همه ی پستها در ترفند

چگونه گوشی خود را مجبور به دریافت آپدیت ویندوزفون 7.8 کنید؟

با عرضه به‌روزرسانی ویندوزفون ۷٫۸ کاربران این سیستم عامل به دنبال امن‌ترین روش برای ارتقا سیستم عامل گوشی همراه هوشمندشان هستند عده‌ای هم دوست ندارند صبر کنند تا این به روزرسانی در زمان موعد برای آنها ارائه شود و دوست دارند هرچه سریع‌تر این به‌روزرسانی را برروی گوشی خود نصب کنند.

Windows Phone Hacker هم دراین راستا از ابزاری به نام Seven-Eighter  رونمایی کرده که به کاربران امکان به‌روزرسانی ایمن‌تر ویندوفون ۷٫۸ را می‌دهد. این برنامه که در دو نسخه  ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی عرضه شده یک فایل اجرایی ساده برای استفاده بر روی کامپیوترهای شخصی است.

78ighterدقیقا به همان طریقی که در روش فایل‌های CAB استفاده می‌کردید، کافی است زبان مورد نظر را بر روی دستگاهتان انتخاب تا از طریق رابط کاربری این برنامه، فایل‌های مورد نیاز شما شناسایی و دریافت شوند. از آنجایی که به روزرسانی سیستم عامل ویندوزفون فرایندی تکراری و مشابه دارد مراحل به روزرسانی را به صورت یک سیکل باید انجام دهید.

seveneigher-languagesنکته کلیدی برای انجام فرایند نصب دستی، انتخاب پک زبان مناسب است. برای اینکار ابتدا به مسیر Settings>keyboard بروید و نام تمام زبان‌های نصب شده را یادداشت کنید و سپس پک زبان نسخه ۷٫۸ مخصوص گوشی هوشمندتان را دانلود کنید.

حالا این برنامه را اجرا و طبق روند مشخص شده پیش بروید. این روش برای کاربرانی که به طور اتوماتیک به‌روزرسانی را دریافت نمی‌کنند مناسب‌تر است، بنابراین پیش از هر چیز از طریق وای‌فای و بر روی گوشی خود وجود این به‌ روزرسانی را امتحان کنید شاید خود ویندوزفون سراغ شما آمده باشد.

روش دیگر هم استفاده از فایل CAB برای نصب به روزرسانی است که برای جلوگیری از طولانی شدن مطلب از ذکر آن خودداری می‌کنیم. فارنت هیچ گونه مسئولیتی درقبال مشکلات احتمالی درحین و یا بعد از به‌روزرسانی از طریق این روش را نمی‌پذیرد. اگر از جزئیات فنی این گونه روش‌ها سر در نمی‌اورید بهتر است تا زمان عرضه به روزرسانی رسمی منتظر بمانید.

این برنامه را می‌توانید از اینجا دریافت کنید

==>seven-eighter

چه چیزی باعث کُند شدن کامپیوترتان شده است؟

چه چیزی باعث کُند شدن کامپیوترتان شده است؟

کامپیوترها برای سهولت و سرعت بخشیدن به زندگی انسان‌ها بوجود آمده‌اند، اما بعضی وقت‌ها آنقدر مشکلات بزرگی برای این وسایل آرامش‌ساز بوجود می‌آیند که فلسفه وجودیشان کاملاً زیر سوال می‌رود. وقتی کامپیوتر کند عمل می‌کند، بیشتر توصیه می‌شود که روی آن آنتی ویروس نصب کنید یا رم آن را ارتقاء دهید و یا حتی ویندوز را دوباره نصب کنید. اما شما دقیقاً از دلیل این کندی خبر ندارید. مطالبی که در زیر می‌آید هم تصورات و فرضیه‌های غلط عامه کاربران در مورد علت عملکرد کند کامپیوتر را بازگو می‌کند و هم راه حل‌هایی برای بهبود و رفع این مشکل ارائه می‌کند. شما را به مطالعه این موارد دعوت می‌کنیم.

فرضیه اول: نصب یک آنتی ویروس گران قیمت می‌تواند سرعت کامپیوترم را افزایش دهد

slow-computer-1زمانی که کامپیوتر به کندی شروع به کار می‌کند و کاربر با پاپ آپ‌های فراوانی روبه‌رو می‌شود، بیشتر مردم فکر می‌کنند که این مشکل بخاطر یک ویروس یا بدافزار بوجود آمده است. معمولاً بعد از این نتیجه گیری، بیشتر کاربران تصمیم می‌گیرند یک آنتی ویروس جدید خریداری کنند. در بیشتر مواقع خیلی از این کاربران یک آنتی ویروس نصب شده بر روی سیستم خود دارند اما می‌خواهند با یک آنتی ویروس دیگر، قدرت دفاعی کامپیوتر خود را افزایش دهند. اما محافظت در مقابل بدافزارها آنقدرها هم که دیگران تصور می‌کنند کار مشکلی نیست.

چرا این فرضیه اشتباه است؟

اول از همه بیایید در مورد چرایی آلوده شدن کامپیوترتان صحبت کنیم. الفبای دفاع در برابر بدافزارها با «مرور امن وب» آغاز می‌شود. دانلود یک فایل مشکوک، کلیک روی پاپ آپ‌های اینترنتی و یا کلیک بر روی لینک‌های ناشناس که برای شما از طریق پست الکترونیک ارسال می‌شوند، خطر ویروسی شدن کامپیوتر شما را افزایش می‌دهند. اگر این کارهای پرخطر را انجام ندهید، به احتمال خیلی زیاد، کامپیوتر شما ویروسی نخواهد شد.

slow-computer-2حالا باید در مورد آنتی ویروس صحبت کرد. داشتن یک آنتی ویروس روی کامپیوتر بسیار مهم است اما مهم‌تر از آن داشتن یک آنتی ویروس خوب و بدردبخور است. از بروزبودن و قابل اطمینان بودن آن باید مطمئن باشید. اگر اینگونه باشد، پس کامپیوتر شما در امان خواهد بود. بعد از آن باید توجه کرد که از چه آنتی ویروسی استفاده می‌کنید. بعضی نرم افزارها همچون نورتون یا مک‌آفی باعث کندی سیستم خواهند شد. در واقع استفاده از این نرم افزارها می‌تواند باعث کندی کامپیوتر شما باشد. برای مرتفع شدن این مشکل می‌توانید از نرم افزارهای دیگری همچون Microsoft Security Essentials که هم رایگان است و هم سبک، استفاده کنید. تازه با نصب این اپلیکیشن اگر در حال بارگذاری یک فایل مشکوک باشید، Microsoft Security Essentials به شما هشدار خواهد داد. در اینجا باید بگویم که ویندوز ۸ خود بصورت پیش فرض Windows Defender دارد، پس نیازی به نصب آنتی ویروس ندارند.

توجه: هیچگاه بطور همزمان از دو نرم افزار آنتی ویروس روی یک سیستم استفاده نکنید.

استثنائات

یک آنتی ویروس خوب و سبک می‌تواند از شما در مقابل بدافزارها حفاظت کند اما نمی‌تواند از نصب «کرپ ورها» (Crapware) جلوگیری کند. کرپ ورها در اصل بدافزار نیست. این نرم افزارهای اضافی، اپلیکیشن‌هایی هستند که در هنگام نصب یک نرم افزار، به همراه آن نصب می‌شوند و سرعت کامپیوتر شما را کاهش می‌دهند. در آخر این مقاله بیشتر در مورد این افزارها صحبت خواهم کرد اما یک راه‌حل سریع را در اینجا برای شما ذکر می‌کنم: به کنترل پنل وارد شده و قسمت Add/Remove Programsرا باز کنید. برنامه‌هایی که نمی‌شناسید یا تولیدکننده‌های آنها برای شما ناشناسند را از روی کامپیوتر خود پاک کنید.

فرضیه دوم: شما نیاز به یک رم و‌هارد دیسک با فضای بیشتر دارید

slow-computer-3راه حل دومی‌که به ذهن مردم می‌رسد، مربوط به ارتقاء  حافظه رم و‌ دیسک سخت کامپیوتر می‌شود. بیشتر مردم فکر می‌کنند که رم و‌هارد بیشتر، سرعت عملکرد کامپیوتر را بیشتر می‌کند. اگر کامپیوتر شما قدیمی‌نباشد، آپگرید کردن و ارتقاء نرم افزاری هیچ دردی از شما دوا نمی‌کند.

چرا این فرضیه اشتباه است؟

نصب حافظه رم بیشتر به کامپیوتر شما قابلیت‌های بیشتری در مالتی تسکینگ (چندوظیفگی) می‌دهد. در غیر این صورت زمانی که از نرم افزارهایی که حافظه زیادی از رم را مصرف می‌کنند (همانند فتوشاپ) لازم است که شما فضای رم ۲ تا ۴ گیگابایت در اختیار داشته باشید. البته بسیاری از کامپیوترهای بروز از این میزان رم برخوردارند. این مسئله برای‌ هارددیسک شما هم پابرجاست. اگر فضای آن لبریز و کاملاً پرشده، می‌توانید‌هارد دیسک خود را افزایش دهید در غیر این صورت اگر حتی فقط ۱۰ درصد حافظه سخت کامپیوتر شما خالی باشد نیاری به ارتقاء و افزایش آن نخواهد بود.

استثنائات

اگر کامپیوتر شما یک گیگابایت یا کمتر حافظه داشته باشد، رم آن را افزایش دهید. اگر کار شما طوری است که همزمان از چند نرم افزار استفاده می‌کنید، بهتر است رم کامپیوتر شما بین ۲ تا ۴ گیگابایت حافظه داشته باشد. بهتر است برای بهینه سازی استفاده از رم کامپیوتر، از نرم افزارهای نمایشگر بررسی وضعیت رم استفاده کنید.

