آرشیو برای آگوست 19th, 2012

تبلت‌های Galaxy Tab 10.1 و Galaxy Tab 7.0 Plus به اندروید ۴ بروز می‌شوند

Galaxy Tab

Galaxy Tab

سامسونگ بالاخره دو تبلت محبوب Galaxy Tab 10.1 و Galaxy Tab 7.0 Plus را به اندروید ۴ یا ساندویچ بستنی دوست داشتنی گوگل بروز خواهد کرد. اما این بروز رسانی فعلا برای کاربران امریکایی ارائه نخواهد شد. انتظار می‌رود بروز رسانی تبلت‌های Galaxy Tab 7.7 و Galaxy Tab 8.9 نیز در آینده نزدیک ارائه گردد.

خبر ارائه اندروید ۴ برای دو تبلت سامسونگ خوشحال کننده است اما تاخیر طولانی مدت در عرضه نسخه‌های جدید اندروید همواره موجب نارضایتی کاربران شده است. سامسونگ در حالی خبر از ارائه اندروید ۴ را می‌دهد که گوگل نسخه ۴.۱ اندروید را با چندین قابلیت جذاب و دوست‌داشتنی منتشر کرده است. در این شرایط حتی مشخص نیست که بروز رسانی به نسخه ۴.۱ اندروید در دستور کار سامسونگ قرار داشته باشد.

روند مایوس کننده ارائه بروز رسانی به نسخه‌های جدید اندروید توسط تولیدکنندگان، روز به روز آزار دهنده‌تر می‌شود و بسیاری از منتقدین بزرگترین ایراد اندروید را نیز در همین موضوع می‌دانند. تنها محصولاتی که به سرعت بروز می‌شوند محصولات خود گوگل یعنی تلفن‌ و تبلت‌های Nexus هستند.

اما خبر خوب این است که گوگل وعده داده از این پس ۲ یا ۳ ماه قبل از انتشار نسخه جدید اندروید آن را در اختیار تولید کنندگان قرار دهد تا بتوانند بسته‌های بروز رسانی را برای محصولات خود آماده کنند. یعنی شاید زمان عرضه اندروید ۵ تعداد بیشتری از ابزارهای اندرویدی به این نسخه از سیستم‌عامل گوگل بروز شوند.

 

رمز استخدام شدن در گوگل چیست؟

رمز استخدام شدن در گوگل چیست؟

کارکردن در شرکت بزرگی چون گوگل آرزوی بسیاری در این کره خاکی است. اما آیا هیچ آشنایی با روند جذب نیروی انسانی در این کمپانی میلیون دلاری دارید؟ آیا می‌دانید چند مرحله آزمون و چه مواردی را باید از سر بگذرانید تا در این غول جستجوگر اینترنتی به کار مشغول شوید؟ پس اگر هنوز بیکارید این مقاله را دنبال کنید شاید که بارقه امیدی برایتان باشد!

برای آنکه از رمز و راز کار در کمپانی گوگل سر در بیاوریم با ویلیام پوندستون، خالق آثار پرفروشی چون «آیا برای کار در گوگل به میزان کافی باهوش هستید؟»، «چطور کوه فوجی را جابجا کنیم؟» (برترین کتاب غیرداستانی کتابفروشی آمازون در سال ۲۰۰۵) و «فرمول موفقیت در آینده» مصاحبه‌ای را ترتیب داده‌ایم. وی که برای نشریاتی چون نیویورک تایمز، هارپرز، هاروارد بیزینس ریوویو و ویلج ویس نیز به طور مرتب ستون‌نویسی می‌کند از راهکارهای پشت سر گذاشتن مراحل سخت مصاحبه شغلی گوگل می‌گوید:

دشوارترین پرسش آن‌ها در جلسه مصاحبه چیست؟

خب، سوال سخت این است که «با توجه به سری اعداد روبرو، جای خالی را پر کنید: ۱۰، ۸، ۲۰، ۵۰، ۱۶و…» این پرسش از آن جهت دشوار است که درک ترفند طراح سئوال قدری دشوار است و در حقیقت اندوخته‌های مدرسه و دانشگاه در اینجا به کارتان نمی‌آید. لازم است تا مسئله را از بالا بنگرید و اعداد را یک به یک از نگاهی خلاقانه‌تر مورد بررسی قراردهید. آنگاه متوجه می‌شوید ترتیب چینش آن‌ها درست بر اساس تعداد حروف تنظیم شده است. در واقع اگر هر یک از این اعداد را به حروف بنویسید، خواهید دید که ترتیب آن‌ها با توجه به تعداد کاراکترهای سازنده‌شان است، پس مجهول ما باید کلمه‌ای باشد هفت حرفی که احتمالا یکی از جواب‌های صحیح عدد ۲۵ (بیست [و] پنج!) خواهد بود.

