد.

گوگل فیلم موهن که به حضرت محمد توهین شده است را حذف کرد

شرکت گوگل به دنبال افزایش اعتراض‌های مسلمانان در سراسر جهان نسبت به انتشار فیلم موهن علیه پیامبر اسلام (ص)، این بار دسترسی به فیلم توهین‌آمیز «بیگناهی مسلمانان» را در مالزی حذف کرد.

به گزارش ایسنا، با درخواست دولت مالزی مبنی بر حذف فیلم «بی‌گناهی مسلمانان» شرکت گوگل اعلام کرده است که دسترسی به این فیلم که خشم مسلمانان جهان را برانگیخته است در مالزی ممکن نیست.

در این راستا سخنگوی یوتیوب که متعلق به شرکت گوگل است به خبرگزاری فرانسه گفت که محدودیت دسترسی به این فیلم آماتور و توهین آمیز آغاز شده است.

وی تصریح کرد: وقتی فیلمی قوانین ما را نقض کند ما آن را حذف خواهیم کرد. وقتی ما فعالیت خود را در کشوری آغاز می‌کنیم و فیلمی بر اساس قوانین آن کشور ممنوع است ما نیز آن فیلم را حذف خواهیم کرد.

این اقدام گوگل و یوتیوب پس از آن صورت می‌گیرد که کمیسیون اطلاعات و چندرسانه‌یی مالزی چند روز پیش از شرکت گوگل خواسته بود تا قسمت‌هایی از فیلم «بی‌گناهی مسلمانان» که در یوتیوب منتشر شده است را حذف کند.

گوگل همچنین دسترسی به این فیلم را در کشورهای اندونزی، لیبی، مصر و هند محدود کرده است.

۲۶ واقعیت جالب درباره اینترنت را بدانید

اینترنت دنیای جالبی است، این جهان دیجیتالی که تازه چند سالی است زندگی همه ما را تحت تاثیر خود قرار داده است عجایب و غرایب زیادی دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست. مثلاً آیا می‌دانستید که نخستین دامنه ثبت شده در شبکه اینترنت symbolics.com بوده که در ماه مارس ۱۹۸۵ (اسفند-فروردین ۱۳۶۳) به ثبت رسیده است! در این مطلب که خود برگرفته از اینفوگرافی جمع و جور و خواندنی دیگری است، کوشیده‌ایم تا جالب‌ترین واقعیات پیرامون شبکه اینترنت را گردآوری کنیم، با ما همراهی کنید.

به گزارش ایران ویج ، جالب است بدانید بنا به تخمین کارشناسان امر، ارزش مادی شبکه اینترنت تا پایان سال ۲۰۱۲ تقریباً به ۴ تریلیون دلار خواهد رسید که نسبت به سال پیش از آن با رشدی سه برابری همراه بوده است. هر چه مردمان بیشتری در اقصی نقاط جهان به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند، بر تعداد کاربران درگیر در این شبکه نیز افزوده می‌شود؛ یعنی نه تنها بر تعداد کاربران شبکه‌های متعدد اجتماعی افزوده می‌شود، بلکه تعداد دامنه‌های ثبت شده و سایت‌های اینترنتی نیز زیادتر خواهند شد.

نام‌های دامنه

 نام‌های دامنه ثبت شده تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی به این شرح بوده است، دامنه .com با ۹۵٫۵ میلیون مورد ثبت در صدر و بعد از آن دامنه‌های .net، .org، .info و .biz به ترتیب با ۱۳٫۸، ۹٫۳، ۷٫۶ و ۲٫۱ میلیون مورد، مهمترین پسوندها هستند.
 هر ساله میزان مجموع ارزش دامنه‌های به فروش رفته از مرز ۲۵۰ میلیون دلار می‌گذرد.
 در سال ۲۰۱۲ چیزی در حدود ۱۲۹ میلیون نام دامنه به ثبت رسید.
 طولانی‌ترین نام دامنه عبارتست از:
www.thelongestdomainnameintheworldandthensomeandthensomemoreandmore.com
 شبکه اجتماعی فیس‌بوک نام دامنه FB.com را به قیمت ۹ میلیون دلار خریداری نمود.
 چیزی در حدود ۶۷۶ نام دامنه دو حرفی وجود دارند.

کاربران اینترنت و ایمیل

 تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی حدوداً ۳٫۱ میلیارد حساب ایمیل وجود داشته که ۸۹ درصد از آن را هرزنامه‌ها تشکیل می‌دهند.
 مردم روزانه ۳۰۰ میلیارد نامه الکترونیکی می‌فرستند.
 ۲٫۱ میلیارد کاربر اینترنت در جهان فعالند که ۴۸۵ میلیون نفرشان چینی هستند!
تعداد ابزارهای الکترونیکی متصل به وب، بیش از تعداد انسان‌هاست.
 بیش از ۸۳ میلیون گوشی هوشمند تلفن متصل به وب وجود دارد.

خندانک‌ها، تصاویر و آگهی‌ها

 نخستین خندانک توسط کوین مکنزی در ۱۹۷۹ میلادی ایجاد شد.
 نسل بعدی خندانک‌ها را می‌شد به صورت واضح‌تری درک کرد.
 شرکت AT&T نخستین کادر آگهی (۶۰*۴۶۸ پیکسلی) را در سال ۱۹۹۴ از HotWire خریداری نمود.
 تنها ۳۰ ثانیه آگهی Superbowl در سال ۲۰۱۲ میلادی ۳٫۵ میلیون دلار قیمت دارد.
 هزینه آگهی‌های فیس‌بوک به ازای هر ۱۰۰۰ بازدید عددی بین ۲ تا ۸ دلار است.
 تا اواسط ۲۰۱۱ میلادی بیش از ۱۰۰ میلیارد تصویر تنها در شبکه اجتماعی فیس‌بوک قرار گرفته است.
 بیش از ۴٫۵ میلیون عکس روزانه در سایت فلیکر آپلود می‌شود.

رسانه‌های اجتماعی و فایل‌های ویدئویی

 در سال ۲۰۱۱ کاربران فعال توئیتر به بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر رسیده است.
 روزانه بیش از ۲۵۰ میلیون توئیت ارسال می‌شوند.
 تعداد وبلاگ‌های وردپرس در پهنه بی‌کران وب بیش از ۷۰ میلیون است.
 بیش از ۲٫۵ میلیارد نفر در شبکه‌های اجتماعی گوناگون عضو هستند.
 در هر دقیقه ۴۸ ساعت فیلم به یوتیوب بارگذاری می‌شود.
 تاکنون بیش از یک تریلیون قطعه ویدئویی در یوتیوب بازدید شده است.
 ایالات متحده تقریباً ۷۷ درصد از بازار یوتیوب را از آن خود کرده است.