ارتقاء سخت افزاری بیشتر به درد نرم افزارهایی همانند آنهایی که برای ویرایش ویدیو و یا عکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌خورد. اول از ۶۴ بیتی بودن ویندوز خود مطمئن شوید، پس از آن می‌توانید رم کامپیوتر خود را حتی تا ۸ گیگابایت افزایش دهید.

اگر می‌خواهید‌ هارد درایو خود را ارتقاء دهید، بهتر است ارتقاء از نوع سرعتی و حجمی‌باشد. یعنی‌هارد درایو خود را به «حافظه حالت جامد» یا همان SSD تغییر دهید. در واقع این کار، بهترین ارتقائی خواهد بود که برای کامپیوترتان اعمال می‌کنید.

فرضیه سوم: کامپیوتر شما کهنه و فرسوده شده است

slow-computer-4بسیاری از مردم تصور می‌کنند که اجزای داخلی کامپیوتر، با گذشت زمان کند، کهنه و فرسوده می‌شوند. درست است که کامپیوتر شما تا ابد کار نمی‌کند اما سخت افزار آن تا روزی که از کار بیافتد همانند روز اول کار می‌کند.

توجه: با استفاده بیشتر شما از دستگاه، سرعت آن کند نمی‌شود.

چرا این فرضیه اشتباه است؟

دلیل کاهش سرعت کامپیوتر شما در طول زمان حتی اگر تعداد زیادی اپلیکیشن داشته باشید، به علت این است که نرم افزارها روزبه‌روز ویژگی‌هایشان افزایش می‌یابد و به قدرت بیشتری برای عملکرد بهتر و پرسرعت‌تر نیاز خواهند داشت. در حالت تئوری اگر شما یک نرم افزار را نصب کرده و هیچ وقت بروزرسانی نکنید، همه چیز مثل روز اول و با سرعت بالا کار خواهد کرد. اما این کار نه عملی خواهد بود و نه امن. چرا که سخت افزار کامپیوتر شما کهنه می‌شود اما شما متوجه آن نمی‌شوید. به جای آن، یک روز این کامپیوتر از کار می‌افتد. در واقع این از کارافتادگی ناگهانی به شما یادآوری می‌کند تا بصورت منظم از کامپیوتر خود پشتیبان‌گیری کنید.

بسیاری از شما مطمئناً به این مسئله اشاره خواهید کرد که در این موضوع یک استثناء وجود دارد و آن‌هارد درایو است.‌ هارد درایوها هرچه پیرتر می‌شوند، کندتر می‌شوند. اگر این اتفاق برای کامپیوتر شما در حال رخ دادن است، حواستان را خوب جمع کنید، چرا که ممکن است فایل‌های مهم شما آسیب ببینند و یا کاملاً از بین بروند. شما می‌توانید همیشه‌ هارددیسک خود را برای دیدن این که آیا بدسکتور دارد یا نه مورد بررسی قرار دهید. برای این کار وارد Command Prompt شده و این فرمان را اجرا کنید:

chkdsk c: /r

این کار باعث پیداشدن خطاهایی می‌شود که نمی‌توانند درست شوند، پس حتماً از کامپیوتر خود پشتیبان بگیرید و‌هارددرایو خود را آپگرید کنید. اگر این کارها را انجام ندهید، در آینده نزدیک با مشکل مواجه خواهید شد.

استثنائات

بعضی از دیسک‌های حالت جامد قدیمی‌ هستند و می‌توانند در طول زمان کند شوند. اما دیگر قسمت‌های کامپیوتر شما با این مشکل روبه رو نخواهند شد.

فرضیه چهارم: شما باید سیستم عامل کامپیوترتان را دوباره نصب کنید

slow-computer-5نصب کامل و درست یک سیستم عامل می‌تواند باعث سرعت و افزایش بهره‌وری کامپیوتر شود اما این کاری نیست که شما باید انجام دهید. همانطور که در بالا گفتم، کامپیوتر شما با نصب و استفاده از نرم افزارهای جدید و پرقدرت‌تر کند می‌شود. اگر زمانی احساس کردید که باید سیستم عامل کامپیوتر تعویض شود، بخاطر این است که برنامه‌های غیرکاربردی و بدردنخور نصب کرده‌اید و ویندوز یا OS X را با کُندی مواجه کرده‌ید.

چرا این فرضیه اشتباه است؟

نصب دوباره یک سیستم عامل باعث افزایش سرعت کامپیوتر می‌شود، چراکه تمام پلاگین‌ها و اپلیکیشن‌ها و دیگر ابزارهایی را که نصب کرده بودید، از روی کامپیوتر شما حذف می‌شوند. با این کار کامپیوتر سریعتر از گذشته به کار خود ادامه خواهد داد، اما تا زمانی که همان برنامه‌های غیرکاربردی را دوباره نصب نکنید! به جای نصب دوباره هرچند وقت یکبار به برنامه‌هایی که نصب می‌کنید، دقت کنید و تعداد آنها را به حداقل برسانید. توجه بیشتری هم به پلاگین‌های ویندوز اکسپلورر، آنتی ویروس سیستم و دیگر برنامه‌هایی که در زمینه فعال هستند داشته باشید.

استثنائات

اگر کامپیوتر جدیدی خریداری کردید که نرم افزارهای نصب‌شده پیش فرض زیادی دارد، نصب یک سیستم عامل جدید می‌تواند کمک بزرگی باشد. البته با پاک کردن آن نرم افزارها هم می‌توانید از فکر نصب یک سیستم عامل جدید بیرون بیایید.

فرضیه پنجم: باید کامپیوتر من دفراگمنت شود یا رجیستری آن پاکسازی شود یا …

slow-computer-6

مطمئناً شما از کارهایی که به عنوان «نگهداری از کامپیوتر» از آنها یاد می‌شوند، با خبر هستید. انجام این امور باعث افزایش سرعت کامپیوترهایی که لبریز از اطلاعات و نرم افزارهای مختلف هستند می‌تواند کارساز باشد.

 

در زیر به تعدادی از این امور محدود اشاره می‌کنیم:

  • دفراگمنت کردن (یکپارچه سازی): ویندوز‌های ویستا، ۷، ۸ و سیستم عامل مک بصورت خودکار‌ هارد درایو کامپیوتر را دفراگ می‌کند. اما اگر هنوز از ویندوز ایکس پی استفاده می‌کنید، باید این کار را دستی انجام دهید.
  • پاک کردن رجیستری: زمانی که برنامه‌ای را از روی کامپیوتر خذف می‌کنید، در بیشتر مواقع آنها اطلاعاتی را روی رجیستری کامپیوتر بر جای خواهند گذاشت. این اطلاعات ممکن است که کارایی نداشته باشند اما سرعت کامپیوتر شما را کند نمی‌کنند. استفاده از برنامه‌هایی که برای پاک کردن رجیستری مورد استفاده قرار می‌گیرند، تاحدی خطرناک است پس بهتر است از آنها دور بمانید و کاری با رجیستری نداشته باشید.
  • پاک کردن پریفچینگ (Prefetching) یا واکشی اولیه ویندوز: پریفچ یا واکشی، ویژگی است در سیستم عامل ویندوز که برای شروع سریعتر نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. من نمی‌دانم چرا بعضی‌ها فکر می‌کنند پاک کردن پریفچ ویندوز باعث افزایش سرعت کامپیوتر می‌شود اما باید بگویم نه تنها این کار هیچ کمکی به سیستم شما نمی‌کند، بلکه باعث کندی و حتی بروز مشکل‌های جدید در آن می‌شود.
  • غیر فعال کردن حالت ویندوز ریستور (بازگرداندن سیستم) یا از کار‌انداختن دیگر سرویس‌های ویندوز: ممکن است ویندوز بعضی سرویس‌ها که شما نیاز نداشته باشید را اجرا کند اما غیرفعال کردن آنها کمکی به افزایش سرعت کامپیوتر نمی‌کند. درحقیقت اگر شما سرویسی را قطع کنید ممکن است با مشکل روبه‌رو شوید.

خوب! پس چگونه می‌توان یک کامپیوتر کند را نجات داد؟

ما تا اینجا سعی کردیم به شما بگوییم که چه کارهایی را انجام ندهید اما خوب هنوز کامپیوتر شما کند است و شما راه‎‌حل هستید. در این جا به شما چند راه را نشان می‌دهیم:

از اجرای چند اپلیکیشن بطور همزمان خودداری کنید:

slow-computer-7نگاهی به نوارمنوی سیستم بیاندازید. اگر بیشتر از چند آیکون مختصر در آن مشاهده کردید، باید بدانید که نباید اینطور باشد و ممکن است در این حالت کامپیوتر شما عملکرد کندی از خود نشان دهد. اگر برنامه ای بدون خواست شما فعال می‌شود، آن را از استارت‌آپ حذف کنید.

اگر نمی‌دانید بعضی از این آیکون‌ها به چه منظور فعال هستند، باید از مفید بودن و یا غیر مفید بودن برای کار خود از آنها مطمئن شوید. اگر بدرد کارتان می‌خورد، آن را نگه دارید. در غیر اینصورت بهتر است پاک شود.

از نصب برنامه‌های اضافی خودداری کنید:

slow-computer-8بعضی اوقات یک اپلیکیشن ساده می‌تواند تمام کامپیوتر را در حالت توقف و ایستایی نگه دارد. این ممکن است بخاطر اجرای سرویس‌های غیر ضروری در زمینه کامپیوتر باشد که خود را به ویندوز اکسپلورر متصل می‌کنند و موجب کاهش سرعت و کارایی کامپیوتر شما می‌گردند. یادتان باشد قرار نیست همه اپلیکیشن‌های دنیا را در کامپیوتر خود نصب کنید. در ضمن یاد بگیرید به پیشنهادات سایت‌ها و سرویس‌های مختلف مبنی بر نصب برنامه‌ها و نوار ابزارهای مرورگر نه بگویید.