کلاً چند مرحله مصاحبه در نظر گرفته شده و عموماً چه تعداد از علاقه‌مندان تا راند نهایی دوام می‌آورند!؟

علاقمندان به همکاری در شرکت گوگل لازم است تا در پنج مرحله مصاحبه شرکت کنند. البته این عددی قطعی نیست و با توجه به سیاست‌های کاری بخش نیروی انسانی شرکت ممکن است تغییراتی را به خود ببیند. در واقع «هوشمندی متقاضیان» حائز اهمیت بوده و هر شخصی با توجه به ضریب هوشی که دارد نسبت افراد دیگر متمایز می‌شود. پس از گذراندن این پنج مرحله، نتایج حاصله تحلیل شده و مقدار عددی امتیاز برای هر فرد در نظر گرفته می‌شود. علی رغم این که کلیه علاقمندان به همکاری باید از این مراحل گذر کنند، ممکن است استثنائاً افرادی که در مراحل نخستین فاقد شرایط اولیه هستند، از کل روند همکاری کنار گذارده شوند.

برای اینکه از پس پرسش‌های مطرح شده در این مصاحبه‌ها بر آییم به چه نوع هوشمندی نیاز داریم؟

لازم است تا فرد لایق و باهوشی باشید چرا که در حوزه‌های گوناگونی هوشمندی‌تان ارزیابی خواهد شد. مصاحبه کنندگان گوگل می‌کوشند تا سوالاتی مطرح نمایند که ابتدا حوزه کاری شما را به خوبی بسنجد. سپس میزان مهارتتان را در حوزه‌های کاری نامرتبط ارزیابی کرده و در آخر میزان خلاقیت فرد را برای رسیدن به پاسخ، مورد آزمایش قرار می‌دهد. تمامی سوالات مطرح شده در همین حد و اندازه است.

چطور از پس سوالات این پنج مرحله برآمده و موفق شویم؟

howto-work-in-google-will-poundstoneتنها دادن «پاسخ درست» کافی نیست. گوگلی ها بیش از آنکه به جواب بنگرند به راه حل‌های شما توجه دارند و می‌خواهند از روند فکری و ذهنی‌تان سر در بیاورند. در واقع آنچه که ارزشمند است تفسیر کلی است که از کار در ذهن می‌پرورانید. جالب اینکه به دلیل دشواری قابل توجهی که این سوالات دارند، عموماً نخستین راه حل و پاسخی که به ذهن متقاضیان خطور می‌کند، صحیح نیست.

لازم است تا با بهره گیری از تکنیک‌های ذهنی همچون «طوفان ذهنی» (Brainstorm) تفکرات خویش را متمرکز کرده و شاخ و برگ‌های اضافی آن را بزنید، حال باید با توجه ویژه به پاسخ نهایی فکر کنید و در آخر به نتیجه درست، دست پیدا کنید. در واقع آنچه که مطلوب نظر آن‌ها نیست همانا رها کردن پاسخ و انجام ناقص امور است.

چه افرادی بهتر است به فکر کارکردن در گوگل نباشند؟ چرا؟

گوگل به روشنی اظهار می‌دارد که به دنبال افرادی برونگرا است و از آنجا که شرکت بر پایه‌ همکاری‌های مشترک بنا نهاده شده، چنین رویکردی را می‌توان حتی در دفتر مرکزی آن (که کمتر دارای محیط‌های خصوصی است) نیز به وضوح رصد نمود. در واقع همه در گوگل جزئی از یک تیم بزرگ هستند که با هم کار می‌کنند و هر زمان که به تنهایی احتیاج پیدا کنند، می‌توانند به یکی از اتاق‌های کنفرانس رفته و آنجا خلوت گزینند. در حقیقت آن دسته از مهندسان و برنامه‌نویسان نابغه‌ای که تمایل دارند به تنهایی یک پروژه را به اتمام برسانند و از کم‌ترین سطح روابط عمومی و تعامل با دیگران برخوردارند (افرادی که حضور دیگران موجب حواس‌پرتی‌شان می‌شود و از چنین محیط‌هایی بیزارند) بهتر است قید گوگل را زده و در جای دیگری به فکر کسب معاش برای اهل و عیال باشند.

آشنایی با کپچا و سرویس ایرانی کپچافا

کپچافا

کپچافا

قطعا تاکنون هنگام ارسال نظر خود در یک وب سایت خبری، ورود به سامانه پورتال دانشگاه، انجام پرداخت اینترنتی از طریق درگاه‌های یکی‌ از بانکهای کشور و بسیاری جاهای دیگر به مجموعه‌ای از حروف انگلیسی‌ در هم ریخته که به شکل عجیبی‌ کج و ناواضح شده‌اند برخورد کرده‌اید. وظیفه این سرویس امنیتی که آنرا کپچا می‌نامند و محصول دانشگاه کارنگی ملون بوده تمیز دادن انسان از ماشین در هنگام برخورد با یکی‌ از فرم‌های ذکر شده است. در صورت آنکه کپچا تشخیص دهد که یک ربات اینترنتی قصد پر کردن فرم مذکور را دارد، اجازه ادامه روند را نداده و بدین طریق از اسپم کردن، هک و سایر حملات اینترنتی جلوگیری می‌کند.