اگر به یک اپلیکیشن مشکوک هستید، از خودتان بپرسید:

آیا کامپیوتر من زمانی که اپلیکیشن بسته باشد بهتر کار می‌کند؟ اگر اینطور است پس باید آن را پاک کنید. برای روشن شدن بیشتر این مسئله یک مثال برای شما می‌آورم. من شخصاً آیتونز را یک برنامه اضافی می‌دانم چرا که خود را در هر جایی قرار می‌دهد و در زمان اجرا باعث کندی زیاد سیستم می‌شود. اگر واقعاً آنقدر این نرم افزار را دوست دارید که زندگی بدون آن برای شما محال خواهد بود، پس بهتر از یک پلیر بهتر و سبک‌تر استفاده کنید و زمانی آیتونز را فعال کنید که بخواهید دستگاهتان را با کامپیوتر همگام یا اصطلاحاً «سینک» (Sync) کنید.

از پُر کردن نرم افزارها با اطلاعات زیاد خودداری کنید:

هرچه بیشتر روی یک نرم افزار فشار بیاورید، مطمئناً کُندتر عمل خواهد کرد. پخش کننده موسیقی سیستم هرچه قطعات آهنگ بیشتری داشته باشد، کندتر عمل می‌کند. پس حتماً موزیک‌هایی که لازم ندارید را حذف کنید. همچنین مرورگر شما هرچه پلاگین و افزونه‌های بیشتری داشته باشد، آرام‌تر کار می‌کند. پس بهتر است افزونه‌های اضافی را پاک کنید. هرچه فشار کمتری بر اپلیکیشن‌ها وارد کنید، آنها سریعتر کار می‌کنند.

بطور منظم سیستم را مورد ارزیابی قرار داده و امور مربوط به نگهداری را انجام دهید: هرچند وقت یکبار بطور منظم امور مربوط به نگهداری همچون بروزرسانی نرم افزارها، پاک کردن فایل‌های موقت (Temporary Files) و پاک کردن برنامه‌های اضافی را انجام دهید.

مسلماً این موارد زمانی بدرد می‌خورند که شما درحال استفاده از یک کامپیوتر جدید باشید. اگر شما بخواهید جدیدترین نسخه فوتوشاپ را روی یک کامپیوتر قدیمی‌ با قدمت ۱۰ سال اجرا کنید، مطمئناً موفق نخواهید شد. حتی اگر اجرا هم شود، نمی‌توان برای عملکرد سریع آن کاری انجام داد. اما سوای کامپیوترهای قدیمی‌ و یا سیستم‌هایی که در شرایط ویژه هستند، باید قادر باشید از هر کامپیوتری بیشترین استفاده را کنید و با مراقبت از آن، از سرعت بیشتر آن لذت ببرید.

موارد مذکور در این مقاله را روی کامپیوتر کُند خود اعمال کنید تا تاثیرات آن را ببینید

سریع‌ترین روش برای بستن اپلیکیشن‌های در حال اجرا در ویندوز

سریع‌ترین روش برای بستن اپلیکیشن‌های در حال اجرا در ویندوز

روش‌های متنوعی برای بستن‌ نرم‌افزارهای در حال اجرا و خاموش‌ نمودن رایانه وجود دارد. به کمک بعضی از این روش‌ها، انجام این کار بسیار به سرعت و تنها به کمک تعداد انگشت‌شماری از کلیدها انجام می‌شود. برای مثال به کمک این راهکارها می‌توانید تمام اپلیکیشن‌های فعال رایانه خود را در عرض چند ثانیه بسته و تنها به کمک سه کلید آن را خاموش کنید.

برای خاموش کردن رایانه خود عجله دارید؟ راهکار بسیار ساده‌است. در ادامه با دو روش کاربردی به کمک میانبرهای صفحه‌کلید برای انجام این کارها آشنا خواهید شد.

بستن تمام اپلیکیشن‌های باز

یکی از روش‌های کمتر شناخته شده برای انجام این‌کار به کمک چند کلیک و در کمترین زمان ممکن به شرح زیر است:

کلیدهای‌ ترکیبی Alt+Ctrl+Delete را بفشارید و سپس با فشردن Alt+T، تب Application در ابزار Task Manager را اجرا کنید. بر روی فلش رو‌ به‌ پایین کلیک کرده و سپس با نگه‌ داشتن کلید Shift و فشردن مجدد فلش‌ رو‌ به‌ پایین، تمام اپلیکیشن‌های لیست شده در پنجره را انتخاب کنید. هنگامی‌که همه اپلیکیشن‌ها انتخاب شدند ابتدا کلیدهای‌ترکیبی Alt+E و سپس کلیدهای‌ ترکیبی Alt+F را فشرده و در پایان پنجره را ببندید.

برای افراد حرفه‌ای، انجام این هفت مرحله، می‌تواند در ۱۰ ثانیه انجام شود.

اگر به خاطر سپردن کلیدهای‌ترکیبی برای شما مشکل است، کلید Alt را فشار دهید تا زیر حروف دستورالعمل‌ها خط کشیده شده و بتوانید گزینه مورد نظر را ببینید.

چند روش برای خاموش نمودن رایانه

در پایان یک روز کاری، آخرین فعالیت کاری شما، احتمالاً فشردن کلید پاور، برای خاموش نمودن رایانه است. شاید هم از منوی استارت، گزینه Shut Down را انتخاب می‌کنید.

اما، روش‌های دیگری نیز وجود دارد، که به کمک آن‌ها و بدون اینکه دست خود را از روی صفحه‌کلید جدا کنید، می‌توانید رایانه خود را خاموش نمایید.

در ویندوز ۷، ابتدا کلید Windows و سپس کلید جهت‌نمای راست را فشرده و سپس کلید Enter را بزنید. در ویندوز ویستا، ابتدا کلید Windows را بزنید، پس از آن سه بار کلید جهت‌نمای راست و سپس کلید U را فشار دهید. در ویندوز XP هم بعد از فشردن کلید Windows، دو بار کلید U را فشار دهید.

با انجام این کار، ویندوز از شما می‌خواهد، در صورت لزوم فایل‌ها را پیش از خاموش شدن رایانه ذخیره کنید. همان‌ چیزی که بعد از فشردن دکمه پاور و انتخاب گزینه Shut Down از منوی استارت نیز نمایش داده می‌شود.

کاربران مک هم می‌توانند از تکنیک‌های مشابهی استفاده کنند.

برای باز شدن پنجره Shut Down در مک، کلیدهای‌ ترکیبی Control+Eject را فشار دهید. برای بردن مک را به حالت خواب (Sleep)، از کلیدهای‌ترکیبی Option+Command+Eject استفاده کنید. برای بستن اپلیکیشن‌های در حال اجرا و راه‌اندازی مجدد مک، از کلیدهای‌ترکیبی Control+Command+Eject استفاده کنید. در این مرحله و پیش از راه‌اندازی مجدد، باید فایل‌های در حال اجرا را ذخیره کنید. برای بستن اپلیکیشن‌های در حال اجرا و خاموش نمودن رایانه از کلیدهای‌ترکیبی Control+Option+Command+Eject استفاده کنید. در این مرحله هم باید فایل‌های تغییر یافته پیش از خاموش شدن مک، ذخیره شوند.

در بعضی از سازمان‌ها، برای انجام بروزرسانی‌ و پشتیبان‌گیری در نیمه‌های شب، از کاربران خواسته می‌شود که رایانه خود را خاموش نکنند. از این‌رو می‌توانید رایانه خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که با فشردن کلید پاور، دستگاه شما به حالت‌ هایبرنیت (Hibernate) و یا آماده‌باش (Stand By) برود.

برای دسترسی به بخش تنظیمات پاور (Power Option)، کلید Windows را فشرده و سپس عبارت Power Option را تایپ کرده و کلید Enter را بفشارید. در پنجره باز شده و در سمت چپ گزینه «Choose what the power buttons do» را انتخاب کنید. حالا از منوی کنار گزینه When I press the power button، از میان گزینه‌های Shut Down ،Hibernate ،Sleep و یا Do nothing، گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید.

close-all-1

فعال‌سازی ویژگی Do Not Track در گوگل کروم

فعال‌سازی ویژگی Do Not Track در گوگل کروم

Gizmodo

همان‌گونه که در روزهای گذشته به اطلاع شما رسید، نسخه ۲۳ مرورگر گوگل کروم عرضه شده است. این مرورگر در کنار بهبود‌های مختلف از چند ویژگی جدید نیز پشتیبانی می‌کند. از جمله امکان Do Not Track، که به کمک آن، مرورگر به وب‌سایت‌ها اجازه نمی‌دهد رفتار‌های کاربران را تحت نظر داشته باشد.

بسیاری از وب‌سایت‌ها، هنگام بازدید شما از آنها، اطلاعات مختلفی درباره شما جمع‌آوری می‌کنند. این اطلاعات برای نمایش تبلیغات مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما و یا شناسایی محتوای مورد نظر شما به کار گرفته می‌شود. برای کمک به حفظ حریم خصوصی شما در فضای اینترنت، گوگل کروم، ویژگی تازه‌ای را به نسخه جدید خود اضافه نموده است، ویژگی Do Not Track.

ید به این نکته توجه داشت که این ویژگی برای وب‌سایت‌هایی که درخواست Do Not Track کاربر را نادیده می‌گیرند، مفید نخواهد بود اما به هر حال یک قدم مؤثر و مفید در جهت حفظ اطلاعات خصوصی شما در فضای سایبری محسوب می‌شود. به مطالعه این متن ادامه دهید تا با روش فعال‌سازی این ویژگی آشنا شوید.

گام اول:

بر روی منوی کشویی گوشه سمت راست و بالای نوار ابزار (Toolbar)کلیک و گزینه Settings را انتخاب کنید.

گام دوم:

در پایین صفحه باز شده، بر روی گزینه …Show Advanced Settings کلیک کنید.

chrome-do-not-track-2

گام سوم:

حالا در پنجره باز شده و در قسمت Privacy، چک باکس Send a ‘Do Not Track’ request with your browsing traffic را فعال کنید. پس از آن هشداری نمایش داده می‌شود که به معرفی این ویژگی می‌پردازد. روی OK کلیک کنید.

chrome-do-not-track-3

تمام! از این به بعد در وب‌گردی‌های شما، درخواست عدم ردگیری نیز به وب‌سرورها ارسال می‌شود.

chrome-do-not-track-4

آیا شما از این ویژگی استفاده خواهید کرد یا ترجیح می‌دهید وب‌سایت‌ها با جمع‌آوری اطلاعات وبگردی‌تان محتوا را هماهنگ با سلیقه شما ارائه دهند؟

راهنمای iOS 6

به اشتراک‌گذاری تقویم آیفون به کمک آی‌کلاد

راهنمای iOS 6: به اشتراک‌گذاری تقویم آیفون به کمک آی‌کلاد

به اشتراک‌گذاری تقویم دستگاه اپلی در آی‌کلاد، به شما، خانواده و دوستانتان کمک می‌کند تا بتوانید طبق برنامه عمل کرده و با هم هماهنگ باشید.

گاهی اوقات، تقویم دستگاه، در زمانی بسیار خوب، وقوع یک اتفاق را به شما یادآوری می‌کند. ولی اطلاع‌رسانی به دیگران به عهده خودتان است. مگر اینکه دوستانتان هم این رخداد را در تقویم خود تعریف کرده باشند.

اما می‌توان زمان لازم برای تعریف یک رخداد مشترک در همه دستگاه را حذف نمود و به جای آن تقویم را در آی‌کلاد قرار داد تا به راحتی همه از آن استفاده کنند. با به اشتراک‌‌گذاری یک تقویم، هرگاه یک رخداد جدید به آن اضافه شود، هر شخصی که از آن تقویم استفاده می‌کند، آلارم وقوع آن رخداد را دریافت خواهد نمود.

در ادامه با روش به اشتراک‌گذاری تقویم دستگاه‌های iOS 6 در آی‌کلاد آشنا خواهیم شد:

icloud-calendar-sync-ios-1

گام نخست:

اپلیکیشن تقویم را اجرا کرده و گزینه Calenders را انتخاب کنید.

icloud-calendar-sync-ios-2

گام دوم:

شما می‌توانید یکی از تقویم‌های موجود را به آی‌کلاد آپلود کنید یا در صورت تمایل، در بخش iCloud (آی‌کلاد) یک تقویم جدید تعریف کنید. هرگاه برای به‌ اشتراک‌گذاری آماده شدید، آیکون آبی‌ رنگ کنار تقویم را انتخاب کنید.

icloud-calendar-sync-ios-3

گام سوم:

در این صفحه، بخشی موسوم به «اشتراک با» (Shared With) را خواهید دید که در آن بخش می‌توانید تعیین کنید که قصد دارید تقویم را با چه کسی به اشتراک‌ بگذارید. گزینه Add Person را لمس کنید. با این کار برای تأیید به اشتراک‌گذاری، از شما ایمیل کاربری پرسیده می‌شود که قصد دارید تقویم را با وی به اشتراک‌ بگذارید. شما می‌توانید درخواست اشتراک را به هر ایمیل‌ آدرس دلخواهی بفرستید اما درخواست کننده برای استفاده از آی‌کلاد و پیوستن به تقویم، باید اپل‌ آی‌دی (Apple ID) داشته باشد.

icloud-calendar-sync-ios-4

پس از اینکه شخصی به کاربران تقویم محلق شد، می‌تواند رخدادهای جدید تعریف نموده، یا رخدادهای موجود را ویرایش کند. اما اگر‌ترجیح می‌دهید کاربری فقط بتواند از تقویم استفاده نماید، در قسمت Shared With بر روی نام وی کلیک کرده و گزینه Allow Editing را در حالت Off قرار دهید. علاوه بر این در همین صفحه می‌توانید کاربر را از جمع مشترکان تقویم حذف نمایید.

به اشتراک گذاری تقویم از iOS به آی‌کلاد روش مناسبی است، اما شما می‌توانید همین کار را از طریق سیستم‌عامل مک و وب‌سایت iCloud.com نیز انجام دهید.

نظر شما در این باره چیست؟ تجربه کاربری خود را در این زمینه با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

 

 

۱۶ اصطلاح گیج کننده در مورد صفحه نمایش و تلویزیون به همراه معانی آنها

۱۶ اصطلاح گیج کننده در مورد صفحه نمایش و تلویزیون به همراه معانی آنها

فقط به این دلیل که سازندگان صفحه نمایش، لیستی از اعداد و ارقام و کلمات را به شما به عنوان مشخصات فنی ارایه می‌کنند، شما نباید آنها را بی‌چون و چرا بپذیرید. برخی از اصطلاحات تنها برای بازاریابی ایجاد شده‌اند و چیزی جز یک اسم تبلیغاتی نیستند. بعضی از آنها نیز باید به معنی واقعی‌شان توجه شود تا تصمیم بهتر اتخاذ گردد.

پیش‌تر در رابطه با مشخصات فنی و اطلاحات مربوط به نمایشگرها، مقالات متنوعی را منتشر کردیم. اما در این مقاله قصد داریم تمام اطلاعات ارائه شده را بصورت یکجا و خلاصه گردآوری کنیم تا قبل از خرید نمایشگر بدانید که باید به کدامیک از مشخصه‌های سخت‌افزاری توجه نموده و کدامیک را در نظر نگیرید.

اندازه صفحه یا Screen Size

این عدد که معمولا از واحد اینچ برای بیان آن استفاده می‌شود در واقع‌اندازه قطر صفحه نمایش است. همانطور که می‌دانید هر اینچ معادل ۲.۵۴ سانتی‌متر است. شما از روی این عدد و نسبت طول به عرض که بعدا توضیح خواهیم داد، می‌توانید مساحت صفحه نمایش را تخمین بزنید. به طور مثال یک صفحه نمایش ۱۰ اینچی بیش از دو برابر یک صفحه نمایش ۷ اینچی ( با نسبت طول به عرض برابر ) مساحت دارد و این که یک صفحه نمایش ۱۰ اینچی با نسبت طول به عرض ۴ به ۳، نزدیک به ۱۲ درصد بیشتر از یک صفحه نمایش ۱۰ اینچی عریض با نسبت ۱۶ به ۹ مساحت دارد.

2

نسبت طول به عرض (۴:۳ ، ۱۶:۹ ، ۱۶:۱۰ و …)

از تقسیم دو عدد مذکور بر یکدیگر نسبت طول به عرض بدست می‌آید که با نام‌های نسبت تصویر یا  Aspect Ratios نیز شناخته می‌شود. به طور مثال در یک صفحه نمایش Full HD اگر پیکسل‌ها مربع فرض شوند، و شما ۱۹۲۰ را بر ۱۰۸۰ تقسیم کنید، عدد ۱.۷۸ بدست می‌آید، که برابر با تقسیم ۱۶ بر ۹ است. نسبت طول به عرض ۴ به ۳ نیز بسیار رایج است که عدد ۱.۳۳ را نتیجه می‌دهد و با‌ اندازه صفحه برابر مساحت بیشتری را نسبت به صفحات عریض دارد ( مانند ۱۶ به ۱۰ و یا ۱۶ به ۹ ). باید توجه داشت که نسبت طول به عرض بسته به کاربردی که از صفحه می‌خواهید متفاوت است. اگر فیلم هدف اصلی شما است، نسبت ۱۶ به ۹ بهترین حالت است و اگر خواندن و کارهای حرفه‌ای بیشتر مد نظر شماست نسبت ۱۶ به ۱۰ و ۴ به ۳ بهتر خواهد بود.

تراکم پیکسل‌ها در اینچ (PPI)

بعد از تبلیغات زیاد شرکت اپل در مورد صفحه نمایش رتینا، این اصطلاح بسیار رایج شده است و بسیاری از سازندگان برای نشان دادن کیفیت صفحه نمایش خود از عدد ppi استفاده می‌کنند. این عدد تراکم پیکسل‌ها در هر اینچ از صفحه نمایش را نشان می‌دهد. به طور مثال آیفون ۴ که برای اولین بار این عدد را به یک عنصر تبلیغاتی بدل کرد، دارای تراکم پیکسل بسیار بالای ۳۲۶ پیکسل در اینچ است. با احتساب این که آیفون از فاصله حدودا ۱۲ اینچی توسط کاربر دیده می‌شود، کیفیت آن بی‌نقص خواهد بود. برای تبلت‌ها که این فاصله به ۱۶ اینچ می‌رسد، ppi حدود ۲۱۵ کافی است.

7

وسعت رنگ و یا Color Gamut

این اصطلاح نشان دهنده وسعت رنگی است که یک صفحه نمایش می‌تواند نشان دهد. بعضی بر این باورند که زیاد بودن وسعت رنگ معادل کیفیت بهتر است، در صورتی که اینطور نیست. برای دیدن تصویر با کیفیت و بی‌نقص، رنگ‌های تولید شده توسط صفحه نمایش باید با استاندارد sRGB/ Rec. 709 مطابقت داشته باشد تا شما مطمئن باشید این رنگ‌ها همان رنگ‌های واقعی منبع هستند (منبع منظور فایل ذخیره شده است). یک صفحه نمایش با وسعت رنگ بیشتر اگر رنگ‌های واقعی را دقیق نشان ندهد، تنها باعث اغراق در رنگ‌ها و انحراف اطلاعات واقعی شده و تصویر واقعی را به شما ارایه نمی‌کند. معمولا LCD وسعت رنگی کمتر و OLED وسعت رنگ بیشتر از استاندارد مذکور دارند.