یک جستجوی ساده در مورد کپچا (Captcha) به شما نشان می‌دهد که عمده مشکلی‌ که کاربران با کپچا‌ها دارند ناشی‌ از پیچیدگی‌ زیاد آنها می‌باشد که کار خواندن آن‌را حتی برای انسان‌ها نیز دشوار کرده است.

به تازگی محصولی در محیط وب ارائه شده است که سازندگان آن نام کپچافا را بر آن نهاده‌اند. در واقع کپچافا یک سامانه کپچا فارسی است. محصولی که با ظرافت ضعف‌های کپچا را شناسایی کرده و نه تنها در سامانه خود آنها را بر طرف کرده بلکه طراحی کاملا پارسی را به کاربر خود ارائه می‌دهد. در کپچافا شما نیاز ندارید که لغات بی‌‌معنی‌ و به شدت در هم ریخته لاتین را وارد کنید، در عوض به وارد کردن لغات با معنی فارسی می‌پردازید که به میزان بسیار کمتری دچار کجی و ناواضحی شده‌اند.

captchafa

استفاده از لغات با معنی‌ و میزان اندک ایجاد ناواضحی‌ها و کجی‌ها این امکان را فراهم می‌کند که کاربر به راحتی و بدون هیچ گونه زحمتی بتواند کپچافا را خوانده و وارد کند. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که هر دو این عوامل، یعنی‌ ایجاد حداقل کجی‌ها به اضافه استفاده از لغات معنی‌ دار می‌تواند امنیت سامانه را  تهدید کند؟  تیم کپچافا معتقد است که با توجه به ساختار زبان فارسی، حروف برای اینکه یک لغت را تشکیل دهند باید به همدیگر چسبیده باشند و این پتانسیل منجر به تاثیر گذاری تغییر شکل حروف به روی حروف همسایه می‌شود. ویژگی‌ که اجازه می‌دهد تا با ایجاد میزان اندک کجی ها، کپچافا همچنان در مقابل OCR‌ها از امنیتی بسیار بالایی برخوردار باشد. توجه به این نکته می‌تواند ارزشمند باشد که در زبان لاتین حروف از همدیگر جدا نوشته می‌شوند و این واقعیت بستری است که در آن با استفاده از الگوریتم‌های جدا سازی اشیا در تصویر می‌توان به راحتی‌ حروف را از هم جدا کرده و سپس به وسیله الگوریتم‌هایی مانند محاسبه حداقل تغییر بر اساس شکل اشیا آنها را تشخیص داد. همانطور که اشاره شد، از آنجایی که‌در زبان فارسی حروف به یکدیگر متصل هستند، تشخیص مرز میان آنها توسط ابزارهای OCR، مخصوصا در حالتی‌ که تغییر شکل رخ داده باشد کار بسیار بسیار دشواری است.در واقع خواندن کپچافا برای کاربران ایرانی ساده و برای ابزارهای ضدامنیتی بسیار مشکل است.

وب سایت www.captchafa.com، در حال حاضر این محصول می‌تواند به وب سایت‌هایی که با زبان پی اچ پی، هاست شده‌اند خدمت بدهد، خدماتی که کاملا رایگان می‌باشد. ایشان همچنین از کاربران و افرادی که مایل به طراحی افزونه و یا امکان استفاده از کپچافا روی بستر‌ها و تکنولوژی‌های مختلف هستند نیز دعوت به همکاری کرده‌اند تا به توسعه این محصول بپردازند. جالب اینجاست که فقط چند روز پس از انتشار اخبار کپچافا در محیط وب علاقه مندن به این سامانه، افزونه وردپرس و امکان استفاده از کپچافا برای ASP.NET را طراحی کرده‌اند.

به هر حال اگر صاحب وب‌سایت و یا وبلاگ هستید و از سرویس‌های کپچا خارجی استفاده می‌کنید شاید بد نباشد سرویس وطنی را نیز آزمایش و استفاده نمایید.

می‌توان پیش بینی کرد که در صورتیکه توسعه دهندگان وب فارسی از این سامانه حمایت کرده و از آن استفاده کنند، به زودی بتوانیم لذت پارسی‌ دیجیتال را به شیرینی‌ لمس کنیم.