6

۱۶ میلیون رنگ

این عدد را شما در بسیاری از لیست‌ها مشاهده می‌کنید، که در واقع استانداردی است که در طیف وسیعی از دستگاه‌ها از دوربین گرفته تا تلویزیون استفاده می‌شود. باید توجه داشت که این عدد بزرگ به معنای وسعت رنگ زیاد نیست. این در واقع تنها میزان ماکسیمم تعداد رنگ‌هایی است که صفحه نمایش در حالت تئوری می‌تواند تولید کند و از ضرب ۲۵۶ رده از ۳ رنگ قرمز، آبی و سبز بدست آمده. به این معنی که اگر شما ۲۵۶ درجه از این سه رنگ را داشته باشید ۱۶ میلیون رنگ متفاوت می‌توانید از آنها تولید کنید.

16 Million = 256 × 256 × 256

میلیاردها و‌تریلیاردها رنگ

بعضی از صفحه نمایش‌ها در لیست مشخصات خود میلیاردها و‌تریلیاردها رنگ را به عنوان یک مزیت بیان نموده‌اند. این مورد نیز همانطور که در مورد قبل بیان شد به معنای طیف رنگ گسترده‌تر نیست. تفاوت در این است که این بار رنگ‌های پایه شامل قرمز، آبی و سبز در ۱۰۲۴ درجه قابل تنظیم هستند. اما این عدد هیچ ارزشی برای مصرف کننده ندارد، چون در نهایت منبع ورودی که عکس و فیلم را نمایش می‌دهد با سیستم ۲۵۶ درجه رنگ کار می‌کند و شما به راحتی نمی‌توانید از این قابلیت ۱۰۲۴ رده رنگ استفاده کنید. اگر این اصطلاح را در لیست مشخصات دیدید، از کنار آن بگذرید.

سیستم رنگ و الگوریتم سازی ۱۸ بیتی یا ۲۴ بیتی

این اعداد دقیقا همان معنای اعداد بالا را دارند. به بیان دیگر ۱۶ میلیون رنگ به معنای ۲۵۶ سطح برای هر رنگ پایه است، و ۲۵۶ رده رنگ در اعداد باینری معادل ۸ بیت می‌شود. چون ۳ رنگ پایه (قرمز، آبی و سبز) وجود دارد ۳ در ۸ می‌شود ۲۴ بیت. پس ۲۴ بیت رنگ همان ۱۶ میلیون رنگ است که بعضا در لیست مشخصات فنی دستگاه‌ها مشاهده می‌شود.

برخی از نمایشگرهای ضعیف بازار تنها قادر به تولید ۶۴ سطح رنگ هستند که برابر ۶ بیت برای هر رنگ اصلی و در نهایت ایجاد ۱۸ بیت رنگ می‌شود. نمایشگرهای ۱۸ بیتی قادر به تولید ۲۶۲٫۱۴۴ رنگ می‌باشند. اما حتی نمایشگرهای ۱۸ بیتی نیز مشکلی در خلق رنگ‌ها ایجاد نمی‌کنند اما اگر توان نمایشگر کمتر از ۱۸ بیت باشد آنوقت تصاویر به نرمی نمایش داده نشده و رنگ‌ها نیز بصورت غیرطبیعی شکل می‌گیرند. به طور مثال در نمایشگرهای ۱۸ بیت به پایین به دلیل محدودیت تعداد رنگ در تصویری از طبیعت شما به راحتی پله پله شدن رنگ در آسمان را مشاهده خواهید نمود.

تقریبا تمام تلویزیون‌های امروزی از ۲۴ بیت یا ۱۶ میلیون رنگ پشتیبانی می‌کنند. اما در نهایت اگر به نمایشگر ۱۸ بیتی یا پایین‌تر برخورد کردید سعی کنید از خرید آن صرفنظر نموده و به دنبال گزینه بهتری بگیرید.

بیش از ۱۷۰ درجه زاویه دید

در لیست مشخصات فنی بسیاری از تلویزیون‌های HDTV، تبلت‌ها، تلفن‌های هوشمند و مانیتورها، عبارت زاویه دید درج می‌شود. زاویه دید در واقع حداکثر زوایه‌ کاربر نسبت به نمایشگر است که در آن تصویر با کیفیت مطلوب قابل مشاهده باشد. معمولا عدد ۱۷۰ تا ۱۷۵ درجه برای زاویه دید نمایشگرها ذکر می‌شود اما توجه داشته باشید زمانی که در زاویه ۱۷۰ درجه نسبت به تلویزیون نشسته‌اید، آنقدر سطح تصویری قابل مشاهده کوچک می‌شود که کیفیت آن اهمیتی پیدا نمی‌کند. اما زاویه دید در برخی از نمایشگرها رده پایین بازار بسیار محدود است و شما حتی وقتی با کمی زاویه نسبت به تلویزیون قرار می‌گیرید رنگ‌ها را بصورت بهم ریخته و تار مشاهده می‌کنید ولی در اکثر نمایشگرهای امروزی زاویه دید قابل قبول است و تقریبا هیچ‌کدام زاویه دید ۱۷۰ درجه ندارند.

پس این عدد تا حد زیادی بی معنی است حتی بهترین پنل‌های LCD مانند پنل‌های IPS (که یکی از مهترین قابلیت‌های آن زاویه دید وسیع است) باز هم در انحراف بیش از ۳۰ درجه دچار افت شدید ۵۰ درصدی در روشنایی و کنتراست می‌شوند. حتی صفحه‌های نمایش OLED که جدید‌ترین فن‌آوری در صفحات نمایش است در زاویه دید کم دچار افت ۳۰ درصدی روشنایی و تغییر رنگ ۳۰ درصدی می‌شوند. بنابراین زاویه دید استاندارد معنی خاصی ندارد و نمی‌تواند معیار تصمیم‌گیری باشد.

10

نسبت کنتراست و یا Contrast Ratio

این مقدار نسبت بیشترین میزان روشنایی رنگ سفید به کمترین میزان روشنایی رنگ سیاه کامل را نشان می‌دهد. این مقدار در لابراتواری که کاملا تاریکی مطلق در آن وجود دارد‌ اندازه‌گیری می‌شود. عدد مذکور وقتی بسیار مهم می‌شود که شما در یک محل کم نور به دیدن تصویر صفحه نمایش بپردازید. اگر محل استفاده شما در روشنایی باشد (مانند موبایل و یا تلویزیون در یک اتاق روشن)، این عدد کمتر اهمیت پیدا می‌کند. این عدد برای موبایل حداقل ۵۰۰ و برای صفحه نمایش LCD ( و یا LED) بیش از ۱۵۰۰ باید باشد. برای پلاسما تا ۴۰۰۰ هم قابل دسترسی است، و اگر شما می‌خواهید به کنتراست‌های بالاتری دسترسی داشته باشید باید منتظر رسیدن OLED به بازار صفحه نمایش باشید.

3

نسبت کنتراست دینامیک

نسبت کنتراست داینامیک یا Dynamic and Mega Contrast Ratio در واقع یک ابزار تبلیغاتی و بی‌فایده است. به جز صفحه نمایش OLED هیچ تکنولوژی قادر به تولید این عدد تبلیغاتی نیست و شما به هیج عنوان نباید این عدد را معیار انتخاب قرار دهید. این مقدار نشان دهنده بیشترین روشنایی ممکن رنگ سفید در حالت ۱۰۰ درصد روشنایی تقسیم بر کمترین میزان روشنایی رنگ سیاه در پایین‌ترین میزان قابل تنظیم روشنایی تصویر است. یعنی شما نمی‌توانید به این کنتراست در یک تصویر دسترسی داشته باشید، بین سیاه تاریک‌تر و سفید روشن‌تر باید یکی را انتخاب کنید. در صورتی که در OLED شما سفید بسیار روشن را می‌توانید در کنار سیاه کاملا تاریک در یک تصویر داشته باشید. شرح کامل کنتراست واقعی و دانیامیک و تفاوت آنها را در این مقاله مشاهده کنید.

برای تصمیم‌گیری شما نیاز به کنتراست واقعی دارید نه کنتراست داینامیک. به طور مثال بهترین LCD‌ها کنتراست حدود ۲٫۰۰۰ را دارند و بهترین پلاسما‌ها حدود ۵٫۰۰۰، بنابراین به هر عددی بیشتر از این دو مقدار توجه نکنید. صفحات OLED کنتراست واقعی بین ۵۰٫۰۰۰ تا بینهایت را می‌توانند ارایه کنند.

زمان پاسخگویی یا Response time

این یکی دیگر از اعداد و ارقام تبلیغاتی است که به شدت از آن برای بزرگنمایی محصول استفاده شده است. در گذشته LCD‌ها به طور مشخص اشیاء متحرک را تار نشان می‌دادند و نمی‌توانستند با سرعت فریم‌های تصویر ورودی هماهنگی کامل داشته باشند و نتیجه نمایش تصویری تار در هنگام حرکات سریع بود. یک تصویر ویدویی حداکثر تا ۶۰ فریم در ثانیه سرعت دارد، یعنی در هر ۱۷ میلی‌ثانیه فریم جدید به پنل صفحه نمایش فرستاده می‌شود. زمان پاسخگویی در واقع میزان زمانی است که صفحه نمایش برای پاسخ به تصویر ورودی نیاز دارد. این مهم است که این مقدار از ۱۷ میلی ثانیه بسیار کمتر باشد. در بازار کنونی صفحه نمایش، تولیدکنندگان زمان پاسخگویی معمولا بین ۸ تا نهایتا ۱ میلی ثانیه اعلام می‌شود. در‌ اندازه‌گیری‌های واقعی که صورت گرفته، مشخص شده که زمان پاسخ گویی واقعی بسیار بیشتر از عددی است که سازندگان ارایه می‌کنند و بیش از ۳۰ میلی ثانیه است. بنابراین این عدد نیز تا حد زیادی بی معنی است و نباید معیار تصمیم گیری باشد.

8

سرعت تعویض فریم یا Refresh Rate

این عدد در واحد هرتز‌ اندازه‌گیری می‌شود و ماکسیمم تئوری میزان تعداد فریم‌های مجزایی را نشان می‌دهد که در یک ثانیه پنل صفحه نمایش می‌تواند پخش نماید. در سال‌های اخیر این عدد تبدیل به یک ابزار تبلیغاتی شده، و هنوز ما متوجه نشدیم که چرا این رقابت بی‌معنی ادامه یافته است. سازندگان LCD در چند سال اخیر به اعدادی مثل ۱۲۰ و یا حتی ۲۴۰ هرتز دست پیدا کرده‌اند و هم اکنون این اعداد تا ۶۰۰ هرتز هم دیده می‌شود. این بدان معنی است که برای یک فیلم ۶۰ فریم در ثانیه‌ای، صفحه نمایش ۱۰ بار تغییر می‌کند که هیچ تاثیری در کیفیت تصویر و یا افزایش کارایی صفحه نمایش در حرکات سریع ندارد (زیرا زمان پاسخگویی این صفحات نمایش آن‌قدر نیست که به طور واقعی به آن عدد دست پیدا کنند). در هنگام برخورد با این عدد نیز به آن زیاد توجه نکنید.

4

تلویزیون LED

samsungاین اصطلاح واقعا باعث تعجب است، چرا که چیزی جز سوء استفاده از یک نام تجاری نیست. در واقع یک تلویزیون LED یک صفحه نمایشLED نیست، صفحات نمایش واقعی LED همان نمایشگرهای بزرگی هستند که شما در خیابانها مشاهده می‌کنید و برای پخش تبلیغات استفاده می‌شوند. این اصطلاح تنها به دلیل سوء استفاده تبلیغاتی و ایجاد توهم تفاوت میان LED و عبارت LCD ایجاد شده است و به این معنا است که LCD تلویزیون شما روشنایی خود را از یک سری لامپ LED در پشت صفحه تامین می‌کند. شما با خرید تلویزیون LED دوباره یک LCD خریداری کرده‌اید. جالب اینجاست که یکی از مشکلات تبلیغات OLED شباهت اسم آن با تکنولوژی بسیار متفاوت LED است. بالاخره شرکت‌های سازنده یک روز باید پاسخ این دروغ بزرگ را بدهند!

 

چیزی که برای شما باید در تصمیم‌گیری مهم باشد نوع چیدمان LEDها در پشت صفحه LCD است که با اسم‌های تجاری متفاوتی مانند Edge-lit ،Local dimming و یا Full LED معرفی می‌شود.

روشنایی یا Brightness

به طور معمول هر چه ماکسیمم روشنایی صفحه نمایش بالاتر باشد بهتر است. اما باید توجه داشت که روشنایی زیاد موجب نمایش نامناسب نواحی روشن‌تر تصویر و کیفیت پایین رنگ‌ها و همچنین خستگی چشم‌ها می‌شود. به جز در مواردی که از نمایشگر خود در محیط‌های پرنور استفاده می‌کنید نباید صفحه را در این حالت قرار دهید. بعضی از شرکت‌ها سیستم اتوماتیک تنظیم روشنایی را به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می‌کنند. به این مورد توجه نکنید، چرا که معمولا این سیستم‌ها نمی‌توانند روشنایی درست را بر حسب شرایط تعیین کنند و در نهایت شما مجبور به اعمال تنظیمات دستی خواهید شد.

5

نسبت کنتراست در نور شدید

معمولا نسبت کنتراست در نور شدید یا Contrast Ratio for High Ambient Light در لیست مشخصات فنی دیده نمی‌شود، و به نوعی باید منتظر تست‌های انجام شده در سازمانهای ثالث و بی‌طرف باشید تا متوجه مقدار آن برای هر صفحه نمایش شوید. این مقدار برای افرادی که از دستگاه‌های همراه استفاده می‌کنند مهم است، چرا که کنتراست تصویر را در شرایط نور متفاوت نشان می‌دهد (از تاریکی مطلق گرفته تا زیر نور آفتاب). به طور مثال می‌توانید نمونه تست را برای تعدادی از تبلت‌ها و موبایل‌ها در DisplayMate مشاهده کنید.

لایه ضد انعکاس یا Anti-Glare

بسیاری از صفحه نمایش‌ها لایه ضد انعکاس یاAnti-Reflection Treatments یا Anti-Glare را در لیست مشخصات خود قرار داده‌اند، اما در بسیاری از موارد این عبارت تنها یک لغت تبلیغاتی است. آزمایشات روی این دسته از صفحه نمایش‌ها نشان داده است که عملکرد آنها در انعکاس ندادن نور تا ۳ برابر متفاوت است. در نهایت شما باید محصول مورد نظر خود را یا حضورا و یا با استفاده از بررسی‌های بی‌طرفی که در اینترنت موجود است در شرایط متفاوت نور مشاهده کنید و ببینید که در محیطی که می‌خواهید از آن استفاده کنید کدامیک بهتر عمل کرده است.

‫یافتن اطلاعات واقعی از میان انبوهی از مشخصات تبلیغاتی کار بسیار مشکلی است. در نهایت شما باید یا حضورا و یا با متوسل شدن به بررسی‌های موجود در دنیای اینترنت تصمیم نهایی را بگیرید. به نظر شما چه راه حلی برای جلوگیری از این ابزارهای دروغین بازاریابی وجود دارد؟ آیا زمان آن نیست که تنها با ۵ یا ۶ معیار واقعی، ارزش محصول خود را به مشتریان نشان دهیم؟‬

 

چطور منوی استارت را به ویندوز ۸ بازگردانیم

چطور منوی استارت را به ویندوز ۸ بازگردانیم

یکی از مهمترین تغییرات انجام شده در ویندوز ۸، حذف منوی استارت از صفحه اصلی است. هر چند این منو، با رابط‌کاربری مدرن و صفحه‌ استارت جایگزین شده است اما احتمالا بعضی از کاربران برای مدتی، با نبود این ویژگی دچار مشکل بشوند. برای همین بعضی از توسعه‌دهندگان دست‌ به‌کار شده و استارت‌منو را به ویندوز ۸ باز گردانده‌اند.

آن‌دسته از کاربران ویندوز ۸ که دلشان برای استارت‌منوی کاربردی و قدیمی ویندوز تنگ‌شده است، می‌توانند به کمک اپلیکیشن‌‌های دیگر، جای خالی آن را در ویندوز ۸ به خوبی پر کنند.

با اپلیکیشن رایگان Win8 StartButton، می‌توان ظاهر، عملکرد و حال‌و‌هوای استارت‌منوی سنتی را مجدداً در ویندوز ۸ ایجاد و عملکرد آن را به کمک مجموعه‌ای از ویژگی‌های قابل شخصی‌سازی، تنظیم نمود.

پس از نصب اپلیکیشن، آیکون کروی و آشنای استارت، در سمت چپ و پایین صفحه‌نمایش پدیدار می‌شود. بر روی آیکون کلیک کنید تا منوی استارت، با دو ستون معروف خود و امکان دسترسی آسان به تمامی نرم‌افزارها و فولدرهای محبوب (نظیر Documents و Music)، جستجو، Run و Help به نمایش درآید. علاوه بر این گزینه Shut Down نیز در منو نمایش داده خواهد شد که به کمک آن می‌توانید از امکانات متنوعی بهره ببرید. برای مثال رایانه را خاموش کرده یا به حالت Sleep ببرید و یا اینکه کاربر را عوض نموده و ویندوز را قفل کنید.

بر روی آیکون کروی راست‌کلیک کنید و با انتخاب Settings وارد قسمت تنظیمات اپلیکیشن Win8 StartButton بشوید. در این قسمت می‌توانید ظاهر و استایل منو را انتخاب کنید، مثلاً ظاهر منو را مشابه ویندوز XP یا ۷ کنید. می‌توانید تعیین کنید اگر بر روی آیکون استارت کلیک شد، استارت‌منو باز شود یا صفحه‌ استارت ویندوز ۸. می‌توانید اپلیکیشن را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که پس از بوت شدن، ویندوز ۸ از روی صفحه‌استارت پرش نموده و دسکتاپ نمایش داده شود.

win8-startbutton-1

به کمک سایر ویژگی‌های بخش تنظیمات، می‌توانید هات‌کرنر (Hot Corner)های ویندوز ۸ را فعال یا غیرفعال کنید و پوسته سیستم‌عامل را تغییر دهید.

به علاوه، این اپلیکیشن استفاده از مرورگر خود با نام Torch و پخش‌کننده Media Player Classic را به کاربر توصیه می‌کند که البته انتخاب آن‌ها اختیاری است.

در مجموع Win8 StartButton، جایگزین فوق‌العاده و انعطاف‌پذیری برای صفحه استارت‌ محسوب می‌شود.

آیا نرم‌افزارهای دیگری می‌شناسید؟ اگر از Win8 StartButton استفاده می‌کنید، تجربه کاربری خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

۱۵‌ ترفند و نکته ویندوز ۸

برای تجربه پدیده جدید دنیای کامپیوتر آماده باشید!

۱۵‌ ترفند و نکته ویندوز ۸: برای تجربه پدیده جدید دنیای کامپیوتر آماده باشید!

چه بخواهیم و چه نخواهیم، ویندوز ۸ بر روی کامپیوترهای شخصی فروش خواهد رفت، و بازار کامپیوتر شخصی را در اختیار خواهد گرفت. برای استفاده از این سیستم عامل جدید تنها به خریدن دستگاه پشتیبانی کننده از آن و یا خرید خود سیستم عامل نیاز ندارید، بلکه به دلیل تغییر رابط کاربری و اضافه شدن تعداد زیادی از تکنیک‌ها و‌ترفندها به ویندوز، شما باید قبل از استفاده، از این موارد مطلع باشید.