۱۳ واقعیت شگفت‌انگیز در مورد کاوشگر کنجکاوی مریخ

فرود کاوشگر  Curiosity (کنجکاوی) به سطح مریخ، یک موفقیت بی‌نظیر به شمار می‌رود و به همین دلیل اخبار فراوانی پیرامون این موضوع منتشر می‌شود. در همین راستا سوالات زیادی نیز در ذهن مردم شکل گرفته است، به طور مثال اینکه دقیقا هدف ساخت و ارسال این کاوشگر چیست؟ یا این ربات چقدر پیشرفته است و چه امکانات خارق‌العاده‌ای دارد؟ ما در ادامه مقاله تعدادی از واقعیت‌های تعجب‌آور در مورد این کاوشگر و ماموریت‌اش را گردآوری کرده‌ایم،

۱. فرود بدون مشکل برروی مریخ

مطمئنا از اهمیت این ماموریت و سفر خارق‌العاده این ربات کاوشکر آگاه هستید. اینکه انسان یک ربات به این بزرگی را بر روی سطح کره مریخ که 350 میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد قرار داده است، بدون اینکه صدمه‌ای به آن وارد شود، دست‌آورد بزرگی است.

۲. نام آن را یک دانش‌آموز کلاس ۶‌ام تعیین کرده است

نام این کاوشگر در یک مسابقه نام‌گذاری دانش‌آموزی در سال 2008، توسط لابراتوار علمی مریخ ( Mars Science Laboratory) انتخاب شد. نام منتخب Curiosity یا کنجکاوی که توسط NASA انتخاب شد، رویای یک دانش آموز کلاس ششمی در لنکسای ایالت کانزاس بوده است.

۳. هزینه تخمین زده‌ شده ۱ میلیارد دلار، هزینه نهایی ۲.۵ میلیارد دلار

هزینه پروژه کاوشگر کنجکاوی توسط NASA یک میلیارد دلار تخمین زده شده بود. و زمان پرتاب این کاوشگر نیز سال 2009 و فرود آن بر روی مریخ، سال 2010 برنامه ریزی شده بود. اما مشکلات بوجود آمده و تاخیرهای گوناگون که عمدتا برای تست و آزمایش بیشتر و اطمینان حاصل کردن از موفقیت این ماموریت به وقوع پیوستند،  باعث شدند که هم زمان بیشتری صرف گردد و هم بودجه بیشتری خرج شود تا جایی که نهایتا هزینه کاوشگر مریخ به حدود ۲.۵میلیارد دلار رسید.

۴. نزدیک به یک تن وزن دارد

la-fi-mo-mars-landing-power-source-20120805-001

جرم این کاوشگر در حدود ۹۰۰ کیلوگرم است که معادل یک ماشین مینی کوپر می‌باشد.

۵. فرود آن بسیار سریع اتفاق افتاد

کاوشگر کنجکاوی با سرعت 21,243 کیلومتر در ساعت وارد جو مریخ شد. اما سرعت رسیدن این کاوشگر به سطح مریخ در حدود 12,800 کیلومتر در ساعت بوده است. البته این موضوع برای مهندسان ناسا تعجبی نداشت، ولی فرود این کاوشگر یک دقیقه دیرتر از برنامه به انجام رسید. مهندسان ناسا فرایند فرود را “هفت دقیقه‌ی وحشت” نام‌گذاری کرده بودند.

۶. اما حالا که روی سطح مریخ است سرعتش بسیار کند است

این کاوشگر قرار است در طول ماموریت 2 ساله خود در مریخ کلا بین 5 تا 20 کیلومتر مسافت را بپیماید و حداکثر میانگین سرعت آن نیز 0.0012 کیلومتر در ساعت خواهد بود.

۷. انرژی اتمی

برای ناسا انرژی خورشیدی به اندازه کافی قابل اعتماد نبود. راه حل؟ انرژی هسته‌ای. یک ژنراتور رادیوایزوتوپ ترموالکتریک چند مرحله‌ای که مخصوص این کاوشگر طراحی و ساخته شده است وظیفه تامین انرژی را برعهده دارد. این ژنراتور به اندازه‌ای دی‌اکسید پلاتونیوم دارد که می‌تواند انرژی این کاوشگر را تا 14 سال تامین کند، البته ماموریت این کاوشگر تنها 23 ماه طول خواهد کشید.

Multi-Mission-Radioisotope-Thermoelectric-Generator

۸. دوربین ۲ مگاپیکسلی

قدرت تفکیک دوربین‌های CCD این کاوشگر حداکثر 2 مگاپیکسل است!  شاید از خود بپرسید که چرا ناسا یک دوربین حرفه‌ای D800E با 36 مگاپیکسل سنسور CMOS را روی این کاوشگر 900 کیلویی که یک راکتور هسته‌ای با قابلیت تامین انرژی برای مدت 14 سال را در خود دارد، نصب نکرده است.