تغییر را بپذیرید

15-windows-8-tips-tricks-7

 

برخی معتقدند که مایکروسافت با تغییر اساسی در رابط کاربری و مجبور کردن کاربر به انجام متفاوت فرایندهای مختلف، مشتی بر دهان کاربران زده است. ما نمی‌خواهیم بگوییم که ویندوز ۸ تنها انتخاب شما است و شما نمی‌توانید از سیستم‌عامل‌های دیگر استفاده کنید، اما اگر قصد مهاجرت به این سیستم عامل را دارید، تغییر را بپذیرید و آماده باشید. چرا که اگر به این موارد مسلط شوید، ویندوز ۸ دیگر نا آشنا به نظر نخواهد رسید.

در مورد نرم‌افزارهای مهم دیگر مایکروسافت، مثل مایکروسافت آفیس نیز این موضوع صادق است. کاربران هنگامی‌که از آفیس ۲۰۰۷ به آفیس ۲۰۱۰ مهاجرت می‌کردند از این تغییر شکایت داشتند و به اینکه باید دوباره فرایند انجام کارهای مختلف را یاد بگیرند اعتراض می‌کردند. اما در حال حاضر خبری از اعتراض نیست، حال همین موضوع امسال نیز صادق است. باید به رابط کاربری جدید آفیس نیز عادت کنید و مطمئن باشید که خیلی زود به سیستم جدید عادت خواهید کرد و حتی بهتر از گذشته خواهید بود.

میانبر صفحه کلید و موشواره را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید

15-windows-8-tips-tricks-6

درست است که ویندوز ۸ برای سیستم لمسی طراحی شده، اما نباید انتظار داشته باشید که مایکروسافت میلیون‌ها کاربر ویندوز ۷ را فراموش کرده باشد، کاربرانی که همگی از سیستم‌های

معمولی استفاده می‌کنند و صفحه‌کلید و موشواره تنها ورودی‌های سیستم‌عامل آنها است.

در همین راستا است که میانبرهای‌ قدیمی‌صفحه کلید در ویندوز ۸ نیز کار می‌کند. میانبرهای کلاسیک مانند (Ctrl + C) برای کپی، (Ctrl + V) برای Paste و (Ctrl + X) برای انتقال محتوا در کنار میانبرهای دستوری مانند (Alt + F4) برای بستن برنامه یا (Windows Key + L) برای قفل کردن صفحه و در نهایت (Windows Key + D) برای نشان دادن صفحه اصلی، همگی همانند گذشته عمل خواهند نمود.

حالت کلاسیک Desktop را فراموش نکنید

15-windows-8-tips-tricks-5

بیشتر برنامه‌های ویندوز ۸ برای این طراحی شده‌اند که کل صفحه را اشغال کنند و در حالت Full Screen اجرا شوند، برخی از این موضوع لذت نمی‌برند. بخصوص آنهایی که از Toolbar در هنگام کار با برنامه‌ها استفاده می‌کنند. این حالت دقیقا همان وضعیتی است که در ویندوز ۷ داشته‌اید با این تفاوت که این امکان به صورت یک اپلیکیشن است. برای فعال کردن این حالت باید به این اپلیکیشن در صفحه شروع (اصلی) رجوع کنید و به این صورت می‌توانید به برنامه‌های قدیمی‌خود دسترسی داشته باشید. این امکان بسیاری از‌ تردید‌ها را در مورد هماهنگی ویندوز ۸ با برنامه‌های قدیمی‌از میان برد، به این خاطر که در هنگام استفاده از این حالت شما کاملا محیط کلاسیک ویندوز را حس خواهید کرد.

Task Manager هنوز بهترین دوست شما است!!

15-windows-8-tips-tricks-4

هر برنامه‌ای چه برای ویندوز ۸ طراحی شده باشد و چه قدیمی‌باشد، روزی Crash خواهد کرد و یا گیر خواهد نمود. در این زمان چه کسی به یاری شما خواهد آمد؟ همانند گذشته دوست قدیمی خود را با فشردن Ctrl+Shift+Esc احضار کنید. Task Manager نه تنها برنامه‌های در حال اجرا را نشان می‌دهد، بلکه پردازش‌هایی که در پس زمینه انجام می‌شود و شما مستقیما با آنها ارتباط ندارید را نیز نشان می‌دهد. کافی است روی برنامه مشکل‌دار کلیک کنید و End Task را بفشارید تا برنامه بسته شود.

بخش App History نیز نشان می‌دهد که برنامه‌ها چقدر از منابع کامپیوتر شما استفاده نموده‌اند. اینگونه شما می‌توانید دلیل کندی سیستم خود را مشخص نمایید. به این موضوع دقت کنید که کمتر به سمت پردازش‌های پس زمینه بروید و تنها برنامه‌ها و مواردی را ببندید که از ماهیت آنها مطمئن هستید.

از امکان Aero Snap استفاده کنید

15-windows-8-tips-tricks-3

اگر رزولوشن نمایشگر شما حداقل ۱۳۶۶ در ۷۶۸ است، شما می‌توانید از این امکان استفاده کنید. برای این منظور کافیست که دکمه ویندوز را به همراه دکمه نقطه فشار دهید ( . + Windows Key) این کار اپلیکیشن را به سمت راست صفحه می‌چسباند و فضای سمت چپ را برای اپلیکیشن دوم خالی می‌کند. برای چسباندن اپلیکیشن دوم به سمت چپ کافی است . + Windows Key + Shift را بفشارید تا این برنامه به سمت چپ هدایت شود. این سیستم خط جداکننده‌ای را میان دو اپلیکیشن ایجاد می‌نماید که شما می‌توانید آن را حرکت دهید و فضای اشغال شده هر برنامه را در صفحه تنظیم کنید. تا حدی که یکی از برنامه‌ها به یک میله کناری تبدیل گردد. این سیستم به استفاده همزمان از دو برنامه کمک بسیاری می‌کند و هر زمان که به برنامه دوم نیاز داشتید می‌توانید فضای آن را با حرکت دادن خط جدا کننده گسترش دهید.

از امکان Easy Uninstall استفاده کنید

15-windows-8-tips-tricks-2

در ویندوز ۷ حذف برنامه‌ها نیاز به اجرای یک برنامه دیگر داشت و برای کاربران عادی تا حدی این کار مشکل بود. مایکروسافت به منظور رفع این مشکل، همانند سیستم‌عامله‌ای لمسی دیگر (مانند iOS و‌ اندروید) فرایند حذف برنامه را بسیار ساده کرده است. حداقل برای برنامه‌هایی که در صفحه اصلی یا صفحه شروع هستند این مورد صادق است. تنها کاری که باید بکنید این است که روی یک موزاییک کلیک راست کنید و گزینه حذف (Uninstall) را انتخاب نمایید.

از حریم شخصی خود محافظت کنید

15-windows-8-tips-tricks-1

در حالت پیش‌فرض، ویندوز ۸ به نام اکانت، تصویر و محل شما دسترسی دارد. حال شاید بسیاری از ما به این سه قطعه کوچک از اطلاعات اهمیتی ندهیم که در معرض عموم قرار گیرد، اما با این حال می‌‌توان این موضوع را محدود کرد. کافی است در هر کجای سیستم‌عامل که هستید Windows Key + I را بفشارید تا یک منوی مخصوص باز شود. روی More PC setting کلیک کنید و گزینه Privacy را انتخاب کنید. در این حالت به انتخاب‌هایی بر می‌خورید که با تنظیم و مدیریت آنها می‌‌توانید آنگونه که خود تمایل دارید از حریم شخصی خود محافظت کنید.

منوی Start را دوباره خلق کنید

15-windows-8-tips-tricks-8

یکی از تغییرات اساسی و بنیادین در ویندوز ۸ حذف دکمه معروف Start است. خوشبختانه امکان ایجاد دوباره این دکمه همانند ویندوز ۷ و نسخه‌های قبلی ویندوز وجود دارد. اما نباید انتظار داشته باشید که دقیقا همانند گذشته باشد.

در واقع شما در Taskbar (میله پایین صفحه) حالت Desktop یک دکمه Toolbar جدید ایجاد می‌کنید که دارای برنامه‌های صفحه اصلی است (همان صفحه‌ای که در آن نمی‌توانستید به برنامه‌های قدیمی‌دسترسی داشته باشید). بنابراین اولین کار این است که به حالت Desktop بروید. سپس پنجره Explorer را باز کنید. Tools را انتخاب کنید سپس روی Options کلیک نمایید. مطمئن شوید که گزینه Show Hidden Files تیک نخورده است، سپس روی OK کلیک کنید. حال روی یک بخش خالی Taskbar کلیک راست کنید، زیر منوی Toolbars را انتخاب نمایید، سپس روی New Toolbar کلیک کنید. پرونده (Folder) زیر را انتخاب نمایید :

X:\Program Data\Microsoft\Windows\Start Menu

ایکس در واقع همان درایوی است که ویندوز ۸ را روی آن نصب نموده‌اید.

ابزارهای مدیریتی ویندوز ۸ را فعال کنید (Administrative Tools)

15-windows-8-tips-tricks-9

اگر تا به حال از امکان Event viewer ،Task Scheduler یا Resource Monitor استفاده کرده باشید باید بدانید که در ویندوز ۸ نیز این امکانات در دسترس شما هستند. برای دسترسی به این ابزارهای پیشرفته نیاز به انجام چند کار دارید. دکمه ویندوز به همراه دکمه I را فشار دهید، زمانی که منو ظاهر شد روی گزینه Setting کلیک کنید. عبارت Show Administrative Tools را از حالت No به حالت Yes ببرید. سپس روی یک ناحیه خالی از صفحه شروع (اصلی) کلیک نمایید. به سمت راست پیمایش کنید، و ۳ موزاییک مربوط به برنامه‌های ذکر شده را مشاهده نمایید.

امکان جدید File History را به حد نهایی خود برسانید

15-windows-8-tips-tricks-10

قبول کنید با وجود اهمیت Backup گیری از فایلها، تعداد‌ اندکی از ما به طور منظم این کار را انجام می‌دهیم. این امکان در ویندوز ۸ تا حد زیادی به اطمینان خاطر از حفظ اطلاعات کمک می‌کند.

نام این امکان گویای مطلب است (تاریخچه فایل‌ها). زمانی که شما این امکان را فعال می‌نمایید، ویندوز از فایل‌های شما کپی تهیه کرده و در درایوی که شما به عنوان محل پشتیبان گیری انتخاب کرده‌اید قرار می‌دهد.این فرایند به صورت خودکار انجام می‌شود و تا زمانی ادامه دارد که درایو مقصد به کامپیوتر متصل باشد. این امکان را به راحتی می‌توانید مدیریت کنید و هر زمان که دوست داشتید آن را خاموش یا روشن نمایید. این سیستم گزینه‌های اندکی را در اختیار شما قرار می‌دهد، اما با این حال سادگی کار با آن می‌تواند زمان و پول زیادی را برای شما صرفه‌جویی کند.

برنامه دوست‌داشتنی Command Prompt را با عنوان Administrator اجرا کنید

15-windows-8-tips-tricks-11

اگر تا به حال از این امکان استفاده نکرده‌اید یا نمی‌دانید که Command Prompt یا حتی Administrator چیست، احتمالا بعدا هم به آن نیاز پیدا نخواهید کرد. به دلیل نبودن دکمه Start در ویندوز ۸، رسیدن به این امکان نیاز به پیمودن چند قدم دارد.

به حالت Desktop بروید، یک پنجره Explorer را باز کنید. روی دکمه File در بالای پنجره کلیک کنید، منوی Open را انتخاب کنید سپس گزینه Open Command Prompt as Administrator را انتخاب نمایید. اگر تنها مایل به باز کردن همین امکان باشید یک میانبر دیگر نیز وجود دارد. ابتدا دکمه ویندوز و دکمه R را بفشارید(Windows Key + R) سپس عبارت cmd.exe را تایپ کرده Enter را بزنید.

یکپارچه‌سازی درایوها

15-windows-8-tips-tricks-12

ویندوز ۸ می‌تواند چند‌ هارددیسک را یکپارچه کند و آنها را به عنوان یک درایو بشناسد. این سیستم به خوانده شدن و نوشتن سریع‌تر فایل‌ها نیز کمک می‌کند. زمانی تکه‌های فایل شما در درایوهای مختلف قرار می‌گیرد، این کار به کامپیوتر اجازه می‌دهد که همزمان فایل را در چند درایو بنویسد و سرعت کلی افزوده شود (این مورد ما را به یاد شتاب‌دهنده‌های دانلود می‌اندازد).

همچنین امکان جالب دیگر این سیستم این است که شما می‌توانید دو درایو را آینه یکدیگر قرار بدهید و هر فایلی که در سیستم ذخیره می‌شود، دو نسخه کاملا یکسان از آن در هر یک از درایوها وجود داشته باشد. در این حالت اگر یکی از درایوها به هر دلیلی از کار بیافتد، فایل‌های مهم شما سالم باقی خواهد ماند (همانند سیستم Raid).

صفحه قفل را غیر فعال کنید

15-windows-8-tips-tricks-13

ما معمولا این موضوع را پیشنهاد نمی‌کنیم، اما اگر کامپیوتر شما در جای امنی قرار دارد، برای صرفه جویی در وقت و رسیدن سریع‌تر به کارها، می‌توانید صفحه قفل را غیر فعال کنید. با این کار دیگر نمی‌توانید با رمز عبور از سیستم خود محافظت کنید، مگر این که به طور کامل کامپیوتر Restart شود.

به دنبال فایل gpedit.msc بگردید (می‌توانید Windows Key + R را بفشارید و اسم فایل را تایپ کنید، سپس Enter را بزنید). این فایل مربوط به Group Policy Editor است. پس از اجرای فایل، شما دو لیست را مشاهده خواهید کرد که پرونده‌ها در لیست سمت چپ قرار دارند. به آدرس Computer Configuration سپس Administrative Templates سپس Control Panel سپس Personalisation بروید. روی Do Not display the Lock Screen دو بار کلیک کنید، و دکمه OK را برای ذخیره شدن تنظیمات انجام شده، بفشارید.

سیستم ورود خودکار را فعال کنید (Automatic Login)

15-windows-8-tips-tricks-14

این موضوع باعث بهبود سرعت در کامپیوتر خواهد شد که البته بهای آن کاهش امنیت سیستم خواهد بود. در ابتدا Windows Key + R را بفشارید سپس در جعبه متن، عبارت netplwiz را تایپ نمایید. این کار باعث احضار شدن تنظیمات حساب‌ها می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که گزینه User must enter a user name and password to use this computer تیک نخورده است، سپس روی OK کلیک نمایید. این کار را زمانی انجام دهید که تنها خود شما به کامپیوتر دسترسی دارید، مثلا در دفتر کار. اما در جایی که کامپیوتر در دسترس دیگران نیز هست، نباید این کار را انجام دهید.

به فرایند خاموش شدن (Shut Down) سرعت ببخشید

15-windows-8-tips-tricks-15

اگر از ویندوز ۸ استفاده می‌کنید احتمالا با دو موضوع آشنا شده اید. اول این که شما هر برنامه‌ای را که دوست دارید می‌توانید به صورت یک موزاییک در صفحه اصلی(شروع) قرار دهید تا سریع‌تر به آن دسترسی داشته باشید. نکته دوم اینکه فرایند خاموش کردن سیستم یا Shutdown همانند ویندوز ۷ آنقدرها هم به راحتی در دسترس نیست.

ال ما به شما چیزی می‌گوییم که احتمالا نمی‌دانید، اینکه خاموش شدن نیز خود یک اپلیکیشن است و برنامه مخصوص به خود را دارد. این به این معنا است که شما می‌توانید یک میانبر برای آن بسازید و آن را در صفحه اصلی قرار دهید تا به سرعت به آن دسترسی داشته باشید.

به حالت Desktop یروید و روی یک فضای خالی کلیک راست کنید. گزینه New سپس Shortcut را انتخاب نمایید. زیر بخش Type the location of the item عبارت shutdown.exe –s –t 00 را تایپ نمایید. به شما بستگی دارد که نام این میانبر را چه چیزی بگذارید. سپس میانبر را به آدرس زیر منتقل کنید.

X:\Program Data\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs

که X در واقع درایوی است که ویندوز ۸ روی آن نصب شده است.

 

 

 

دریافت اطلاعات آب و هوای شهرهای ایران از طریق SMS

در این ترفند قصد داریم به معرفی یک روش جالب بپردازیم که با استفاده از آن میتوانید آخرین اخبار هواشناسی تمام شهرهای ایران را از طریق SMS دریافت کنید. در این روش کافی است کد پیش شماره هر شهر را به شماره مخصوصی SMS نمایید، پس از چند لحظه آخرین وضعیت آب و هوایی این شهر برای شما از طریق SMS به موبایلتان ارسال میشود.

جهت اطلاع از آخرین وضعیت آب و هوایی شهرها پیغام خود را شامل پیش شماره تلفن شهر مورد نظر و جهت اطلاع از پیش بینی 24 ساعته مراکز استانهای کشور پیغام خود را شامل پیش شماره تلفن شهر مورد نظر بدون 0 به وسیله تلفن همراه به شماره تلفن 1000305 ارسال نمایید و منتظر دریافت پاسخ بمانید. در فاصله چند ثانیه اطلاعات مورد نظر از طریق تلفن همراهتان به اطلاع شما خواهد رسید.

مثال: برای دریافت آخرین وضعیت آب و هوایی شهر تهران 021 و برای اطلاع از پیش بینی 24 ساعته 21 را بایستی به شماره تلفن 1000305 ار سال نمایید.

لیست پیش شماره تلفن شهرهای کشور

0352682 ابرکوه

0763622 ابوموسی

0861 اراک

0451 اردبیل

ادامه ←

اعلام لیست گوشی‌های اکسپریای سونی قابل آپدیت به اندروید ۴.۱ جیلی بیلی

اگر شما نیز از دارندگان یکی از گوشی‌های اکسپریای سونی هستید و برای دریافت آپدیت اندروید ۴.۱ جیلی بیلی روزشماری می‌کنید امروز سونی لیست گوشی‌های قابل آپدیت به اندروید ۴.۱ را اعلام کرده‌ است که می‌توانید در ادامه مطلب آن را بخوانید.

بر طبق اعلام سونی گوشی‌های جدید سونی یعنی Xperia T، Xperia TX و Xperia V زودتر از بقیه در اواسط یک چهارم اول سال ۲۰۱۳ یعنی زمستان امسال این آپدیت حیاتی را دریافت خواهند کرد. پس از آن نوبت به نسخه‌های جهانی گوشی‌های Xperia S، Xperia acro S، Xperia ion، Xperia P، Xperia GO و Xperia J می‌رسد که البته تاریخ عرضه آپدیت هنوز مشخص نشده است.

سونی همچنین اعلام کرده که متأسفانه گوشی‌های سری ۲۰۱۱ اکسپریا مانند Xperia Arc S، Xperia Pro، Xperia Mini، Xperia PLAY و … که آپدیت اندروید ۴.۰ بستنی ساندویچی را پیش از این دریافت کرده‌اند به اندروید ۴.۱ آپدیت نخواهند شد. این تصمیم سونی که تقریباً قابل پیش‌بینی بود به گفته سونی به این علت است که سونی قادر نخواهد بود تجربه و کارایی مدنظرش را با اندروید ۴.۱ در این گوشی‌ها تضمین کند. پس اگر صاحب یک اکسپریای ۲۰۱۱ هستید تنها راه استفاده از رام‌های کاستوم البته با کمی ریسک است.

باعث کمی تعجب و ناامیدی است که گوشی‌ Xperia J با پردازنده قدیمی تک هسته‌ای یکی گیگاهرتزی Cortex-A5 آپدیت را دریافت کرده و گوشی‌هایی مانند Xperia Arc S آپدیت نشده و جای گوشی‌های دوهسته‌ای مانند Xperia Sola و Xperia U نیز در لیست سونی خالی است.

Source: GSMArena