Mastcam-34

پاسخ اول در محدودیت میزان اطلاعاتی است که در طول یک روز این کاوشگر با کمک ماهواره‌های حول مریخ می‌تواند به زمین ارسال کند که کل آن 250 مگابیت در روز است، و همه آن هم به عکس‌های گرفته شده اختصاص نمی‌یابد و بخشی از پهنای باند به اطلاعات دیگر جمع‌آوری شده اختصاص می‌یابد. این پهنای باند معادل یک عکس خام دوربین D800E است.

دلیل بعدی اطمینان از یک تکنولوژی در شرایط سخت است، از عوامل مهم دیگر می‌توان به راحت بودن مهندسان ناسا با کارکردن و کدنویسی برروی این سنسور CCD ساخت کداک، اشاره کرد.

۹. قدرت پردازش کامپیوتر این کاوشگر ضعیف‌تر از آیفون 4S است

قدرت پردازش آیفون 4 اس 4 برابر پردازنده اصلی این کاوشگر است (به منظور رضایت همه خوانندگان ، گالاکسی اس 3 نیز دو برابرآیفون 4 اس قدرت پردازش دارد که می‌شود 8 برابر کاوشگر کنجکاوی ). کاوشگر مریخ مجهز به یک پردازنده 200 مگاهرتز و 2 گیگابایت اس اس دی است. پس برای چه ناسا یک پورت 30 سوزنی مخصوص آیفون درست نکرد و آیفون را روی آن قرار نداد؟ (دوربین آن هم 8 مگاپیکسل است و کیفیت مناسبی دارد) خوب پاسخ ساده است، این دستگاه‌ها برای 2 سال همزیستی کنار یک منبع رادیو‌اکتیو ساخته نشده‌اند و اینکه بگوییم تلفن‌های هوشمند از این کامپیوتر چند میلیون دلاری ناسا بهتر هستند، کم لطفی کرده‌ایم. از طرفی تنها معیار سرعت در پردازنده فرکانس آن نیست. در ضمن این کاوشگر کامپیوتر‌های مقاوم مشابهی را بصورت رزور دارد، که در زمان بروز مشکل برای کامپیوتر اصلی، کنترل امور را بدست می‌گیرند.

۱۰. ماموریت کاوشگر کنجکاوی، یافتن موجود زنده برروی مریخ نیست، تنها به دنبال نشانه‌های حیات است

red-planet-6-610x275

ماموریت اصلی کاوشگر کنجکاوی یافتن عناصر اساسی برای حیات است، مانند کربن، نیتروژن، فسفر، سولفور و اکسیژن. با کمال تعجب این کاوشگر قادر به بررسی فسیل ها و یا جانواران میکروسکوپی  نیست و تجهیزاتی بدین منظور بر روی آن نصب نشده است. یعنی اگر یک موجود فضایی روی زمین از کنار این کاوشگر رد شود شاید حتی عکسی نیز از آن نگیرد.

اگر کاوشگر کنجکاوی مواردی را یافت که ناسا به دنبال آن است، این سازمان ماموریت دیگری طرح ریزی خواهد نمود تا نمونه‌های از خاک و سنگ‌های روی مریخ را به زمین آورده و مورد بررسی قرار دهد.

۱۱. ابزارهای قدرتمند

msl-curiosity-rover-science-instruments

درست است که کاوشگر کنجکاوی پر از تجهیزات خسته کننده علمی و تخیلی مانند ۱۷ دوربین، سیستم پیشبینی هوا، یک آزمایشگاه شیمی قابل حمل و یک تشخیص دهنده تشعشعات رادیواکتیو است. اما یک دست رباتیک به قابلیت دریل کردن و از همه مهم‌تر یک لیزر که توانایی نابودی سخره‌ها را تا فاصله 7 متری دارد نیز در آن وجود دارد. شاید این موارد برای کارهای علمی روی این ربات قرار داده شده باشند، اما جنبه هیجان انگیز آن بیشتر جلوه می‌کند.

۱۲. فرود دقیق

کاوشگر کنجکاوی کنار یک کوهستان در منطقه‌ای به نام گیل کارتر، دقیقا روی هدف فرود آمد. ناسا قبلا یک فضای 12 تا 16 مایلی را به عنوان محل فرود، هدف قرار داده بود، اما در ماه ژوئن باز هم آن را به دلیل دقت بیشتر به نصف کاهش دادند.

۱۳. چه به سر لندر آماد

Mars-attacks

لندر (Lander) فضاپیمایی است که به فرود کنجکاوی کمک نموده ولی معلوم نیست خود آن در چه محلی سقوط کرده است. ناسا اعتقاد دارد که این دقیقا طبق برنامه بوده است و نباید این جت پک در محل ماموریت کنجکاوی قرار می‌گرفت. اما به این موضوع فکر نکردند که ممکن است این تجهیزات به دست نااهل بیافتد.

تبلت بعدی اسوس: TF500T

اطلاعات مختصر درز کرده از FCC نشان می‌دهد که تبلت بعدی اسوس با نام TF500T به زودی راهی بازارها خواهد شد. در ادامه اطلاعات کوتاه به دست آمده را مطالعه نمایید.

TF201 اسوس را به خاطر دارید؟ TF300 و TF700 را چطور؟ تبلت بعدی اسوس TF500 خواهد بود. تصویری که از FCC (کمیسون فدرال ارتباطات آمریکا) درز کرده اطلاعاتی جزئی از ترنسفورمر بعدی را نشان می‌دهد. هنوز اطلاعات دقیقی درباره آن نداریم و متاسفانه تنها چیزی که در مورد آن می‌توانیم بگوییم آن است که WiFi، HDMI و یک میکروفون دارد.

با توجه به نام این مدل می‌توانیم حدس بزنیم که این تبلت احتمالا یک محصول میان قیمت و از لحاظ کیفیت و امکانات چیزی بین مدل‌های Prime و Infinity خواهد بود. در هر صورت باید منتظر بمانیم تا ببینیم که ترنسفورمر جدید چه ویژگی‌هایی خواهد داشت.

شما نیز نظرتان را با ما در میان بگذارید.

۱۰ کاری که در “فیس‌بوک” نباید انجام داد

می‌خواهید درپرطرفدارترین شبکه‌ی اجتماعی جهان کاربر آداب‌دانی باشید که باعث آزار و مزاحمت دیگران نمی‌شود؟ این چند نکته ساده و مهم را که سایت‌های فن‌آوری توصیه می‌کنند، رعایت کنید.

حالا دیگر کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که اهل وب‌گردی و جهان مجازی باشد و عضو “فیس‌بوک” نباشد. خیلی‌ها دیگر به جای ردوبدل کردن شماره تلفن و ایمیل، اول اسم یکدیگر را در فیس‌بوک جست‌وجو می‌کنند و برای هم درخواست دوستی می‌فرستند.

شمار بیشتری از کاربران هم حالا در فیس‌بوک است که از حال و احوال دوستان خود در سراسر دنیا باخبر می‌شوند و حال و روز خود را قبل از هرکجا، در فیس‌بوک استاتوس می‌کنند.

فیس‌بوک هم مثل هر جامعه‌ی بزرگ دیگری کم کم قاعده و آداب خودش را پیدا کرده است. اگر می‌خواهید کاربر آداب‌دان و معقول این جامعه‌ی مجازی باشید که فعالیت‌هایش برای دیگران دردسر ندارد و موس کامپیوتر دوستان‌تان روی دکمه‌ی “هاید” کلیک نمی‌کند تا فعالیت‌های شما از چشم‌شان دور شود، نکته‌های زیر را که سایت فن‌آوری “بازفید” و “مشبل” توصیه می‌کنند، رعایت کنید:

– مدام “چک این” نکنید

فیس‌بوک ایده‌ی “چک این” را که به شما امکان می‌دهد تا روی نقشه مشخص کنید که الان دقیقن کجا هستید، برای این به راه انداخت که به تعامل شما با دوستان‌تان دردنیای واقعی کمک کند. دوستان شما می‌توانند ببینند الان در کدام کافه و رستوران هستید تا اگر مایل بودید به شما ملحق شوند. اما اگر مدام از این امکان فیس‌بوک استفاده کنید و بنویسید که الان در اتاق خوب هستید، الان در حمام، چند دقیقه بعد آشپزخانه، نه تنها “اجتماعی و جالب” نیست که آزاردهنده هم هست. این گزینه قرار نیست برای وارد شدن به “خانه خودتان” استفاده شود!

– عکس‌هایتان را آنقدر دستکاری نکنید که دیگر قابل تشخیص نباشید

فیس‌بوک تا حد زیادی حول این ایده شکل گرفت که کاربران تصویر ایده‌آل یا بهتری از خودشان را عرضه کنند. با این نگاه عجیب نیست که خیلی‌ها به دنبال بهترین پرتره از خودشان باشند تا عکس پروفایل آن‌ها شود. اما قرار نیست این تصویر آنقدر با فتوشاپ دست‌کاری شود که دیگرچندان شبیه به خود واقعی کاربر نباشد.

این‌که نور قرمز فلش در مردمک چشم‌تان را با فوتوشاپ ویرایش کرده و حذف کنید یک چیز است، و این‌که رنگ چشم‌ و پوستتان را با فوتوشاپ تغییر بدهید یک چیز دیگر! عکس‌های شما بهتر است شبیه خود واقعی شما باشند، نه شبیه چیزی که نیستید.

– همه دوستان‌تان را دعوت به بازی‌های آنلاین فیس‌بوکی نکنید

اگر با کسی مراوده‌ای در دنیای واقعی ندارید یا مدت‌هاست که با دوستی اصلا حتا چت هم نکرده‌ا‌ید یا آن‌ها هیچ اطلاعی از علاقه شما به بازی‌های آنلاین ندارند، هیچ دلیلی وجود ندارد که برای آن‌ها دعوت به انواع و اقسام بازی‌های آنلاین را بفرستید. شاید آن‌ها اصلا هیچ علاقه‌ای به هیچ نوع بازی آنلاین ندارند و این کار شما فقط مزاحمت است.

 

– به “سوال‌های مخفی” درباره‌ی دوستان جواب نداده و روی دیوارشان منتشر نکنید

فکر کنید با کسی سه سال قبل یک دوره کارآموزی مشترک داشتید. بعد حالا می‌روید با افزونه‌ی “سوال‌های مخفی” به سوالی درباره ظاهر یا شخصیت او که اصلا هم شناخت عمیق و دقیقی ندارید پاسخ می‌دهید. روی دیوار فیس‌بوک او هم نوشته می‌شود که فلان دوست شما به سوالی مخفی درباره شما جواب داده است، روی این لینک کلیک کنید تا جواب را ببینید. خودتان را جای او بگذارید، چه حسی به شما دست می‌دهد جز این‌که با یک آدم بیکار و مزاحم روبرو هستید؟

بیشتر کاربران هیچ‌وقت روی این لینک‌ها و افزونه‌ها کلیک نمی‌کنند و فقط در نگاه آن‌ها سطح استفاده شما از فیس‌بوک در این حد برآورد می‌شود و این کارها در قضاوت کلی نسبت به شما تاثیر ناخوشایندی خواهد گذاشت.

– برای کسی که یک بار شما را از لیست دوستانش حذف کرده، دوباره درخواست دوستی نفرستید

اگر مطمئن هستید که با کسی دوست فیس‌بوکی بودید و حالا دیگر اسم شما در لیست دوستان او نیست، یک توضیح و جواب بیشتر ندارد. او شما را از لیست دوستان خود حذف کرده است. متاسفم! خوشایند نیست اما این اتفاق برای همه ما می‌‌افتد. اما بهتر است حقیقت را بپذیرید. کاربران درباره‌ی پروفایل شخصی خود اهل “چانه‌زنی” نیستند و قرار هم نیست که باشند. یکی شما را از لیست دوستان خود بیرون کرده است، حقیقت را بپذیرید و دوباره هی درخواست دوستی نفرستید.

– مدام وضعیت تاهل خود در فیس‌بوک را تغییر ندهید

خب این کار را اگر ۱۵ ساله هستید یا دوست دارید دیگران خیال کنند که ۱۵ ساله هستید انجام دهید. به خصوص مدام وضعیت تاهل خودتان را از “مجرد” به ” پیچیده” و برعکس تغییر دهید! حواستان باشد که برای بیش‌تر کاربران فیس‌بوک مشکلات شخصی شما در رابطه‌هایتان چندان جذاب نیست و قرار نیست صفحه‌ی آن‌ها را با اخبار مداوم وضعیت تاهل خود پر کنید.

 

– وقتی وضعیت تاهل دوستان‌تان به “مجرد” تغییر می‌کند، نظر ندهید

وقتی وضعیت تاهل دوستی بعد از جدایی از دوست پسر/ دوست دختر یا همسر به “مجرد” تغییر پیدا می‌کند، معمولا خود این اتفاق برای او غم‌انگیز است. اما این‌که شما بروید و نظرهایی مثل “اوه خدای من! چرا؟ چی شده” زیر این تغییر وضعیت تاهل بنویسید، به مراتب ناخوشایندتر است. اگر می‌خواهید با دوستی درباره‌ی جدایی‌اش همدردی کنید، این کار را به شکل “خصوصی” در مسیج یا ایمیل انجام دهید. نه این‌که در بخش نظرات فیس‌بوک جلوی چشم همه سوال‌های خصوصی مطرح و اعلام همدردی کنید.

– برای نوزاد تازه متولد شده‌ی خود شناسه‌ی فیس‌بوک نسازید

همه حق دارند هرچیزی را در فیس‌بوک به شرطی که مطابق قوانین فیس‌بوک باشد به اشتراک بگذارند و منتشر کنند. زیر سیزده سال‌ها حق عضویت در فیس‌بوک ندارند و شما با ساختن شناسه‌ی کاربری برای بچه‌های خود که هیچ درکی از اینترنت و فیس‌بوک ندارند، عملا این قوانین را نقض می‌کنید.

انتشار ناگهانی تعداد زیادی عکس از هر حرکت کوچک بچه‌تان نیز جالب نیست، یادتان نرود دیگران بچه شما را اندازه شما دوست ندارند و برای آن‌ها کوچک‌ترین حرکت نوزاد شما جالب نیست.

– با همسر خودتان از یک شناسه‌ی کاربری مشترک استفاده نکنید

اگر حتا نمی‌توانید یا نمی‌خواهید شبکه‌ی دوستان و آشنایان و علایق خودتان را جدای از همسرتان داشته باشید، باید این حقیقت را قبول کنید که تماشای این نوع رابطه برای خیلی‌ها اصلا جذاب نیست. اگر قرار است با همسرتان از یک شناسه استفاده کنید، بهتر است اصلا شناسه‌ای نداشته باشید. .

– دوستان‌تان را روی عکس‌ها و مطالبی که به آن‌ها مربوط نیست “تگ” نکنید

برای جلب توجه مخاطب بی‌جهت اسم او را در نظرها، نوشته‌ها و عکس‌هایی که ربط مستقیمی به او ندارد، تگ نکنید. لابد تا الان متوجه شدید که بلافاصله بعد این کار بسیاری از کسانی را که تگ کرده‌اید، تگ روی نام خود را حذف می‌کنند. دوستان‌تان اگر استاتوس و نوشته‌ها و عکس‌های شما برایشان جالب باشد لایک می‌زنند و اگر نظری داشته باشند، نظرشان را می‌نویسند. در فیس‌بوک نباید و نمی‌توان به زور توجه دیگران را جلب کرد.

میراث درگذشتگان برای آیندگان در فیس‌بوک

در گذشته می‌گفتند از کسی که از میان ما می‌رود، تنها خاطره‌ای باقی خواهند ماند. امروز با تحولات دنیای مجازی این گفته دیگر معتبر نیست.خانواده‌ای در آلمان با به روزکردن فیس‌بوک پسرشان پس از مرگ او یادش را زنده نگه می‌دارند.

کسی که از میان ما می‌رود، چه بخواهد و چه نخواهد، فیلم‌ها، گالری‌های عکس، ایمیل و بسیاری از محصولات دنیای مدرن را از خود به یادگار می‌گذارد. اگر شخصی در زمان زندگی‌اش عضو شبکه‌های اجتماعی بوده باشد، اوضاع پیچیده‌تر نیز خواهد شد.

اما با این انبوه از میراث دیجیتال درگذشتگان چه باید کرد؟ آیا باید این میراث به احترام آن‌ها از بین بروند و یا اتفاقا به عنوان یادگاری حفظ شوند؟

نمونه‌ای از حفظ خاطرات به شکل دیجیتال

خانواده‌ی باوم‌گارتن در آلمان تصمیم گرفت‌، مورد دوم را اجرا کند و خاطراتی که از پسرشان در دسترس بود را نگهداری کند. توماس، پسر ۲۲ ساله‌ی این خانواده سال گذشته در جریان یک حادثه‌ی رانندگی جان خود را از دست داد.

 

خانواده‌ی او اما تصمیم به ادامه‌ی عضویت پسرشان در شبکه‌های اجتماعی گرفتند و عکس‌ها و نوشته‌های او را تا به امروز حفظ کرده‌اند.

پدر خانواده‌ی با‌وم‌گارتن می‌گوید: «آن دسته از اعضای فامیل که از درگذشت پسرمان بی‌اطلاع بودند، پس از این حادثه نیز بر روی صفحه‌ی او در فیس‌بوک مطلب می‌نوشتند. بعد با خود فکر کردیم، بهتر است عکس او را تغییر دهیم و خبر درگذشت پسرمان را در همین صفحه منتشر کنیم.»

بر روی صفحه‌ی توماس در فیس‌بوک نوشته شده: «اگر به دنبال من می‌گردید، من در قلب شما هستم.»

دعوت به دوستی در فیس‌بوک حتی پس از مرگ

تمامی عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی از توماس در صفحه‌ی او قابل دسترس است. خانواده‌ی توماس می‌گوید، با این‌که بسیاری از این حادثه مطلع شده‌اند، بازهم دعوت‌هایی برای دوستی در فیس‌بوک برای صفحه‌ی او ارسال می‌شود و خانواده هم به شرط شناخت از شخص دعوت‌کننده‌آن را می‌پذیرد.

به همین ترتیب تاکنون ۲۴۳ نفر در فیس‌بوک به جمع دوستان توماس در زمان پس از مرگ او اضافه شده‌اند. با این حساب دوستی در فیس‌بوک و دعوت‌های تازه پس از مرگ اعضای این شبکه‌ی اجتماعی نیز متوقف نخواهد شد. خانواده‌ی توماس پست‌های قدیمی صفحه‌را نیز پاک نکرده است، تا هر کس علاقه‌مند است، با جستجو در صفحه‌ی توماس، از گذشته و علائق او نیز باخبر شود. این اطلاعات برای دوستان جدید توماس که پس از مرگ او با وی دوست می‌شوند، حتما جالب توجه خواهد بود.